Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Gabionowego labiryntu nie będzie

Konstanty CHODKOWSKI
Magistrat odstąpił od pomysłu budowy gabionowego labiryntu na terenie Parku Kościuszki – taką informację przekazał redakcji zpruszkowa.pl Wiceprezydent Konrad Sipiera.
Lunapark.jpg
Ilustracja: Lunapark.jpg

Od miesięcy trwa przebudowa placu zabaw w Parku Kościuszki (znanym również jako Park Sokoła) w Pruszkowie. Inwestycja kosztująca blisko 6 milionów złotych wzbudza wiele kontrowersji. Jedni cieszą się, że w Pruszkowie powstanie wreszcie plac zabaw z prawdziwego zdarzenia – będą huśtawki, zjeżdżalnie, liny, domki, trampoliny i wszystko, czego dusza dziecka zapragnie. Inni inwestycję krytykują, zwracając uwagę (nie bez racji) na koszty niewspółmierne do osiągniętych korzyści lub na wątpliwe walory estetyczne powstających instalacji.

“Park czy lunapark?” – pytał przekornie jeden z mieszkańców Pruszkowa na lokalnej grupie na Facebooku – “Abstrahując od kosztu placu zabaw (..) to, czy ktoś pomyślał, jak zmieni się krajobraz przez niego? Po co tak wysokie elementy? Jedna strona parku praktycznie przestała być parkiem (…). Jak by nie iść, to widać tylko kolorowe elementy kiczowatego placu zabaw”. Jego wpis wywołał spore zamieszanie w Internecie. “Dramat” – pisali sceptycznie nastawieni do przebudowy mieszkańcy. “Mieszkam obok i widzę, że dzieci nie mogą się już doczekać” – odpisywali zwolennicy budowy parku.

Na tym jednak nie koniec. Kontrowersje wzbudza również sposób realizacji inwestycji. Poza jej kosztem, uwagę przykuwa fakt wielokrotnego aneksowania umowy między magistratem a wykonawcą. Początkowo termin zakończenia robót na placu wyznaczony był na 15 grudnia 2020 r. Jako, że w tym terminie postęp prac był niewielki, podpisano aneks wyznaczający nowy termin – tym razem na 28 grudnia. Gdy zaś 28 grudnia okazało się, że robota niewiele posunęła się naprzód, magistrat, zamiast wyciągnąć konsekwencje wobec wykonawcy, zdecydował się na kolejny aneks z nowym, trzecim już terminem. Tym razem ma on przypaść na 30 kwietnia.

Na tę okoliczność wielokrotnie zwracał uwagę społecznik Arek Gębicz. Według niego, wykonawca zajmujący się przebudową parku może liczyć w Pruszkowie na specjalne traktowanie. Za jego słowami: “na 7 zrealizowanych przez As Bud (wykonawcę przebudowy placu zabaw – przyp. K.Ch.) inwestycji, aż w 5 przypadkach podpisano aneksy terminu zakończenia prac (…) Mając pewność, że Prezydent elastycznie podejdzie do ewentualnego przedłużenia czasu prac i zamiast naliczyć kary umowne podpisze aneks, można tę wiedzę przełożyć na bardzo realne kwoty w ofercie”.

Kolejnym punktem inwestycji, który wzbudzał wiele dyskusji, był plan budowy gigantycznego labiryntu z gabionu. Zamiar ulokowania w parku instalacji z kamieni oplecionych drutami ujrzał światło dzienne w październiku zeszłego roku, wraz z opublikowanymi w Biuletynie Informacji Publicznej dokumentami przetargowymi. Zgodnie z nimi, po zakończeniu prac, w sąsiedztwie placu zabaw miała znaleźć się gigantyczna gabionowa konstrukcja o łącznej objętości 168,60m3. Wiele wskazuje jednak na to, że władze miasta postanowiły wycofać się z tego pomysłu.

Jak poinformował portal zpruszkowa.pl Wiceprezydent Konrad Sipiera – “remont Parku Kościuszki dotyczący I etapu przebiega zgodnie z przyjętą dokumentacja projektową. Jedyna zmiana dotyczy odstąpienia od budowy labiryntu z gabionu.” Według podanej przez niego informacji, w miejscu, w którym wcześniej miał być labirynt, powstanie ,,park kieszonkowy”. Według jego słów: “wykonana zostanie nawierzchnia tożsama z nowo wykonywaną, miejsca z nasadzeniami oraz drzewa posadzone w duże donice (murki betonowe z drewnianymi deskami, które będą mogły być wykorzystywane jako siedzisko). Wzdłuż Gabionu, który powstanie zamiast ogrodzenia, od strony parku posadzone zostaną krzewy.” – podaje Wiceprezydent.

 

 

 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: