Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

W ogólnopolskim rankingu „Sukces kadencji” Pruszków zajął miejsce 25.

Sławomir BUKOWSKI
Wynik wydaje się dobry, jednak w identycznym zestawieniu za lata 2013–2017, kiedy prezydentem był Jan Starzyński, nasze miasto było na 6. pozycji.
Sukces Kadencji Grafika
Ilustracja: Sukces Kadencji Grafika

Zestawienie przygotowało specjalizujące się w tego typu rankingach Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Jego autorami są prof. Paweł Swianiewicz z Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Uniwersytecie Warszawskim.

Całościowe opracowanie składa się z czterech rankingów cząstkowych (sukces finansowy, ekonomiczny, infrastrukturalny oraz społeczny) oraz ostatecznego, wynikowego podsumowania.

Pruszków jest kategoryzowany wśród miast powiatowych, a takich jest w Polsce 267.

Sukces finansowy

W rankingu „Sukces finansowy” autorzy wzięli pod uwagę zmianę wielkości budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2017–2022.

Niestety, nasze miasto zanotowało tu totalną klęskę, zajmując przedostatnie, 266. miejsce. Gorsza od nas jest tylko dolnośląska Trzebnica. Spadek Pruszkowa jest wyjątkowo biolesny, bo z miejsca pierwszego w latach 2013–2017, kiedy prezydentem był Jan Starzyński.

Dla porównania, spośród naszych sąsiadów (porównujemy Pruszków jedynie do miast powiatowych), Grodzisk Mazowiecki zajął teraz miejsce 5., Legionowo – 124., a Piaseczno – 229.

Wniosek? Inne miasta znacznie lepiej niż Pruszków radziły sobie w tej kadencji z powiększaniem strumienia dochodów do budżetu.

Sukces ekonomiczny

To nietypowa kategoria, bo miejsce w tym zestawieniu w znikomym stopniu zależy od bieżącej polityki lokalnych władz. Do przygotowania zestawienia wzięto pod uwagę m.in. zmianę odsetka zarejestrowanych bezrobotnych, liczbę nowo zarejestrowanych prywatnych podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, liczbę nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w sferze wysokiej techniki oraz usług high-tech, zmianę wielkości dochodów z CIT przeliczonych na mieszkańca czy zmianę wielkości bazy podatkowej podatku od nieruchomości od osób prawnych.

I tutaj Pruszków wygrał cały ranking, zajmując 1. miejsce. Piaseczno jest 5., Grodzisk Mazowiecki – 6., a Legionowo – 19. Zwycięstwo Pruszkowa to efekt ogromnej przedsiębiorczości mieszkańców, ich aktywności i kreatywności. 

Sukces infrastrukturalny

Aby zbudować to zestawienie wzięto pod uwagę wiele czynników, z tego część zależnych od działań burmistrzów i prezydentów. Były to: wielkość wydatków finansowanych z dotacji z unijnych programów operacyjnych; powierzchnia użytkowa nowych mieszkań oddanych do użytku (liczba metrów kwadratowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców); przyrost długości ścieżek rowerowych, udział odpadów zebranych selektywnie w relacji do ogółu zebranych czy bilans nasadzeń drzew.

W tym podsumowaniu Pruszków zajął dobre 16. miejsce, jednak nasi najbliżsi sąsiedzi byli lepsi: Grodzisk Mazowiecki zajął 2. miejsce, a Piaseczno – 4. Dalej uplasowało się Legionowo, na miejscu 27.

Sukces społeczny

Parametrami do zbudowania tego zestawienia były m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku, zmiana odsetka dzieci w wieku 1–3 lata objętych opieką żłobkową, liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, wydatki budżetowe ponoszone na ochronę powietrza i klimatu, zmniejszenie hałasu czy ochronę różnorodności biologicznej.

Tu Pruszków zajął 79. miejsce i jest to przyzwoity wynik na tle sąsiadów, bo Legionowo jest na miejscu 110., Grodzisk Mazowiecki na 128., a Piaseczno dopiero na 171.

Ostateczne podsumowanie: sukces kadencji 2018–2023

„Sukces ogółem został obliczony jako suma zestandaryzowanych wartości sukcesów cząstkowych wyliczona z uwzględnieniem liczby wskaźników wykorzystanych do zbudowania każdego z sukcesów cząstkowych” – piszą autorzy rankingu.

W najważniejszym podsumowaniu Pruszków zajął 25. miejsce (spadek z 6. za lata 2013–2017). Grodzisk Mazowiecki zajął znakomite 2. miejsce (za lata 2013–2017 był pierwszy!), Piaseczno jest 17. (spadek z 4.), a Legionowo 37. (spadek z 29.).

Pełny ranking wraz z artykułem wyjaśniającym metodologię oraz tabele można pobrać TUTAJ.

Na koniec rzut oka na inne kategorie, poza miastami powiatowymi. W ostatecznym podsumowaniu „Sukces kadencji” w kategorii małych miast Brwinów zajął znakomite 13. miejsce (miast w tej kategorii jest aż 631), Milanówek – 58., Podkowa Leśna – 64., a Piastów – 81. Z kolei wśród gmin wiejskich Michałowice są na świetnym 11. miejscu w Polsce (gmin wiejskich w kraju jest 1513), zaś Nadarzyn – 30.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: