Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Ulica Plantowa dziurawa jak sito. Powiat pruszkowski do remontu się nie pali

Sławomir BUKOWSKI
Stan ruchliwej drugi na osiedlu Staszica zaczyna zagrażać bezpieczeństwu. Uszkodzenie zawieszenia przez autobus miejski, na przykład elektryczny, jest tylko kwestią czasu.
Plantowa Dziura
Ilustracja: Plantowa Dziura

Plantowa to jedna z najważniejszych ulic w Pruszkowie, przecina dwie połówki osiedla Staszica. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy osiedla, ale i komunikacja miejska. Plantową kursuje aż 10 linii – sześć miejskich (1, 2, 4, 5, 6 i 10), dwie międzygminne uruchamiane przez Grodziskie Przewozy Autobusowe (60 i 62) oraz dwie ZTM: 817 i nocna N85. Dla kierowców pokonanie Plantowej to dziś istny tor przeszkód.

Stan drogi jest przyzwoity na odcinku od ul. Powstańców do wysokości Szkoły Podstawowej nr 2. Dalej jest coraz gorzej: dziury, wykruszające się łaty asfaltu. W jednym miejscu ulica się zapadła – kierowcy autobusów znają to miejsce i albo omijają zapadlisko zjeżdżając na lewy pas, albo zwalniają do minimum. Jeśli któryś się zapomni, pojazd z ogromnym hukiem przywala nadwoziem w asfalt. Najgorzej wyglądają jednak obie zatoczki przystankowe – dziura na dziurze. Zdarza się, że kierowcy autobusów z obawy o stan pojazdów zatrzymują się na środku ulicy, nie wjeżdżając na przystanek. Dla starszych pasażerów to kłopot – wtedy to oni muszą pokonywać dziury, żeby wsiąść do pojazdu.

Na awarię szczególnie narażone są autobusy elektryczne obsługujące linię 10. Przetaczają się po dziurach kiwając i podskakując. Uszkodzenie zawieszenia wydaje się tylko kwestią czasu.

Stan Plantowej jest taki, że standardowe łatanie wystarczy. Potrzebna jest nowa nakładka asfaltowa, przynajmniej na najbardziej zniszczonym fragmencie. To droga powiatowa, za jej stan odpowiada starosta Krzysztof Rymuza, dlatego to do starostwa wysyłamy pytania. Kiedy Plantowa była ostatni raz remontowana? Czy i kiedy starostwo planuje kompleksową naprawę? Odpowiedź, jaką dostajemy, jest zdawkowa, udziela jej Wydział Inwestycji i Remontów. „Informuję, że w 2022 roku, po renowacji magistrali wodociągowej, odtworzona została nawierzchnia ulicy Plantowej w Pruszkowie w okolicy skrzyżowania z drogą wojewódzką 719. Natomiast w styczniu br. naprawiona została jezdnia oraz nawierzchnia zatoki autobusowej w okolicy przejścia dla pieszych. Powiat Pruszkowski stale realizuje remonty bieżące polegające na uzupełnianiu ubytków w jezdni”.

Ani słowa o tym, czy Plantowa zostanie gruntownie naprawiona. Wniosek: nowej nakładki asfaltowej w tym roku nie będzie. Pasażerowie autobusów mogą więc zacząć się zakładać, autobus której linii jako pierwszy połamie tam zawieszenie. Redakcja zpruszkowa.pl obstawia elektrycznego solarisa linii 10 – ciekawe, czy powiat pruszkowski sfinansuje wtedy jego naprawę.

Plantowa1

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: