Od soboty, 13 sierpnia nastąpią zmiany w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1. Powód? Czasowe zamknięcie jednego z torów na odcinku Warszawa Włochy - Pruszków, w związku z budową nowego wiaduktu drogowego łączącego ul. Grunwaldzką z ul. Warszawską w Pruszkowie.

Podczas sierpniowego długiego weekendu (13-14 sierpnia) "większość pociągów SKM linii S1 pojedzie na skróconej relacji łączącej Otwock ze stacjami Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia. Natomiast do i z Pruszkowa dotrze zaledwie kilkanaście par pociągów, z częstotliwością co około 60 - 90 minut" - czytamy w oficjalnym komunikacie warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej

"W tym czasie, wszystkie pociągi SKM i Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Włochy - Pruszków pojadą w obu kierunkach po jednym torze, tym którym normalnie jeżdżą w kierunku Pruszkowa i Grodziska Mazowieckiego."

Zmieniony rozkład jazdy pociągów SKM na tę okoliczność można pobrać pod tym linkiem.

W drugiej połowie sierpnia czeka nas również kolejny etap prac na stacji Warszawa Zachodnia. Ma on potrwać od 22 sierpnia do 3 września. O utrudnieniach w ruchu pociągów podmiejskich informują Koleje Mazowieckie.

Przewoźnik planuje m.in. ograniczenie liczby kursujących pociągów na linii R1 (Skierniewice – Warszawa Wschodnia), przy czym nieodwołane połączenia będą kończyć się na stacji Warszawa Gdańska.
Drastycznie spadnie przez to liczba pociągów wyruszających z i do Pruszkowa. Na odcinku Warszawa Zachodnia - Pruszków Koleje Mazowieckie uruchomią uzupełniającą Zastępczą Komunikację Autobusową (ZKA).

W godzinach szczytu pociągi SKM do i z Pruszkowa w większości nie będą kursowały (trasa zostanie skrócona do odcinka Otwock - Warszawa Wschodnia). SKM-ki wyruszą z i przyjadą do Pruszkowa tylko kilka razy w ciągu dnia. Zmienione rozkłady jazdy SKM na dni od 15 sierpnia do 3 września można pobrać tutaj (część I) i tutaj (część II).

Ponadto, w związku utrudnieniami w dniach od 22 sierpnia do 3 września, zostanie wprowadzone wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM. Wszystkie rodzaje biletów KM honorowane będą przez ZTM na poniższych liniach:

- autobusy linii 517, 716, 717, 817 – na całej trasie,
- autobus linii 127 - od przystanku PKP Włochy do Centrum,
- autobus linii 713 - od przystanku Sanktuarium do Cmentarz Wolski,
- autobus 194 - na całej trasie,
- tramwaje na ciągu Cmentarz Wolski - Wolska - Okopowa - Towarowa Aleje Jerozolimskie –
Centrum,
- metro linii M1 na odcinku Dworzec Gdański – Metro Centrum;

Wszystkie bilety ZTM ważne w pociągach SKM na odcinku Warszawa Zachodnia - Pruszków  będą honorowane na całej trasie obsługiwanej przez autobusy Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) uruchamianej przez KM.

Całkowity koniec prac na dworcu Warszawa Zachodnia planowany jest na drugą połowę 2023 roku.