Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Wybrano nowe władze Powiatu Pruszkowskiego

Konstanty CHODKOWSKI
Koalicja Obywatelska bierze wszystko - Adrian Ejssymont wybrany na Starostę Powiatu Pruszkowskiego. Jego zastępcą zostanie Leszek Zarzycki. Rafał Sieradzki pokieruje pracami Rady Powiatu. Tak zadecydowali powiatowi radni podczas pierwszego posiedzenia w nowej kadencji samorządu terytorialnego.
Władze Powiatu Pruszkowskiego w kadencji 20204-2029
Ilustracja: Władze Powiatu Pruszkowskiego w kadencji 20204-2029

Adrian Ejssymont (KO) zostanie nowym Starostą Powiatu Pruszkowskiego w kadencji 2024-2029. Tak zadecydowała Rada Powiatu Pruszkowskiego, która zebrała się na pierwszym posiedzeniu tej kadencji wczoraj (wtorek, 7 maja), o godzinie 17:00. 

Radni przegłosowali również obsadę zarządu powiatu w następującym składzie: 
Leszek Zarzycki (KO) - Wicestarosta,
Patryk Grabowski (KO) - Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego 
Michał Pihowicz (KO) - II Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego
Małgorzata Chmielewska (KO) -  nieetatowy Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego.

Podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Pruszkowskiego zdecydowano również o obsadzie prezydium rady. Tym samym Przewodniczącym Rady Powiatu został Rafał Sieradzki (KO), który pełnił tę funkcję również w zeszłej kadencji. Jego zastępcami zostali: radna Karolina Gawkowska (KO) oraz radny Paweł Siekierko (KO)

Wielkie wydarzenie z życia samorządu powiatowego: dziś odbyła się inauguracyjna sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego w...

Opublikowany przez Powiat Pruszkowski Wtorek, 7 maja 2024

Co Pan sądzi o Lotnisku Chopina, Panie Ejssymont?

Zanim doszło do wyboru Adriana Ejssymonta na Starostę Powiatu Pruszkowskiego, serię pytań w jego stronę skierował radny Prawa i Sprawiedliwości, Konrad Sipiera (PiS). Dopytywał on m.in. o stosunek przyszłego Starosty do planów budowy Paszkowianki, a także o jego pogląd na temat… rosnącego natężenia ruchu lotniczego nad Lotniskiem im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

W kwestii Paszkowianki, Ejssymont zadeklarował wolę współpracy z włodarzami wszystkich zainteresowanych gmin Powiatu Pruszkowskiego, a także z mieszkańcami. Warto zauważyć jednak, że ze wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, powiat ma w tej sprawie najmniej do powiedzenia. W jej przypadku inwestorem jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który podlega Zarządowi Województwa Mazowieckiego. Jak dotychczas, przedstawiciele MZDW konsultowali przebieg mającej powstać drogi jedynie na szczeblu gmin, po których terenie ma ona prowadzić.

Podobnie nijak do kompetencji starosty ma się sprawa ruchu lotniczego nad Pruszkowem. “Tego pytania nie powinniśmy kierować akurat do mnie” - odparł Adrian Ejssymont radnemu Sipierze - “powinniśmy poczekać na rozwój sytuacji, w tym sytuacji krajowej i wtedy będziemy kontynuować działania”.  

Trudno nie przyznać Ejssymontowi racji. Wszak w tej kwestii rola głowy powiatu sprowadza się do tych samych działań, które może podjąć każdy mieszkaniec Pruszkowa i okolic, tj. pisania petycji czy organizowania negocjacji. Co ciekawe - dokładnie takie inicjatywy od 2010 roku podejmują mieszkańcy Malich, Tworek i sąsiedniej gminy Michałowice. Ich nieformalnym liderem w tej sprawie jest były radny Miasta Pruszkowa, Olgierd Lewan (MWS)

O ile jednak w kadencji 2010-2014 ich starania o ograniczenie ruchu lotniczego zostały wsparte autorytetem ówczesnego Prezydenta Pruszkowa, Jana Starzyńskiego, tak na poparcie Prezydenta Pawła Makucha i jego zastępcy, Konrada Sipiery, mieszkańcy liczyć już nie mogli. “Absolutnie żadnej pomocy ze strony Panów Prezydentów nie było” - wspomina Olgierd Lewan w rozmowie z portalem zpruszkowa.pl - “byliśmy zdani sami na siebie”.  

W tym kontekście nagły wyraz troski Konrada Sipiery o hałas spowodowany ruchem lotniczym nad Pruszkowem dziwi podwójnie. 

Platforma Obywatelska bierze wszystko

Jak nietrudno zauważyć, wszystkie osoby powołane do Zarządu Powiatu oraz do prezydium Rady Powiatu, w minionych wyborach samorządowych ubiegały się o mandaty radnych powiatowych startując z list Koalicji Obywatelskiej. Po miejsce w Radzie nie udało się sięgnąć jedynie Leszkowi Zarzyckiemu, który w głosowaniu uzbierał jedynie 180 głosów. 

Skład nowych władz powiatowych jest skutkiem zwycięstwa Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych. W nowej kadencji aż 14 z 27 radnych powiatowych pochodzi z list tej formacji, co pozwala jej na stabilne, samodzielne rządy. 

Pozostałe ugrupowania, w tym byli koalicjanci partii Donalda Tuska w powiecie - Dobro Wspólne oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa - uzbierali zbyt mało mandatów, by móc ubiegać się o miejsca w Zarządzie. 

Największym opozycyjnym ugrupowaniem pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, które do Rady Powiatu wprowadziło aż ośmiu radnych. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: