Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Zbiórka podpisów pod projektem remontu pawilonu w Tworkach

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Mieszkańcy chcą wyremontować zabytkowy pawilon przy Szpitalu Tworkowskim.
Pawilon w Tworkach
Ilustracja: Pawilon w Tworkach

„Zabytkowy kiosk kolejki EKD” – tak oznaczony na mapach Google został stary pawilon pomiędzy ulicą Partyzantów i torami kolejki WKD. Budynek w przeszłości pełnił różnorodne funkcje. Był kasą biletową, mieścił kwiaciarnię, a nawet punkt sprzedaży mleka. Dzisiaj niszczeje pozostawiony sam sobie.
Arek Gębicz i Bartek „Brzoza” Brzeziński ze Stowarzyszenia “Za Pruszków!” chcą przywrócić obiektowi dawny blask. Aktywiści chcą zgłosić do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza projekt polegający na wyremontowaniu zabytku. Koszty tego zadania oszacowali na 300 tys. zł.

„Od lat zaniedbany, mógłby wrócić do czasów świetności a pamiątkowa tablica przypominałaby rolę, jaką niegdyś pełnił. Odnowienie pozwoli na stworzenie atrakcyjnego punktu w Tworkach i poprawę jakości urbanistycznej przestrzeni w tym miejscu.” – piszą w poście, w którym zachęcają do udzielenia poparcia projektowi. 

Zagłosujcie na ratowanie zabytku w Tworkach❗ Trwa zbiórka podpisów pod projektami, które mieszkańcy województwa...

Opublikowany przez Za Pruszków Wtorek, 3 stycznia 2023

Napisanie projektu i zebranie podpisów pod listą poparcia to tylko pierwszy krok, ale aktywiści mają go już za sobą. W ciągu kilku godzin od publikacji projektu zebrali aż 136 głosów poparcia. Do skutecznego zgłoszenia pomysłu wystarczyłoby tylko 50 głosów. Zbiórka podpisów pod projektem trwa nadal. Link do strony projektu znajduje się tutaj.

Teraz projekt Arka Gębicza i Bartka Brzezińskiego zostanie poddany ocenie pod kątem zgodności z zasadami Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jeżeli weryfikacja wypadnie pomyślnie, to pomysł zostanie poddany pod głosowanie. O tym, czy pawilon zostanie wyremontowany zdecyduje poparcie mieszkańców województwa mazowieckiego. Zgodnie z harmonogramem głosowanie potrwa od 12 maja do 7 czerwca 2023 r. Jego ostateczne wyniki poznamy już 16 czerwca. Projekty, które uzyskają największą liczbę głosów zostaną wpisane do budżetu samorządu województwa na 2024 r.

Obecnie trwa już trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Mieszkańcy mogą zgłaszać i zbierać poparcia pod swoimi pomysłami do 13 stycznia 2023 r. Z zasadami BOM można zapoznać się na stronie: bom.mazovia.pl

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: