Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Na dwóch przystankach w Pruszkowie pojawią się wyświetlacze pokazujące realny czas przyjazdu autobusów

Sławomir BUKOWSKI
Tablice mają uwzględniać odjazdy zarówno miejskich linii, jak i uruchamianych przez GPA. Zastosowana zostanie w nich najnowocześniejsza na świecie technologia – tzw. e-papier.
Tablica Gpa
Ilustracja: Tablica Gpa

Jak to działa? E-papier, w przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD, potrzebuje energii elektrycznej tylko do wyświetlenia lub zmiany komunikatu – kiedy informacja już się pojawi, nie pobiera prądu. Co więcej, litery na e-papierze są dobrze widoczne – niezależnie od kąta widzenia i oświetlenia. Technologia wykorzystywana jest w popularnych czytnikach książek, ale coraz częściej także na tablicach informacyjnych montowanych na przystankach tramwajowych czy autobusowych.

Tablice z e-papierem informujące o rzeczywistym czasie przyjazdu pojazdów komunikacji miejskiej działają już m.in. w Warszawie, Gdyni, kilku śląskich miastach. Od niedawna technologię testują Grodziskie Przewozy Autobusowe (na zdjęciu). A jeszcze w tym roku dwie takie tablice pojawią się w Pruszkowie – ich zakup i montaż sfinansuje miasto.

Mniejsza tablica, o przekątnej 13,3”, pokazująca 4 odjazdy, pojawi się na przystanku WKD Pruszków 01, większa, o przekątnej 31’2”, z 12 najbliższymi odjazdami, na przystanku PKP Pruszków 01 (w kierunku osiedla Staszica). Dlaczego akurat na tych dwóch?

– Oba przystanki zlokalizowane są przy węzłach przesiadkowych i obsługują najwięcej autobusów pruszkowskiej komunikacji miejskiej – mówi nam prezydent Piotr Bąk. – Wdrożenie systemu traktujemy jako pilotaż, jeśli się sprawdzi i będzie spełniał oczekiwania mieszkańców, tablice będą pojawiać się sukcesywnie na innych przystankach, w tym PKP Pruszków 02, czyli w kierunku Żbikowa.

Co ważne, będą pokazywać odjazdy linii pruszkowskich, jak i realizowanych przez GPA – spod dworca PKP w kierunku osiedla Staszica odjeżdża linia 60 do Nadarzyna.

Urządzenia będą korzystać z danych serwisu KiedyPrzyjedzie.pl. – Zgodnie z opisem zamówienia w autobusach mają być zamontowane nadajniki GPS z funkcją transmisji pozycji, prędkości, kierunku ruchu, wykrywania i wyliczania opóźnień i przyspieszeń realizacji kursów w stosunku do  rozkładów jazdy oraz przypisania rozkładowego zadania przewozowego do danego autobusu – mówi prezydent Bąk. – W zeszłym roku z naszej inicjatywy i na nasz wniosek operator zmienił mocno awaryjny system Sims na Kiedyprzyjedzie.pl. Dzięki temu od 6 maja 2024 r. w mieście funkcjonuje system dynamicznej informacji pasażerskiej w oparciu o ten serwis. Nadajniki są zamontowane w autobusach na stałe – z wyjątkiem elektrycznych solarisów – i nie ma możliwości ich odłączenia przez kierowcę, a jedynym zadaniem operatora jest przypisanie rozkładowego zadania przewozowego do danego autobusu.

Tablice wykorzystujące technologię e-papieru nie potrzebują zewnętrznego zasilania. Działają na baterie. Ich żywotność ma zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie przez około 3 lata. Podobnie jak tablice na peronach WKD, także te na przystankach autobusowych będą wyposażone w system zapowiedzi głosowych uruchamiany przyciskiem umieszczonym na słupku.

Na zakup pierwszych dwóch tablic wraz z nadajnikami do autobusów urząd miasta rezerwuje 80 tys. zł. Tej pozycji jeszcze w budżecie nie ma, radni mają ją przegłosować wraz z pakietem innych zmian na najbliższej sesji rady miasta. Ze względu na długi czas oczekiwania na dostawę od producenta tablice zostaną zamontowane na przystankach pod koniec tego roku. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: