Walczymy o jawność życia publicznego w Pruszkowie! Przyłącz się, podpisz petycję
Sławomir BUKOWSKI
Przez ponad 2 lata pruszkowscy radni pracowali transparentnie. Nie tylko sesje, ale i posiedzenia komisji były transmitowane na kanale YouTube. Każdy mieszkaniec, bez wyjątku, mógł obserwować pracę radnych, słuchać jak uzasadniają swoje decyzje, sprawdzać, czy wywiązują się z zobowiązań złożonych w wyborach. Grupa mieszkańców zainteresowanych tym, jak w naszym mieście podejmowane są najważniejsze decyzje, była coraz większa. Wystarczyło wejść na YouTube, choćby z telefonu komórkowego, i włączyć transmisję.
Powodem, dla którego przed dwoma laty radni tak otworzyli się przed mieszkańcami, była pandemia COVID-19. Obradowano zdalnie. Głosowano zdalnie. A bieżący zapis pracy radnych był dostępny dla wszystkich. Ale to właśnie się skończyło.
27 października br. przewodniczący Rady Miasta Pruszkowa Krzysztof Biskupski (SPP) poinformował, że przywraca stacjonarne sesje rady, jak i posiedzenia komisji. 16 listopada bowiem przestały obowiązywać przepisy wprowadzone na okoliczność pandemii COVID-19, na mocy których posiedzenia Rady Miasta odbywały się zdalnie. Zakomunikował jednak również, że zakończą się internetowe transmisje obrad komisji (mimo, że do takiej decyzji nie zobowiązywał go żaden przepis). Z jakiego powodu podjął taką decyzję? Nie wiadomo. Nie uzasadnił jej, nie poprzedziła jej też publiczna dyskusja. To był krótki, kategoryczny komunikat.
[ Kliknij tutaj aby przejść do petycji w sprawie przywrócenia transmisji online z obrad Komisji Rady Miasta ]
Dlaczego transmisje z komisji są ważne dla wszystkich mieszkańców Pruszkowa?
1. To na komisjach odbywa się kluczowa dyskusja o inwestycjach miejskich. To wtedy zapadają decyzje, które ulice będą remontowane, a które z planu muszą wypaść. To na komisjach radni decydują, czy linie autobusowe będą likwidowane, czy rozwijane. To na komisjach ustalana jest wysokość podatków lokalnych. Na sesji rady miasta (standardowo raz w miesiącu) dyskusji zazwyczaj już nie ma, odbywa się ostateczne głosowanie – bo stanowiska wynegocjowano wcześniej, właśnie podczas prac komisji.
2. Internetowe transmisje obrad komisji pozwalają uczestniczyć w życiu publicznym każdemu mieszkańcowi Pruszkowa, niezależnie w jakim miejscu się znajduje. Relację z prac komisji można oglądać, albo tylko się jej przysłuchiwać, w domu, w samochodzie, na lotnisku, w dowolnym miejscu kraju i poza nim.
3. Transparentność prac władzy uchwałodawczej to urzeczywistnienie idei demokracji.
4. Angażowanie mieszkańców w życie publiczne, nawet na zasadzie biernych obserwatorów, jest ważnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego. Zamykanie się przed mieszkańcami, jak zrobili to właśnie pruszkowscy radni, nie służy kształtowaniu postaw obywatelskich.
5. Stacjonarne posiedzenia komisji oczywiście są otwarte dla mieszkańców, każdy może przyjść do maleńkiej dusznej salki przy ulicy Kraszewskiego. Jednak żyjemy w XXI wieku, narzędzia informatyczne dostępne są na wyciągnięcie ręki i coraz tańsze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal wykorzystywać je do osiągnięcia szlachetnego celu, jakim jest zagwarantowanie transparentności działań władzy lokalnej.
6. Pruszkowscy radni, z nielicznymi wyjątkami, nie komunikują się z mieszkańcami używając powszechnie dostępnych, popularnych kanałów, jak strony internetowe czy media społecznościowe. Nie tłumaczą, dlaczego podejmują decyzje, które mieszkańcy nie zawsze oceniają za korzystne. Tymczasem wszyscy mamy prawo wiedzieć, jak wywiązują się ze swoich zobowiązań, dlaczego raz głosują „za”, a innym razem „przeciw”.
7. To my – wszyscy mieszkańcy Pruszkowa – mamy prawo, a nawet obowiązek sprawować społeczną kontrolę nad władzą lokalną. Radni są bardzo istotnym elementem tej władzy. To oni podejmują decyzje, które następnie prezydent miasta wykonuje. To oni uchwalają budżet Pruszkowa i najważniejsze dokumenty finansowe. Musimy wiedzieć, jak dysponują naszymi podatkami, naszymi pieniędzmi – bo budżet Pruszkowa to pieniądze wszystkich mieszkańców. I to niebagatelne, bo liczone każdego roku w setkach milionów złotych.
Jeśli jesteś przeciwny(a) likwidacji internetowej transmisji obrad radnych Pruszkowa podczas prac w komisjach, weź udział w społecznej akcji i podpisz petycję. To proste, wystarczy kliknąć w link zamieszczony na początku niniejszego artykułu i wypełnić krótki formularz, a następnie potwierdzić złożenie podpisu klikając w link przysłany mejlem. Można to zrobić z komputera albo choćby z telefonu komórkowego. Całość zajmuje dosłownie chwilę.
Petycję wraz z podpisami redakcja zpruszkowa.pl przekaże do Biura Rady Miasta jeszcze przed najbliższą sesją. Trafi ona pod obrady radnych.
No to do dzieła. Podpisujemy!