Ulica Komorowska była bezpieczniejsza przed remontem, który miał poprawić bezpieczeństwo

Mieszkańcy z pewnością pamiętają niedawne utrudnienia związane z remontem ul. Komorowskiej w 2023 roku. W połowie maja 2023 r. podpisano umowę na realizację inwestycji „Rozbudowa drogi powiatowej nr 3107W ul. Komorowskiej w Pruszkowie na odcinku od skrzyżowania z al. Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Pogodną”. Realizację firmował swoim nazwiskiem ówczesny starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza, wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Kamińskim. Wykonawcą została firma "Fal-Bruk" Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ok. 5,5 mln złotych. Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia opisał na łamach zpruszkowa.pl Jan Ochnio.
Wymiana nawierzchni, nowe miejsca parkingowe, wycinka drzew (tu, warto zaznaczyć, finalnie wycięto ich mniej, niż planowano), ciąg pieszo-rowerowy, nowa kanalizacja deszczowa oraz kanał technologiczny, a także wyniesienie skrzyżowania z ul. Ceramiczną - wszystko to miało zmienić oblicze ul. Komorowskiej i zwiększyć bezpieczeństwo jej użytkowników.
Czy faktycznie jest bezpieczniej? Mieszkańcy nie mają wątpliwości
“Niebezpieczne jest to przejście [na skrzyżowaniu z ul. Ceramiczną - przyp. red.], na pasach trzeba się wychylić, bo nic nie widać czy coś jedzie.”
“W tym miejscu należałoby zrobić jakąś wysepkę, żeby samochody nie mogły parkować.
Ja tędy nie chodzę, tylko jeżdżę samochodem, i wiem że to niebezpieczne miejsce.”
“I jak za dnia jeszcze jest w miarę w miarę, tak wieczorem to lampy uliczne mają tak słabą moc, że ledwo widać chodnik idąc pieszo, a co dopiero żeby zobaczyć osoby podchodzące do pasów. Ulica “odświeżona”, ładne bloki dookoła, ale pozostaje wiele do życzenia.”
To tylko kilka z wielu głosów użytkowników pruszkowskiego forum mieszkańców na Facebooku. Właśnie tam co jakiś czas powraca dyskusja na temat zachowania uczestników ruchu drogowego na ul. Komorowskiej. Przedmiotem szczególnych kontrowersji jest zwykle skrzyżowanie ul. Komorowskiej z ul. Ceramiczną (przykłady można znaleźć tutaj lub tutaj).
Najczęściej wskazuje się, że kierowcy parkują auta zbyt blisko pasów. Nie brak też uwag, że piesi nie zachowują szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez drogę. Faktycznym problemem zdaje się być jednak konstrukcja skrzyżowania, a właściwie to, co z niej pozostało po remoncie.
Bezpieczeństwo bez zabezpieczeń to niebezpieczeństwo
Krzysztof Rymuza, który jako Starosta Pruszkowski w 2023 roku ogłosił remont ul. Komorowskiej zapewniał, że zastosowane rozwiązania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania z ul. Ceramiczną. Przyczynić się do tego miało wyniesienie przejścia dla pieszych, co miało zmuszać kierowców do znacznego zmniejszenia prędkości. W rzeczywistości jednak wzniesienie to nie stanowi ograniczenia. Bez problemu można je pokonać z prędkością dozwoloną na tej drodze, tj. 40km/h.
Rozsądni kierowcy oczywiście zachowają tu czujność, niestety nie brakuje osób, które skuszone brakiem fizycznych przeszkód zwyczajnie łamią przepisy. Warto zwrócić uwagę, że problemu pędzących kierowców nie ma chociażby na dużo mniej ruchliwej ul. Polnej, gdzie zamontowano progi zwalniające.
Pozostawienie możliwości parkowania na odcinku od al. Armii Krajowej do ul. Ceramicznej to niewątpliwie korzystne rozwiązanie dla mieszkańców okolicznych osiedli. Zabrakło jednak rozwiązań zapewniających, że parkowanie będzie się odbywać w zgodzie z obowiązującymi przepisami, tj. nie mniej niż 10 metrów przed przejściem dla pieszych (Art. 49 ust. 1 pkt 2) Prawo o ruchu drogowym).
Uważna obserwacja ujawnia, że parkowanie pojazdów tuż przy przejściu dla pieszych jest w tym miejscu zjawiskiem nagminnym (patrz ilustracja powyżej). To z kolei przyczynia się do znacznej ograniczeniu widoczności na pasach - zarówno z punktu widzenia pieszego jak i kierowcy.
Jeszcze do niedawna, od zakończenia remontu, na brak możliwości parkowania przed zebrą wskazywały znaki poziome umieszczone na jezdni. Przez ostatnie dwa lata farba zatarła się. Dziś nic nie wskazuje na to, aby ktoś kwapił się do jej odnowienia.
Wnioski nasuwają się same - skrzyżowanie ul. Komorowskiej z ul. Ceramiczną nie należy do bezpiecznych zwłaszcza po przeprowadzonym remoncie. Pomimo całkiem niedawnych zmian i zapewnień, że warto czekać na efekt końcowy i zachować cierpliwość mimo utrudnień dla mieszkańców podczas remontu. Poprzednie władze Starostwa Pruszkowskiego starały się jak nigdy, wyszło jak zawsze.