Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

W Pruszkowie ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

Konstanty CHODKOWSKI
W Pruszkowie zakończył się pierwszy dzień szczepień przeciwko COVID-19.
Szczepionka.jpg
Ilustracja: Szczepionka.jpg

90 dawek szczepionki przeciw COVID-19 – dokładnie tyle otrzymał Szpital na Wrzesinie od rządu w minionym tygodniu. Pierwsze szczepienia w Pruszkowie odbyły się w czwartek (7.12). Kolejne dostawy – łącznie ponad 1000 dawek – zostaną dostarczone do Pruszkowa w najbliższy poniedziałek i czwartek. Jak zapewnia dyrekcja placówki – szpital został przygotowany na przeprowadzanie niemal dowolnej liczby szczepień dziennie. Wszystko zależy jednak od liczby dawek dostarczonej przez rząd.

Na terenie szpitala powiatowego w Pruszkowie funkcjonują obecnie dwa punkty przyjęć gotowe do przeprowadzania kilkuset szczepień dziennie. Liczba tych punktów będzie sukcesywnie zwiększana, wraz z napływem kolejnych dostaw szczepionek. Na potrzeby przeprowadzania szczepień dyrekcja placówki odstąpiła budynek, w którym do tej pory mieściła się administracja szpitala. Do dyspozycji pacjentów pozostanie również przychodnia przyszpitalna przy ul. Andrzeja.

“Szpital został przygotowany na przeprowadzanie niemal dowolnej liczby szczepień dziennie. Wszystko zależy jednak od liczby dawek dostarczonej przez rząd.”

“Przepustowość” szpitala w wykonywaniu szczepień jest szczególnie ważna ponieważ szczepionki, po rozmrożeniu z temperatury poniżej -70 stopni Celcjusza, mogą być przechowywane w zwykłych lodówkach medycznych jedynie przez 4,5 dnia. Ponadto, zgodnie z wytycznymi NFZ, wszystkie szpitale w Polsce będą musiały rozliczyć się (żeby nie powiedzieć “solidnie wytłumaczyć”) z każdej niezużytej dawki szczepionki. Oznacza to, że każda placówka będzie musiała jak najszybciej wykorzystać otrzymane dostawy.

Na życzenie pacjenta szpital będzie udostępniał również tzw. “testy na przeciwciała”, z możliwością przeprowadzenia ich na 24 godziny przed planowanym szczepieniem. Wyniki tych testów określają poziom odporności pacjenta na COVID-19 (pomagają również stwierdzić, czy pacjent przechodził już chorobę) i mają pomóc pacjentom w podjęciu decyzji o szczepieniu. Koszt przeprowadzenia tego testu będzie jednak pokrywany przez pacjenta.

Do 14 stycznia na Wrzesinie będą trwać szczepienia w tzw. “fazie zero” obejmującej w pierwszej kolejności pracowników placówek medycznych oraz ośrodków pomocy społecznej. W rozmowie z portalem zpruszkowa.pl dyrekcja szpitala zapewnia, że do tego dnia listy szczepień będą otwarte i każdy, kto nie zdążył się do niej dopisać, będzie miał ku temu sposobność.

Uprawnionych do udziału w “fazie zero” jest w całym powiecie nawet ponad tysiąc osób, jednak nie wszyscy byli chętni do skorzystania ze szczepienia “przed kolejką”. Jak ustaliliśmy, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Pruszkowie do szczepień zgłosiło się zaledwie 20% wszystkich pracowników. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie – tam na szczepienia zapisało się 21 z 32 pracowników. Na czele tej statystyki pozostaje personel Szpitala na Wrzesinie, gdzie do szczepień zapisało się 75% pracowników placówki – to głównie na ich potrzeby przeznaczono dawki z pierwszej dostawy.

Dyrekcja szpitala powiatowego planuje rozpoczęcie szczepień w “fazie pierwszej” od 25 stycznia. Nie wiadomo jeszcze jednak według jakiego klucza dobierana będzie kolejność szczepionych pacjentów – w tej sprawie wszystkie placówki lecznicze w Polsce czekają na wytyczne od rządu.

Na podobne wytyczne od NFZ oczekują właściciele dwóch niepublicznych przychodni, które zgłosiły się do udziału w programie szczepień. O dwóch placówkach – przychodni MAL MED przy ul. Powstańców oraz przychodni przy ul. Drzymały wiemy, że do dziś nie otrzymały precyzyjnych wytycznych co do sposobu realizacji dostaw szczepionki oraz procedury szczepień. Przychodnie te nie szczepią pacjentów w “fazie zero” i zostaną włączone do programu najprawdopodobniej dopiero po 15 stycznia.

 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: