Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Wąsaty Brwinów wdrapał się na bilbord w Pruszkowie

Sławomir BUKOWSKI
Burmistrz Brwinowa i jego dwóch zastępców zachęcają mężczyzn z Pruszkowa do profilaktycznych badań. Aby być bardziej przekonujący… zapuścili wąsy.

Burmistrz Brwinowa i jego dwóch zastępców zachęcają mężczyzn z Pruszkowa do profilaktycznych badań. Aby być bardziej przekonujący… zapuścili wąsy.

Zapuszczanie wąsów to element międzynarodowej akcji profilaktycznej Movember zachęcającej do dyskusji na temat męskiego zdrowia. Chodzi o przekonanie panów, że regularne badania i dbanie o stan zdrowia to najlepsza profilaktyka antynowotworowa.

„Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny, zaawansowana diagnostyka i obrazowanie na nic się jednak nie zdadzą bez wiedzy na temat wczesnego wykrywania nowotworów.
Najważniejsze jest samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Chociaż 79% mężczyzn twierdzi, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewielu z nich faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45. roku życia – przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA” – tłumaczy na stronie internetowej akcji prowadząca ją Fundacja „Kapitan Światełko”.

Do akcji przyłączył się burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński wraz ze swoimi zastępcami Sławomirem Walendowskim i Jerzym Wysockim. Pod hasłem „Akcja Wąsy – profilaktyka męska rzecz” przez miesiąc zapuszczali wąsy i dali też przykład, wykonując badania profilaktyczne. – Trzeba zadbać o swoje zdrowie – przekonują. Sławomir Walendowski na stronie Brwinow.pl podkreślał ogromne znaczenie wsparcia ze strony kobiet. – Akcja Wąsy skierowana jest do mężczyzn, ale to panie często dają nam ten decydujący impuls do działania. Prosimy je o zachęcenie panów, np. mężów, ojców czy dorosłych synów, aby przebadali się jak najszybciej, bez odkładania sprawy na kolejne miesiące. Teraz jest na to dobry moment, aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na badanie poziomu PSA – mówił Walendowski.

4️⃣2️⃣5️⃣3️⃣ facetów przebadaliśmy w ramach tegorocznej edycji Movember Polska, wykrywając 3️⃣3️⃣ różne paskudy na…

Opublikowany przez Movember Polska Środa, 11 grudnia 2019

Burmistrz Arkadiusz Kosiński na wieść, że bilboard z jego podobizną zawisł w Pruszkowie przy skrzyżowaniu alei Wojska Polskiego z Plantową, przygotował specjalny post na Facebooku. Z właściwym sobie poczuciem humoru w ostatnich dniach 2019 roku napisał: „Koniec roku sprzyja różnego rodzaju rozliczeniom i przeprosinom. Dlatego też dzisiaj z całego serca chciałbym przeprosić Mieszkańców Pruszkowa za to, iż od kilku tygodni muszą oglądać moje zdjęcie na swoim terenie 😉 Zauważcie, że staram się oszczędzać nawet Brwinowian, którzy dziewięć lat temu po raz pierwszy sami mnie sobie wybrali: wszak bardzo rzadko publikuję swoje zdjęcia na swoim oficjalnym profilu FB. Stanowczo na co dzień wolę pisać o ważnych sprawach Naszej Gminy (w mojej subiektywnej ocenie) i nie epatować Was swoimi zdjęciami. Drodzy Pruszkowianie, wybaczycie mi? Zapewniam, że nie miałem z tym nic wspólnego. Uwierzcie, że sam byłem nie mniej zaskoczony docierającymi do mnie informacjami o mojej podobiźnie na wielkiej reklamie przy głównej ulicy Pruszkowa. Nie dowierzałem, póki sam naocznie nie potwierdziłem ich w terenie. Niemniej, mam jednak nadzieję na Wasze przebaczenie, wszak ta reklama wpisuje się w międzynarodową kampanię Movember, czyli profilaktyki męskich nowotworów. Tak to już jest z typowymi facetami, że może im coś dolegać, czują się nawet czasami zaniepokojeni jakimiś objawami swojego ciała, a do lekarza i tak nie pójdą. Bo mężczyzna powinien zacisnąć zęby, zatrzymać łzy i być twardym. W efekcie wielu facetów idzie do lekarza wtedy, kiedy jest już zbyt późno…” – napisał. „Panowie, co roku robicie przegląd techniczny swojego samochodu! A jak często badacie swoje zdrowie? Raz na trzy lata, pięć – a może dawno, dawno temu? Zróbcie sobie rachunek sumienia (i wcale nie pytam o jakieś wyrafinowane badania): kiedy ostatnio pobraliście krew i mocz do badania, zrobiliście USG jamy brzusznej czy prześwietlenie klatki piersiowej? Naprawdę, dbanie o swoje zdrowie nie powinno być wstydliwym tematem dla normalnych mężczyzn. Ja w tym roku się przebadałem… a Ty?”.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: