Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Zaszczepione dzieci łatwiej dostaną się do wybranego przedszkola?

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Komisja oświaty rady miasta Pruszkowa przyjęła poprawkę dającą dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli zaszczepionym dzieciom. Maluchy poddane obowiązkowym szczepieniom będą mogły łatwiej dostać się do wybranego przez rodzica przedszkola.
Szczepionka.jpg
Ilustracja: Szczepionka.jpg

Na czwartkowym posiedzeniu komisji oświaty radny Edgar Czop (KO) zaproponował by dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym uzyskały dodatkowe punkty w rekrutacji do publicznych przedszkoli. Została ona przyjęta jednogłośnie. Poprawka musi uzyskać jeszcze poparcie większości radnych na najbliższej sesji.

Jej przyjęcie będzie oznaczało, że dzieci które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom łatwiej dostaną się do wybranego przez rodziców przedszkola. Wiceprezydent Beata Czyżewska podkreślała, że wprowadzenie takiej poprawki nie spowoduje, że nieszczepione dziecko nie dostanie się do publicznego przedszkola. Wszystkie dzieci podlegają obowiązkowi przedszkolnemu i miasto musi zapewnić im miejsca w placówce.

Uzasadniając potrzebę wprowadzenia zmiany do uchwały rekrutacyjnej Edgar Czop podkreślał, że jest to bardzo popularne rozwiązanie. Na terenie powiatu pruszkowskiego dodatkowe punkty dla zaszczepionych dzieci zostały wprowadzone w Piastowie, Raszynie i Michałowicach. Przewodnicząca komisji Małgorzata Widera (KO) wskazywała także na zalety tego rozwiązania widoczne z perspektywy nauczycieli przedszkolnych. Zdaniem przewodniczącej postulat Edgara Czopa stworzy przestrzeń dla lepszego zabezpieczenia ich zdrowia.

Poprawka radnego KO została zaakceptowana przez wszystkich członków komisji. Swojej poparcie dla niej wyraził także radny Kazimierz Mazur (PiS), który dostrzegł w niej instrument motywujący obywateli do wykonywania przewidzianych prawem obowiązków.

O tym czy w Pruszkowie dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli publicznych otrzymają zaszczepione dzieci rozstrzygnie rada miasta na sesji w dn. 28.01.2021 r. Należy zauważyć jednak, że bez względu na rozstrzygnięcie sprawy, wprowadzona poprawka nie dotyczy szczepień na COVID-19. Szczepienia te nie są obowiązkowe. Prawo pozwala szczepić na „koronawirusa” tylko osoby dorosłe!

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: