Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Końcówka sierpnia z utrudnieniami na kolei

Konstanty CHODKOWSKI
Pod koniec wakacji PKP rusza z kolejnymi pracami na stacji Warszawa Zachodnia. Na ruch kolejowy wpłynie też budowa wiaduktu nad torami w Pruszkowie. Będą utrudnienia w podróży.
Utrudnienia na kolei
Ilustracja: Utrudnienia na kolei

Od soboty, 13 sierpnia nastąpią zmiany w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1. Powód? Czasowe zamknięcie jednego z torów na odcinku Warszawa Włochy - Pruszków, w związku z budową nowego wiaduktu drogowego łączącego ul. Grunwaldzką z ul. Warszawską w Pruszkowie.

Podczas sierpniowego długiego weekendu (13-14 sierpnia) "większość pociągów SKM linii S1 pojedzie na skróconej relacji łączącej Otwock ze stacjami Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia. Natomiast do i z Pruszkowa dotrze zaledwie kilkanaście par pociągów, z częstotliwością co około 60 - 90 minut" - czytamy w oficjalnym komunikacie warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej

"W tym czasie, wszystkie pociągi SKM i Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Włochy - Pruszków pojadą w obu kierunkach po jednym torze, tym którym normalnie jeżdżą w kierunku Pruszkowa i Grodziska Mazowieckiego."

Zmieniony rozkład jazdy pociągów SKM na tę okoliczność można pobrać pod tym linkiem.

W drugiej połowie sierpnia czeka nas również kolejny etap prac na stacji Warszawa Zachodnia. Ma on potrwać od 22 sierpnia do 3 września. O utrudnieniach w ruchu pociągów podmiejskich informują Koleje Mazowieckie.

Przewoźnik planuje m.in. ograniczenie liczby kursujących pociągów na linii R1 (Skierniewice – Warszawa Wschodnia), przy czym nieodwołane połączenia będą kończyć się na stacji Warszawa Gdańska.
Drastycznie spadnie przez to liczba pociągów wyruszających z i do Pruszkowa. Na odcinku Warszawa Zachodnia - Pruszków Koleje Mazowieckie uruchomią uzupełniającą Zastępczą Komunikację Autobusową (ZKA).

W godzinach szczytu pociągi SKM do i z Pruszkowa w większości nie będą kursowały (trasa zostanie skrócona do odcinka Otwock - Warszawa Wschodnia). SKM-ki wyruszą z i przyjadą do Pruszkowa tylko kilka razy w ciągu dnia. Zmienione rozkłady jazdy SKM na dni od 15 sierpnia do 3 września można pobrać tutaj (część I) i tutaj (część II).

Ponadto, w związku utrudnieniami w dniach od 22 sierpnia do 3 września, zostanie wprowadzone wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM. Wszystkie rodzaje biletów KM honorowane będą przez ZTM na poniższych liniach:

- autobusy linii 517, 716, 717, 817 – na całej trasie,
- autobus linii 127 - od przystanku PKP Włochy do Centrum,
- autobus linii 713 - od przystanku Sanktuarium do Cmentarz Wolski,
- autobus 194 - na całej trasie,
- tramwaje na ciągu Cmentarz Wolski - Wolska - Okopowa - Towarowa Aleje Jerozolimskie –
Centrum,
- metro linii M1 na odcinku Dworzec Gdański – Metro Centrum;

Wszystkie bilety ZTM ważne w pociągach SKM na odcinku Warszawa Zachodnia - Pruszków  będą honorowane na całej trasie obsługiwanej przez autobusy Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) uruchamianej przez KM.

Całkowity koniec prac na dworcu Warszawa Zachodnia planowany jest na drugą połowę 2023 roku.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: