Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Zielony Pierścień Warszawy - ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Konstanty CHODKOWSKI
W sobotę na targowisku miejskim na Żbikowie odbędzie się zbiórka podpisów pod inicjatywą ustawodawczą ustanowienia "Zielonego Pierścienia Warszawy".
Zielony Pierścień Warszawy - inicjatywy
Ilustracja: Zielony Pierścień Warszawy - inicjatywy

W najbliższą sobotę (5 sierpnia), o godzinie 8:00, na targowisku miejskim na Żbikowie, rozpocznie się zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską w zakresie wprowadzenia w życie ustawy o zielonych pierścieniach miast polskich. Ustawa ma być wzorowana na brytyjskiej Green Belt Act z 1938 r. 

"Zielony Pierścień" to projekt ustanowienia otwartej strefy ochronnej dla zieleni wokół terenów zurbanizowanych, aby chronić lasy, mokradła, wody śródlądowe, tereny rolnicze i niezabudowane przed zjawiskiem "rozlewania się" miast.  Pierścienie mają też zabezpieczyć dostęp mieszkańców do naturalnych terenów rekreacyjnych.

W przypadku Warszawy, Pierścień miałby być obszarem wydzielonym w promieniu ok. 20-25 km od stolicy. Jego bieg ma prowadzić wszystkie podwarszawskie powiaty. W skład Zielonego Pierścienia Warszawy mają wejść również brzegi rzeki Wisły.

Strefa ta ma uwzględniać nieruchomości skarbu państwa, podmiotów państwowych, samorządów, oraz grunty prywatne. Proces ustanowienia Pierścienia ma każdorazowo uwzględniać wyniki konsultacji społecznych z lokalnymi społecznościami.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku, pod tym linkiem. Organizatorem akcji zbiórki podpisów w Pruszkowie jest Partia Zieloni. 

Sobotnia zbiórka na targowisku miejskim na Żbikowie potrwa do godziny 12:00. 

📝🌱Zapraszam serdecznie w tą sobotę do Pruszkowa w godzinach 8:00 - 12:00 na targowisko miejskie w Żbikowie przy ul....

Opublikowany przez Mirosław Kaznowski Czwartek, 3 sierpnia 2023

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: