Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

W Radzie Miasta jak w kalejdoskopie

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Obecna kadencja władz samorządowych jest rekordowo długa – będzie trwała aż 5,5 roku. Obfituje też w wyjątkowo liczne zmiany zachodzące w składzie Rady Miasta Pruszkowa. Zmieniają się radni i ich przynależność klubowa. Aktualny skład Rady mocno odbiega od tego wyłonionego w wyborach w 2018 r.
Rada Miasta Pruszkowa - zmiany w kadencji 2018-2024
Ilustracja: Rada Miasta Pruszkowa - zmiany w kadencji 2018-2024

W skład pruszkowskiej Rady Miasta wchodzi 23 radnych. Radni wybierani są w czterech okręgach wyborczych, w ramach których obsadzanych jest 6 lub 5 mandatów (w Pruszkowie mamy trzy okręgi 6-mandatowe i jeden 5-mandatowy). Radni wybierani są z list wyborczych zgłaszanych przez komitety partii politycznych, organizacji społecznych lub wyborców.

W radach gmin, w przypadku opróżnienia mandatu (czyli np. rezygnacji radnego), nie przeprowadza się wyborów uzupełniających. Mandat obejmuje kolejna osoba z listy, która uzyskała największą liczbę głosów. Taki mechanizm umożliwia zachowanie ciągłości prac rady.

W wyborach w 2018 roku w Pruszkowie, najwięcej mandatów, bo aż 9, objęło Samorządowe Porozumienie Pruszkowa [SPP]. Drugi wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość [PiS], które zdobyło 6 mandatów. Po 4 mandaty uzyskały Koalicja Obywatelska [KO] i Stowarzyszenie Wspólnie Pruszków Rozwijamy [SWPR].

Już w momencie ukonstytuowania się Rady okazało się, że układ klubów nie będzie odpowiadał rozstrzygnięciu wyborów. Wbrew temu, co mogłyby sugerować wyniki wyborów – utworzono tylko 3 kluby radnych: SPP, PiS i KO.

Radni wybrani z listy SWPR nie zdołali utworzyć własnej formacji. Dwoje radnych wybranych z tej listy – Eliza Kurzela i jej ojciec Andrzej Kurzela (nie mylić z byłym wiceprezydentem Pruszkowa), już na pierwszej sesji Rady Miasta odcięło się od prezydenta Pawła Makucha. Ponieważ do utworzenia klubu radnych potrzeba co najmniej trzech rajców, pozostali radni wybrani z listy SWPR – Jakub Kotelecki i Grzegorz Szachogłuchowicz zostali zmuszeni do funkcjonowania jako formalnie niezrzeszeni. 

Rada Miasta Pruszkowa - ugrupowania

Rada Miasta Pruszkowa - ugrupowania

Trzeba pamiętać, że Paweł Makuch w wyborach w 2018 r. także został wybrany na radnego. Mandatu jednak nie objął z uwagi na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Dlatego w składzie Rady znalazła się następna osoba z listy z najwyższym wynikiem – Grzegorz Szachogłuchowicz.

Do kolejnych zmian doszło z uwagi na powołanie Konrada Sipiery (PiS) i Beaty Czyżewskiej (SPP) na zastępców prezydenta. Obejmując nowe stanowiska, oboje zwolnili mandaty. Konrada Sipierę zastąpiła Marta Dziudzi, zaś Beatę Czyżewską – Katarzyna Wall.

Beata Czyżewska w trakcie kadencji przestała pełnić funkcję zastępczyni prezydenta. Ze stanowiska zrezygnowała wiosną 2022 r. Swoją decyzję motywowała względami osobistymi. Pisaliśmy o tym na zpruszkowa.pl tutaj. Od czasu jej odejścia z urzędu do dzisiaj prezydent Paweł Makuch nie powołał drugiego zastępcy.

Zanim to się stało, doszło do przetasowań w klubie SPP. Radny Jacek Rybczyński odciął się od klubowych koleżanek i kolegów nieformalnie zmieniając front (pisaliśmy o tym tutaj). Do dziś najczęściej głosuje wespół z obozem prezydenckim (SWPR i PiS). Zmienił front nieformalnie, bo oficjalnie nadal pozostaje członkiem klubu SPP

Kolejna zmiana nastąpiła jesienią 2019 r. Z mandatu zrezygnował radny PiS Maciej Roszkowski, który został wybrany na prezesa miejskiej spółki TBS „Zieleń miejska”. Zgodnie z ordynacją wyborczą mandat powinien trafić do Małgorzaty Kochańskiej. Ta jednak zrezygnowała. Na jej miejsce wskoczyła więc kolejna osoba z listy, która uzyskała największą liczbę głosów. Była to Anna-Maria Szczepaniak.

Obecnie Maciej Roszkowski nie jest już prezesem TBS-u. Zrezygnował pod koniec grudnia 2022 r. Z kolei Anna-Maria Szczepaniak została wykluczona z klubu PiS w czerwcu 2022 r. i od tamtej pory pozostaje niezrzeszona.

Następna zmiana zaszła w sierpniu 2022 r., gdy mandat złożyła Eliza Kurzela, która pełniła także funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta. W jej miejsce do Rady weszła Anna Wasielewska, która podobnie jak poprzedniczka pozostaje niezrzeszona. Tym samym Stowarzyszenie Wspólnie Pruszków Rozwijamy wciąż nie posiada własnego klubu radnych.

W październiku 2022 r. doszło do kolejnych zmian w klubie SPP. Mandat złożyła Katarzyna Wall, zastąpił ją Grzegorz Margas.

Mandatu radnej nie piastuje aktualnie także Marta Dziudzi, która złożyła go w lutym 2023 r. W związku z jej rezygnacją mandat objęła Agata Bogdańska. Co ciekawe, podczas swojej pierwszej sesji Rady Miasta, 10 maja br., nie zagłosowała za projektem zmian w budżecie zaproponowanym przez Pawła Makucha i Konrada Sipierę. Zamiast tego wstrzymała się od głosu.

Przetasowania nie ominęły również radnych wybranych z listy Koalicji Obywatelskiej. Obecnie liczba radnych zrzeszonych w tym klubie zmniejszyła się do 3. Był to skutek decyzji Edgara Czopa, który w marcu 2022 r. opuścił szeregi klubu i pozostaje niezrzeszony.

Łącznie, w ciągu całej kadencji, kandydaci na radnych dwukrotnie odmawiali przyjęcia mandatu, zaś pozostali – zaprzysiężeni – radni składali mandat aż 6 razy.

Rada Miasta Pruszkowa - statystyki

Finalnie, w wyniku wszystkich opisanych zmian, w obecnym składzie rady znajduje się jedynie 18 z 23 radnych oryginalnie wskazanych przez wyborców w 2018 roku. Co więcej, spośród 23 radnych sprawujących mandat według stanu na 16 maja 2023 roku, jedynie 19 czyni to popierając ugrupowanie, z którego list zostali wybrani.

Co ciekawe – w ostatnich 4 latach z mandatu rezygnowały osoby, które uzyskiwały najwyższe wyniki wyborcze w 2018 roku, w tym między innymi:

Maciej Roszkowski – 1172 głosy (najwyższy wynik wśród kandydatów na radnych w 2018 roku);
Konrad Sipiera – 1135 głosów (2. najwyższy wynik wyborczy);
Paweł Makuch – 904 głosy (4. najwyższy wynik wyborczy);

Ich miejsca zajęły osoby ustanawiające kolejne rekordy najniższych wyników wyborczych wśród urzędujących radnych:

Grzegorz Margas (objął mandat po Katarzynie Wall) – 185 głosów
Grzegorz Szachogłuchowicz (objął mandat po Pawle Makuchu) – 153 głosy
Anna Wasielewska (objęła mandat po Elizie Kurzeli) – 136 głosów
Anna-Maria Szczepaniak (objęła mandat po Macieju Roszkowskim oraz po rezygnacji z objęcia mandatu przez Małgorzatę Kochańską) – 97 głosów
Marta Dziudzi (objęła mandat po Konradzie Sipierze) – 86 głosów
Agata Bogdańska (objęła mandat po Marcie Dziudzi) – 55 głosów

Rada Miasta Pruszkowa - statystyki

Interesujący jest rozstrzał stażu radnych na swoich stanowiskach. W obecnym składzie rady trzech sprawuje mandat od ponad 20 lat, jeden od 17 lat i dwóch od 13 lat (wszyscy wymienieni należą do klubu SPP). Jednocześnie najmłodsza stażem radna zasiada w radzie raptem od tygodnia i nigdy wcześniej nie wykonywała mandatu. 

Rada Miasta Pruszkowa - statystyki

Zmiany w Radzie Miasta Pruszkowa zachodzą niczym w kalejdoskopie i niewątpliwie postronnym obserwatorom może być trudno je zrozumieć. A do końca kadencji został jeszcze prawie rok...

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!