Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

TV Trwam, Radio Maryja i Paweł Makuch patronami religijnej imprezy

Sławomir BUKOWSKI
Dlaczego prezydent Pruszkowa – organ świeckiej władzy – zapraszał do udziału w koncercie na równi z mediami ojca Rydzyka?
Rydzykomakuch
Ilustracja: Rydzykomakuch

„Qulturalne bierzmowanie” to cykl organizowanych w całej Polsce i koordynowanych przez diecezje kościoła katolickiego koncertów muzycznych. „Założeniem inicjatywy jest uzupełnienie rocznego cyklu katechez przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania poprzez zorganizowanie koncertów muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami w domach kultury przy współpracy z lokalnymi wspólnotami” – czytamy na stronie wydarzenia. Dalej następuje przywołanie instrukcji Kongregacji ds. Duchowieństwa: „Owocne i twórcze spotkanie Ewangelii z kulturą prowadzi do prawdziwego postępu (…)  Odnowa ewangelizacji wymaga nowej uwagi i różnorodnych propozycji duszpasterskich, aby Słowo Boże i życie sakramentalne mogły dotrzeć do każdego w sposób odpowiadający jego sytuacji życiowej”. Koncertom patronują katolickie media z TV Trwam i Radiem Maryja na czele.

Plakat Qulturalne Bierzmowanie

Koncert w Pruszkowie odbył się w czwartek 21 października w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu. Plakaty już na czołówce informowały o honorowym patronacie prezydenta Pawła Makucha. Dlaczego podjął on taką decyzję?

Z tym pytaniem zwracamy się najpierw do CKiS. „Jako spółka miejska staramy się odpowiadać na zróżnicowane zapotrzebowania całej społeczności lokalnej. Współpracujemy ze szkołą dla dzieci ze spektrum autyzmu Przylądek, wspieramy WOŚP w corocznym Finale, a w tym konkretnym przypadku odpowiedzieliśmy na zapytanie złożone przez Dziekana Pruszkowskiego w ramach ogólnopolskiego projektu Qulturalne Bierzmowanie” – odpisuje Beata Bogdanowicz, specjalistka ds. marketingu i PR. „Honorowy patronat nad wydarzeniem w Pruszkowie objął Prezydent Miasta Pruszkowa – jest to niezależna decyzja Pana Prezydenta. W ramach realizacji projektu w Pruszkowie jest to 3-godzinne spotkanie połączone z koncertem, mające miejsce w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, którego odbiorcami jest pruszkowska młodzież wspólnotowa z 10 parafii pruszkowskich”.

A jakie środki finansowe zaangażowało miasto w organizację wydarzenia? Beata Bogdanowicz: „W ramach umowy barterowej (wzajemna wymiana świadczeń) CKiS użycza salę wraz z obsługą techniczną na 3h, a w zamian otrzymuje działania komunikacyjne w mediach społecznościowych, na plakatach oraz w relacjach z wydarzenia i podczas samej imprezy. Impreza o wymiarze ogólnospołecznym ma przybliżyć młodym ideę sakramentu bierzmowania, ale z drugiej strony z pewnością przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności samego miejsca, które jest otwarte dla każdej z grup kulturowych, społecznych i wyznaniowych. CKiS nie posiada wiedzy na temat rozliczeń Organizatora tego projektu z innymi podmiotami”.

Nie macie jeszcze planów na czwartek? 🤨 To już macie! Zapraszamy na Qulturalne Bierzmowanie do CKiS w Pruszkowie 😁 W...

Opublikowany przez Młodzieżowa Rada Miasta Pruszkowa Poniedziałek, 18 października 2021

Z podobnymi pytaniami zwracamy się do Biura Promocji i Marketingu Urzędu Miasta Pruszkowa. Kierująca nim Małgorzata Makuch-Twarowska odpowiada krótko: wnioskodawcą/pomysłodawcą (objęcia wydarzenia patronatem przez prezydenta – przyp. red.) była parafia św. Kazimierza w Pruszkowie i ks. Marian Mikołajczak, miasto nie angażuje środków budżetowych na organizację tej imprezy.

O komentarz prosimy wreszcie samego Pawła Makucha. Odpisuje jednym zdaniem: – Odpowiadając na Pańskie pytanie przekazuję, że cel określony był we wniosku o objęcie Patronatem Honorowym wskazanego wydarzenia i brzmiał następująco: „Spotkanie ma na celu krzewienie kultury chrześcijańskiej w nowoczesny sposób”.

Patronat nad religijnym wydarzeniem to jedno, ale intrygujące sąsiedztwo z innymi patronami – drugie. TV Trwam i Radio Maryja są częścią imperium biznesowego założonego przez toruńskiego redemptorystę Tadeusza Rydzyka. Media zasłynęły z licznych ksenofobicznych, antysemickich i antyunijnych treści. Przed rokiem o. Rydzyk wziął też w obronę hierarchów oskarżonych o tuszowanie pedofilii. Na spotkaniu zorganizowanym z okazji 29. urodzin Radia Maryja, z udziałem przedstawicieli rządu, nazwał skompromitowanego biskupa Edwarda Janiaka „współczesnym męczennikiem” (Janiak został zawieszony przez papieża Franciszka). Zaś o pedofilach w sutannach mówił: „To, że ksiądz zgrzeszył? A kto nie ma pokus? Niech się pokaże”. Ośrodek Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich skierował w tej sprawie doniesienie do prokuratury, dopatrując się w słowach zakonnika pochwalania czynu pedofilskiego i podżegania do przestępstwa polegającego na utrudnianiu postępowań karnych wobec sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia śledztwa.

Koncerty z cyklu „Qulturalne bierzmowanie” odbywały się w ostatnim czasie także w okolicach Pruszkowa, np. w Grodzisku Mazowieckim, Łowiczu. Tamtejsi burmistrzowie patronatów nie dali. Także koncert w Ursusie nie był sygnowany przez burmistrza tej warszawskiej dzielnicy.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: