Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Umowa na budowę drugiego toru WKD do Grodziska podpisana!

Dorota PIASECKA
Rozbudowa drugiego toru kolejki WKD z Podkowy Leśnej do Grodziska już pewna! Na wbicie pierwszej łopaty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale wykonawca zakłada zakończenie prac do końca 2023 roku.
Podpisanie umowy na budowę drugiego toru WKD do Grodziska Mazowieckiego
Ilustracja: Podpisanie umowy na budowę drugiego toru WKD do Grodziska Mazowieckiego

Podpisanie umowy pomiędzy Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem, prezesem firmy InTop Edwardem Głazem oraz prezesem WKD Michałem Panfilem miało miejsce 10.05.2022 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Koszt inwestycji to 150 mln zł, z czego 74,5 mln zł stanowią środki z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach POIiŚ. Inwestycja zakłada nie tylko przebudowę i modernizację ponad siedmio kilometrowego odcinka pomiędzy Podkową Leśną i Grodziskiem Mazowieckim, ale także zmianę układu torowego w rejonie Podkowy Leśnej Zachodniej. Zmodernizowane zostaną stacje „Podkowa Leśna Główna” oraz „Grodzisk Mazowiecki Radońska”. 

Wykonawcy zależy też na poprawie bezpieczeństwa na przejazdach, między innymi poprzez dostosowanie infrastruktury kolejowej do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Obecny podczas uroczystości Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński przekazał dobre wieści na swoim profilu fejsbukowym podkreślając, że "efektem inwestycji ma być zwiększenie przepustowości linii. Pociągami WKD podróżuje ok 800 tys. pasażerów miesięcznie ( w czasie pandemii liczba ta spadła, ale z miesiąca na miesiąc rośnie)."

Rozbudowa drugiego toru kolejki WKD z Podkowy Leśnej do Grodziska stanie się faktem 💪🙂 Dzisiaj została podpisana umowa z...

Opublikowany przez Artur Tusiński, Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna Wtorek, 10 maja 2022

Z podpisania umowy zadowolona jest również Małgorzata Pachecka, Wójt Gminy Michałowice. "Prezes Panfil zapowiedział, że spółka planuje zakup dwóch nowych składów dla naszej wukadki. Dzięki tej inwestycji kolejka będzie jeździć częściej, a co za tym idzie szybciej dojedziemy do pracy, domu, lekarza, kina, na spotkanie z przyjaciółmi itp."

Powodów do radości było jednak więcej. "Czeka nas przebudowa peronów w ramach przystanku osobowego „Reguły”. Przystanki zostaną zmodernizowane i przystosowane do poruszania się osób niepełnosprawnych. Zabiegam o to od 3 lat. Nareszcie widać wyraźnie światło w tunelu … w tym roku jeszcze rozpocznie się projektowanie. Mam nadzieję, że modernizacja nastąpi już w 2024."- pisze na FB Pachecka.

Najpunktualniejsza kolej w Europie - nasza Wukadka - rozbudowuje się! Dzisiaj, w obecności samorządowców i...

Opublikowany przez Małgorzatę Pachecką - wójt gminy Michałowice Wtorek, 10 maja 2022

Jak każda duża inwestycja, zapewne również ta będzie się wiązała z czasowymi utrudnieniami dla osób podróżujących "wukadką". Pozostaje wierzyć zapewnieniom samorządowców, że wszelkie niedogodności zostaną podróżnym wynagrodzone.

Drugi tor WKD Info na trasie Podkowa Leśna – Grodzisk Mazowiecki staje się faktem ❗ 🚉 🚄 Dziś podpisaliśmy umowę z...

Opublikowany przez Adam Struzik Wtorek, 10 maja 2022

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: