Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

WKD buduje drugi tor do Grodziska

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Rusza budowa drugiego toru WKD do Grodziska Mazowieckiego. Rekordowa inwestycja będzie kosztować 150 mln zł i zakończy się w grudniu 2022 r.
20220523 100732
Ilustracja: 20220523 100732

W poniedziałek 23 maja rozpoczęła się budowa drugiego toru WKD między Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim. To kluczowa inwestycja dla komunikacji publicznej na obszarze powiatu gordziskiego i powiatu pruszkowskiego. Nowa infrastruktura pozwoli na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. WKD będzie mogła przewieźć jeszcze większą liczbę pasażerów.

Budowa drugiego toru jest rekordową inwestycją, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, wykonawca zamierza przeznaczyć na jej sfinansowanie 150 mln. zł. Po drugie, drugi tor ma zostać wybudowany do 29 grudnia 2023 r. Przy okazji przebudowane zostaną dwa przystanki WKD – Podkowa Leśna Główna i Grodzisk Mazowiecki Radońska. Zostaną one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kompleksowe roboty obejmą infrastrukturę torową, sterowanie ruchem kolejowym, systemy zasilania, obiekty inżynieryjne, przejazdy kolejowo-drogowe, perony przystankowe. 

Rekordowa jest też wysokość dofinansowania projektu z funduszy unijnych. Unia Europejska pokrywa 50% kosztów inwestycji – 74,5 mln zł pozyskał samorząd województwa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W uroczystej inauguracji wzięli udział przedstawiciele spółki WKD oraz samorządowcy. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik inaugurując realizację przedsięwzięca zwracał uwagę na wyjątkowe tradycje przewoźnika jakim jest WKD: 

"Przedsięwzięcie znacznie poprawi dostępność do szybkiego,bezpiecznego, a przede wszystkim przyjaznego środowisku środka transportu, jakim jest kolej aglomeracyjna. Od lat konsekwentnie wspieramy rozwój kolei.. Jako samorząd Mazowsza mamy swój wkład w rozwój inicjatywy podjętej na tych terenach niemal 100 lat temu przez budowniczych EKD".

Marszałek poinformował także, że w związku z projektem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie dyskutowana jest możliwość rozbudowy linii WKD i doprowadzenie jej do lotniska. Zaznaczył jednak, że dyskusje na ten temat trwają i przyszłość projektu jest niepewna.

W wydarzeniu wzięli udział także: wicemarszałkowie województwa Wiesław Raboszuk i Rafał Rajkowski, Małgorzata Pachecka (wójt Michałowic), Arkadiusz Kosiński (burmistrz Brwinowa), Krzysztof Rymuza (starosta pruszkowski) oraz samorządowcy z powiatu grodziskiego. Na uroczystość, mimo zaproszenia, nie pojawili się oficjalni przedstawiciele miasta Pruszkowa. Nieoczekiwanym gościem był za to Arek Gębicz (prezes stowarzyszenia ZaPruszków!), który wykorzystał okazję (po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia) do prowadzenia rozmów z władzami spółki WKD i samorządowami na temat budowy kładki pieszo-rowerowej nad Zimną Wodą.

 

Opublikowany przez Jestem z Pruszkowa Poniedziałek, 23 maja 2022

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: