Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Szczepienia w Pruszkowie bez wcześniejszych zapisów

Sławomir BUKOWSKI
W piątek 23 lipca w punkcie przy ul. Andrzeja, a w niedzielę 1 sierpnia w namiocie przy kościele św. Kazimierza – można zaszczepić się na COVID-19 bez konieczności umawiania się.
Szczepienie Covid
Ilustracja: Szczepienie Covid

Organizatorem akcji szczepień dla wszystkich zainteresowanych, pełnoletnich mieszkańców jest Szpital Powiatowy na Wrzesinie. W piątek 23 lipca zaprasza bez zapisów do swojego punktu przy ulicy Andrzeja. – Zostało nam trochę niewykorzystanych preparatów Moderny i nie chcemy, żeby się zmarnowały. Dlatego czekamy na chętnych w godzinach 11–16 w Punkcie Szczepień Powszechnych przy ulicy Andrzeja 23 w Pruszkowie – mówi Wojciech Herner ze szpitala powiatowego. Preparatów nie jest dużo, raptem kilkanaście dawek, więc żeby mieć gwarancję, że ich wystarczy, warto przyjść jak najwcześniej.

Dla kogo w piątek szczepionek zabraknie albo z różnych powodów nie może się zgłosić, niczego nie straci. W niedzielę 1 sierpnia mobilny punt szczepień zorganizowany zostanie, dzięki życzliwości proboszcza parafii św. Kazimierza, przed kościołem przy ulicy Kraszewskiego. Medycy czekać będą w godz. 9–18 i zaoferują jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Jednodawkowy, czyli bez konieczności przyjmowania po kilku tygodniach drugiego zastrzyku. Jak mówi Wojciech Herner, przy kościele liczba przygotowanych preparatów będzie większa, co najmniej 100. – Nie spodziewamy się dużego zainteresowania, spora część populacji jest już zaszczepiona. Ale chcemy wyjść do mieszkańców, być widoczni. To będzie pierwsza tego typu akcja w powiecie pruszkowskim – mówi Herner.

Ważna uwaga: oba preparaty (Moderna oraz Johnson & Johnson) przeznaczone są dla osób, które ukończyły 18 lat. Nastolatki w wieku 12–18 mogą przyjmować jedynie szczepionkę firmy Pfizer, ale to wymaga wcześniejszego zapisu.

W Pruszkowie w pełni zaszczepionych jest w tej chwili 53,1 proc. mieszkańców, a 58 proc. przyjęło co najmniej jedną z dwóch dawek. Dla porównania, w gminie Michałowice wskaźnik w pełni zaszczepionych wynosi 58,1 proc., w Raszynie – 57,8 proc., w Piastowie – 54,9 proc., w Brwinowie – 52,5 proc., w Nadarzynie – 51,9 proc. Ogólnopolskim liderem jest Podkowa Leśna – 61,4 proc., gonią ją Warszawa – 60,6 proc. i Poznań – 58,6 proc. Warto zauważyć, że zarówno Michałowice, jak i Raszyn, znajdują się w pierwszej dziesiątce gmin w Polsce pod względem wskaźnika wyszczepialności.

Kto chciałby jak najszybciej się zaszczepić, ale nie pasują mu oba terminy (23 lipca i 1 sierpnia), bez większego problemu zapisze się dzwoniąc pod całodobową, bezpłatną infolinię 989. Po podaniu konsultantowi kodu pocztowego znajdzie on wolny termin w Pruszkowie, na przykład w Punkcie Szczepień Powszechnych uruchomionym w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Pływackiej na Gąsinie (odległość 10-minutowego spaceru od dworca PKP, dojechać tam można też autobusem miejskim nr 4 z osiedla Staszica, z centrum miasta i spod dworca WKD).

Coraz więcej krajów w Europie wprowadza obowiązek posiadania przy sobie unijnego certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie na COVID-19 nie tylko podczas przekraczania granicy, ale nawet przy wejściu do restauracji czy na imprezę sportową. Liderem takich obostrzeń jest Francja. Niewykluczone, że podobne rozwiązania wprowadzone zostaną jesienią także w Polsce, kiedy rozszaleje się czwarta fala pandemii.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: