Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Tak zmienia się Pruszków. Tak właśnie zaczęła się kampania wyborcza?

Sławomir BUKOWSKI
Paweł Makuch i Konrad Sipiera prezentują zmiany w naszym mieście. Tylko niektóre i wyłącznie te, do których doszło w tej kadencji.
Wystawa Plenerowa
Ilustracja: Wystawa Plenerowa

Plenerowa wystawa fotograficzna od kilkunastu dni stoi w parku Sokoła, przy głównej alejce, od strony wejścia do parku w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki i Chopina. Nieprzypadkowo w tym miejscu – każdego dnia setki osób podążają tędy w kierunku dworca PKP.

Zdjęcia różnią się formą. Jedne wyblakłe, szare, pozbawione intensywnych barw, zrobione w jesiennej aurze przy pochmurnym niebie. Wyziera z nich smutek i depresja. Drugie mienią się kolorami – trawa soczyście zielona, a błękit nieba niemal zmusza do zmrużenia oczu. Te pierwsze, jak informują podpisy, prezentują Pruszków taki, jaki był (w domyśle – gdy rządził nim Jan Starzyński). Na drugich jest Pruszków dziś.

No więc jak, według fotografii, zmienił się Pruszków, pomijając aspekt intensywności barw i rzekomo braku dziś deszczowych chmur na niebie? Przebudowane została ulice Działkowa i Stalowa, powstały nowe place zabaw, przy ul. Wapiennej jest park sensoryczny, w Malichach oddano do użytku łącznik ulic Dolnej i Piastowskiej, a na Gąsinie obiekty oświatowo-sportowe. Jest też nowa kładka przy Majowej i tężnia w parku Sokoła. Ciekawostka: z podpisów nie dowiemy się, że realizacja niektórych inwestycji zaczęła się jeszcze za Jana Starzyńskiego (na przykład budowa szkoły na Gąsinie), albo wtedy właśnie przygotowano projekt (ulica Stalowa).

Na jednej z plansz zamieszczono krótkie wypowiedzi naszych władz. „Rozwijanie naszego miasta opiera się na przekonaniu, że Pruszków jest jeden, wspólny dla nas wszystkich, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, zawodu czy przekonań” – pisze wiceprezydent Konrad Sipiera. „Pruszków zmienia się na naszych oczach. Czas od listopada 2018 roku, kiedy zostałem przez Państwa wybrany na Prezydenta Miasta Pruszkowa, to okres niezwykle ważnych inwestycji: powstają nowe drogi, przedszkola i szkoły, tereny zielone, place zabaw” – pisze z kolei Paweł Makuch (a w głowie czytającego te słowa pojawia się pytanie: to za poprzednika tak nie było?). Jednak ostatnie zdanie zdaje się tłumaczyć cel wystawy: „Chcę wspólnie z Wami tworzyć przyjazną nam wszystkim przestrzeń” – pisze prezydent. Skojarzenie ze startem kampanii wyborczej jest w tym momencie oczywiste.

Z prośbą o komentarz i oficjalne potwierdzenie, że to już kampania, zwracamy się do Pawła Makucha. W mejlu nie używamy określenia „plenerowa wystawa zdjęć”, a piszemy o „instalacji fotograficznej”. Prezydent po kilku dniach odpisuje: „W parku Kościuszki od 7 października można zapoznać się z wystawą prezentującą wybrane inwestycje zrealizowane przez Urząd Miasta Pruszkowa. Cieszy mnie fakt, że Pan Redaktor miał okazję zapoznać się już z wystawą. Prezentacja faktycznych zmian zdaje się być oczywistym sposobem komunikowania z Mieszkańcami. Wystawa dokumentuje proces przeobrażeń istotnych dla rozwoju Pruszkowa. Byłbym daleki od używania w stosunku do niej określenia instalacji fotograficznej, którym się Pan posłużył, a które błędnie może sprowadzać ją tylko do swego rodzaju ekspresji artystycznej” – pisze Paweł Makuch. Wątek startu kampanii wyborczej w swej odpowiedzi pomija.

Przekaz jednego zdjęcia tymczasem jest niejednoznaczny. Jedni widzą na nim wschód słońca nad Pruszkowem. Dla innych przeciwnie – słońce wkrótce zajdzie. Do wyborów jeszcze półtora roku, nie potrafimy więc określić, która interpretacja jest prawdziwa.

Wystawa Slonce

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: