Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Wyniki eurowyborów w Pruszkowie: dominacja KO, spadek frekwencji względem 2019 roku

Redakcja ZPRUSZKOWA.PL
Eurowybory w Pruszkowie wygrywa Koalicja Obywatelska miażdżącą przewagą ponad 44% oddanych głosów. PiS wypadł w głosowaniu stabilnie, choć nieco gorzej niż w wyborach do Sejmu z 2023 r. Jak poradziły sobie pozostałe komitety?
Wyniki eurowyborów w Pruszkowie (2024 r.)
Ilustracja: Wyniki eurowyborów w Pruszkowie (2024 r.)

W minioną niedzielę, 9 czerwca, mieszkańcy Pruszkowa wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Najwięcej głosów w Pruszkowie zdobyła Koalicja Obywatelska, osiągając wynik 44,16% (10 214 głosów). Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 26,68% (6 170 głosów). Na trzeciej pozycji uplasowała się Konfederacja, która uzyskała 13,05% (3 018) głosów. Lewica zdobyła 7,31%, (1 690) głosów a Trzecia Droga 7,19% (1 663) głosów. Bezpartyjni Samorządowcy zakończyli kampanię z wynikiem 1,44% ( 332 głosy), natomiast najmniej wyborców - bo jedynie 0.17% (40 głosów) - poparło listę Polexit.

Dla porównania - w skali całego kraju Koalicja Obywatelska zyskała 37,06% głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16%, Konfederacja - 12,08%, Trzecia Droga - 6-91%, Lewica - 6,3%, zaś Bezpartyjni uplasowali się poniżej jednego procenta z wynikiem 0,93%. Na listę Polexit w skali kraju oddało głos 0,25% wyborców. Pozostałe komitety uzyskały wyniki poniżej 0,2% głosów każdy.  

Frekwencja w Pruszkowie wyniosła 50,39%. To więcej, niż frekwencja w skali całego kraju (40,65%). Jest to jednak wyraźny spadek w porównaniu z eurowyborami z 2019 roku, kiedy to do urn poszło 55,09% uprawnionych do głosowania. Niższa frekwencja może wynikać ze zmęczenia półrocznym "maratonem wyborczym" (wybory parlamentarne, samorządowe i europejskie), a także z niskiej intensywności kampanii wyborczej.

Koalicja Obywatelska i PiS na podium

Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO, prywatnie żona Michała Pihowicza, członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, zdobyła najwięcej głosów w mieście, bo aż 4 323. Ogólny wynik w naszym okręgu wyborczym - ponad 136 tysięcy głosów - zagwarantował jej mandat w Europarlamencie. To wyraźny dowód na jej popularność wśród lokalnych wyborców. 

Drugi, pod względem liczby oddanych głosów, wynik w Pruszkowie uzyskała Małgorzata Gosiewska z PiS, która przekonała do siebie 2 304 wyborców. 

Na trzecim miejscu w mieście uplasował się Marcin Kierwiński, z Koalicji Obywatelskiej, z wynikiem 2 219 głosów.

Liderem wyników list Lewicy był Robert Biedroń, który zdobył 1 041 głosów. Najwyższy wynik w mieście na listach Trzeciej Drogi uzyskał zaś Michał Kobosko - 612 głosów w skali miasta.

Analiza wyników

Przewaga Koalicji Obywatelskiej w Pruszkowie nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę historyczne wyniki wyborcze w minionych wyborach samorządowych i silną pozycję lokalnych polityków KO.

Drugie miejsce zajął komitet PiS z wynikiem 26,68%. Poparcie byłej partii rządzącej utrzymuje się na stabilnym poziomie (19% w wyborach samorządowych w tym roku, 27,19% w wyborach parlamentarnych w 2023 roku).

Konfederacja, z wynikiem 13,05% również pokazała, że ma lojalnych wyborców w Pruszkowie, co może być wynikiem ich wyrazistej kampanii oraz utrzymującej się popularności tego ugrupowania na poziomie ogólnokrajowym.

Wyniki Lewicy (7,31%) i Trzeciej Drogi (7,19%) wskazują na umiarkowane poparcie, jednak są to wyniki, które mogą się zmieniać w przyszłości wraz z rosnącą aktywnością polityczną tych ugrupowań. Bezpartyjni Samorządowcy (1,44%) i Polexit (0,17%) nie zdołali przyciągnąć znaczącej liczby wyborców, co może wynikać z braku rozpoznawalności lub bardziej niszowych programów wyborczych.

Wnioski

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Pruszkowie pokazały, że Koalicja Obywatelska ma silną pozycję w mieście, głównie dzięki lokalnym liderom. PiS utrzymał stabilne, choć niższe niż KO, poparcie. Konfederacja potwierdziła swoje rosnące znaczenie wśród niektórych grup wyborców.

Spadek frekwencji może być sygnałem dla wszystkich partii, że konieczne jest zwiększenie zaangażowania obywateli w proces wyborczy i lepsze adresowanie ich potrzeb i oczekiwań. Wyniki te stanowią ważny wskaźnik przed nadchodzącymi wyborami krajowymi i lokalnymi, pokazując, które ugrupowania mają szanse na sukces, a które muszą pracować nad poprawą swojej strategii wyborczej.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: