Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Trwa zbiórka na Grób Dziecka Utraconego w Pruszkowie

Konstanty CHODKOWSKI
Stowarzyszenie Jaspis chce sfinalizować dzieło budowy pomnika na Grobie Dziecka Utraconego na Cmentarzu Żbikowskim
68536351 673784466459794 9056187329596620800 O.jpg
Ilustracja: 68536351 673784466459794 9056187329596620800 O.jpg

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego – dzień pamięci o dzieciach, które odeszły z tego świata przed dniem własnych narodzin. Z tej okazji, w ramach programu społecznego “Między ziemią a niebem”, Stowarzyszenie Powszechnych Inicjatyw Społecznych „Jaspis” proponuje wzniesienie pomnika, zwieńczyłby istniejący już od 2018 roku Grób Dziecka Utraconego. Pomnik ma być zlokalizowany na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie.

Inicjatorzy przedsięwzięcia zwracają się z gorącą prośbą o pieniężne wsparcie tego celu. Od 15 października 2018 roku – od dnia, w którym nastąpiło pierwsze symboliczne błogosławieństwo i modlitwa przy Grobie Dziecka Utraconego, można tam zapalić znicz i dać wyraz swojej pamięci o tych, którym nie było dane przyjść na świat. Od jakiegoś czasu grób funkcjonuje zarówno jako symboliczne miejsce pamięci, jak i realne miejsce pochówku. Organizatorzy zbiórki chcą, aby w tym miejscu powstał nagrobek z pomnikiem. Zainteresowanych wsparciem inicjatywy kierujemy do zbiórki na portalu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/rhhf2a.

Problem świadomości społecznej

Problematyka przedwczesnej utraty dziecka jest w Polsce nadal objęta tabu, stąd też bierze się niska świadomość wśród rodzin, które doświadczyły tej tragedii. Co do pochówku – ciała dzieci lub ich szczątki są często pozostawiane w szpitalu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że w sytuacji straty dziecka od początku trwania ciąży, w Polsce możliwy jest pochówek. Nadal istnieje ogromna luka w powszechnej wiedzy o przysługujących nam prawach w tym zakresie. Przez to z kolei powstaje również problem natury psychologicznej – zdarza się, że rodzice z uwagi na swoje cierpienie nie są w stanie zająć się sprawą pogrzebu, przez co tracą swoją szansę na zbudowanie miejsca pamięci po potomku, z którym nawet nie zdążyli się poznać. Temu wyzwaniu odpowiada instytucja Grobu Dziecka Utraconego – symboliczne miejsce, do którego rodziny utraconych dzieci mogą udać się by zapalić znicz i oddać się refleksji.

Warto zauważyć, że dziesiątki podobnych pomników funkcjonują już w całej Polsce.

Nie tylko pomnik

Stowarzyszenie „Jaspis” w partnerstwie z Fundacją „Pod Wspólnym Dachem” na co dzień bardzo kompleksowo podchodzą do problemu ochrony godności życia – w szczególności tego, które nie zdążyło się na dobre rozpocząć. Oprócz inicjatywy Grobu Dziecka Utraconego, organizacje te prowadzą też grupy wsparcia, zapewniają profesjonalne konsultacje psychologiczne oraz prowadzą akcje informacyjne na temat metod radzenia sobie z doświadczeniem tak bolesnej straty.

Szczegóły

Projekt organizowany jest przy wsparciu ks. Bogdana Przegalińskiego z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie (Żbikowie). Partnerami projektu są: Fundacja Nazaret i pruszkowska Fundacja „Pod Wspólnym Dachem”. Jeśli zbiórka się powiedzie – uroczystość przy Grobie Dziecka Utraconego wraz z odsłonięciem nagrobka nastąpi niebawem – już 15 października o godz. 17:00 na Cmentarzu Żbikowskim (na tyłach ołtarza głównego). Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu. Tych zaś, którzy nie będą mogli się stawić, Stowarzyszenie “Jaspis” zaprasza do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie internetowej organizacji ( http://jaspis.edu.pl/niezapomniany/ )

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: