Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

W niedzielę 7 kwietnia wybieramy prezydenta Pruszkowa oraz radnych miasta, powiatu i sejmiku

Sławomir BUKOWSKI
Może właśnie Twój głos rozstrzygnie, kto zostanie radnym oraz prezydentem w kadencji 2024–2029. Dlatego specjalnie dla Ciebie – krótki poradnik wyborczy.
Wybory2024
Ilustracja: Wybory2024

Gdzie głosujemy?

Informację o adresach obwodowych komisji wyborczych w Pruszkowie znajdziemy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej TUTAJ.

Lokale wyborcze czynne są w niedzielę w godzinach 7–21. Udając się do nich pamiętajmy o zabraniu dokumentu tożsamości (np. dowód osobisty, paszport), tożsamość można także potwierdzić posługując się aplikacją mObywatel w telefonie komórkowym.

Kto może głosować?

Czynne prawo wyborcze mają osoby pełnoletnie, dysponujące pełnią praw publicznych i wpisane do stałego rejestru wyborców. Należy pamiętać, że w wyborach samorządowych możliwy jest udział jedynie w miejscu stałego zamieszkania. Czyli mieszkaniec Pruszkowa nie może oddać głosu w Warszawie, i odwrotnie.

Kogo wybieramy 7 kwietnia?

W lokalu wyborczym otrzymamy aż 4 karty. Wybieramy prezydenta Pruszkowa, radnych miasta Pruszkowa, radnych powiatu pruszkowskiego oraz radnych sejmiku województwa mazowieckiego.

Jak oddać ważny głos?

Aby oddać ważny głos, tak jak w przypadku innych procesów wyborczych należy umieścić na karcie dwie linie przecinające się w obrębie kwadratu przy nazwisku wybranego kandydata.

Nieważny będzie każdy głos, na którym zabraknie owego przecięcia lub krzyżyki pojawią się przy nazwiskach kandydatów z różnych list w obrębie jednej karty.

Nie ma obowiązku oddawania głosu na wszystkich czterech kartach głosowania. Można wskazać na przykład tylko kandydata na prezydenta, albo tylko kandydata do rady miasta, powiatu albo sejmiku. Karty „czyste” wrzucone do urny uznawane są jako głos nieważny.

Wszystkie 4 karty – niezależnie czy oddaliśmy głos na każdej z nich, czy na niektórych – należy wrzucić do urny. Zabronione jest wynoszenie kart z lokalu wyborczego (art. 497a kodeksu wyborczego mówi: „Kto w dniu wyborów wynosi kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmuje lub posiada, nie będąc do tego uprawnionym, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2”).

Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Oficjalne wyniki ogłoszone zostaną prawdopodobnie w środę 10 kwietnia. Wcześniej ogłoszone zostaną wyniki przez lokalne komisje wyborcze. Na bieżąco będzie można je śledzić na stronie PKW, zapewne już w poniedziałek 8 kwietnia na ich podstawie będzie można ustalić, kto zdobył mandat radnego.

O ile skład rady miasta, powiatu i sejmiku poznamy dość szybko, o tyle ostatecznego zwycięzcę wyborów prezydenta Pruszkowa możemy poznać dopiero za 2 tygodnie. Jeśli w niedzielę 7 kwietnia żaden z sześciu kandydatów nie zdobędzie powyżej 50 proc. ważnie oddanych głosów, czeka nas druga tura głosowania – 21 kwietnia. W niej zmierzą się dwie osoby, które w pierwszej turze uzyskały najwięcej głosów.

O tym warto pamiętać

– W Pruszkowie o urząd prezydenta miasta ubiega się 6 kandydatów. Na karcie do głosowania stawiamy znak X przy jednym, wybranym kandydacie.

– O mandat w Radzie Miasta Pruszkowa ubiegają się kandydaci z 7 komitetów wyborczych. Na karcie do głosowania odnajdujemy interesujący nas komitet i stawiamy znak X przy jednym, wybranym kandydacie z tego komitetu.

– Identycznie postępujemy przy wyborze kandydata do powiatu pruszkowskiego oraz sejmiku województwa mazowieckiego – odnajdujemy interesujący nas komitet i stawiamy znak X przy jednym, wybranym kandydacie z tego komitetu.

– Upatrzyłeś sobie kandydata do rady miasta, tymczasem nie ma go na liście? Zapewne startuje z innego okręgu wyborczego niż ten, w którym mieszkasz. Pruszków podzielony jest na 4 okręgi, w każdym są inne zestawy nazwisk kandydatów do rady miasta. Nie odnajdując swojego faworyta musisz więc podjąć decyzję, komu w takiej sytuacji powierzyć swój głos. Oczywiście, masz prawo nie postawić znaku X przy żadnym nazwisku.

– Dlaczego nie ma karty do głosowania z kandydatami na starostę powiatu? Bo tylko prezydent miasta wybierany jest w wyborach bezpośrednich. Starostę powiatu radni powiatu wybiorą sami ze swojego grona. Podobnie z marszałkiem województwa zrobią radni sejmiku.

– Idąc do lokalu warto wziąć własny długopis, niezmazywalny, piszący w kolorze niebieskim lub czarnym. 

– Cisza wyborcza trwa czasu zamknięcia lokali wyborczych, czyli co najmniej do godz. 21. W czasie ciszy nie wolno prowadzić czynnej agitacji wyborczej, czyli zachęcać do głosowania w określony sposób. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane, nie wolno jednak naklejać nowych. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać zaparkowany. Agitacja zabroniona jest także w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna do 5 tys. zł. Ewentualne przypadki łamania ciszy wyborczej należy natychmiast zgłaszać funkcjonariuszom policji.

– Masz ochotę napisać na karcie do głosowania jakąś swoją myśl? Zgodnie z przepisami dopiski na karcie nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od takiej aktywności.

Dlaczego warto pójść na te wybory?

Wybory samorządowe są nie mniej ważne od parlamentarnych. To, w jakim mieście żyjemy, zależy przede wszystkim od władz lokalnych.

Władze miasta odpowiadają za budowę i prowadzenie żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, to one uruchamiają i nadzorują komunikację miejską, odpowiadają za politykę planistyczną, czyli określają w planach zagospodarowania, które tereny mają pozostać zielone, a na których może odbywać się budownictwo mieszkaniowe. Budowa i remonty ulic miejskich, chodników, troska o zieleń miejską, parki, tworzenie oferty kulturalnej – to wszystko zależy od prezydenta i radnych miasta.

Powiat prowadzi szkoły średnie (w Pruszkowie LO Zana i LO Kościuszki), odpowiada za transport międzygminny (linie autobusowe pod szyldem GPA), za drogi powiatowe, szpital powiatowy na Wrzesinie.

Województwo samorządowe z kolei odpowiada za kolejowy transport regionalny (np. Koleje Mazowieckie, WKD), za drogi wojewódzkie (w Pruszkowie aleja Wojska Polskiego, Aleje Jerozolimskie, wiadukt nad torami PKP).

Jak widzisz, to od Ciebie zależy, w jakim kierunku będzie rozwijać się Pruszków, powiat i całe województwo.

Twój głos ma ogromne znaczenie. O mandat w Radzie Miasta Pruszkowa ubiega się blisko 200 kandydatów, miejsc w radzie jest tylko 23. Może zdarzyć się, że o tym, kto zdobędzie mandat, zdecyduje różnica jednego głosu. I może właśnie Twój głos okaże się rozstrzygający! To Twój głos może też zdecydować, kto zostanie prezydentem Pruszkowa w kadencji 2024–2029. Dlatego naprawdę nie masz wyjścia – musisz w niedzielę pójść na wybory.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: