Sylwester w Pruszkowie bez fajerwerków!

(111)

Prezydent Paweł Makuch oficjalnie potwierdził, że po raz pierwszy od wielu lat miasto nie zorganizuje pokazu sztucznych ogni.

Temat na czwartkowej sesji wywołał radny Edgar Czop (Koalicja Obywatelska), największy chyba w Pruszkowie przeciwnik sylwestrowych fajerwerków. Zapytał Pawła Makucha o imprezę planowaną na ostatni dzień grudnia. – Z uwagi na wyniki ankiety jesteśmy w trakcie opracowywania zupełnie innej koncepcji, ale na pewno nie będziemy odchodzić zwyczaju od wspólnego powitania Nowego Roku przez tych pruszkowiaków, którzy nie wyjeżdżają i zostają w mieście – odpowiedział dość oględnie prezydent.

Paweł Makuch: Nie będzie fajerwerków. Dla mnie to oczywiste.

Ale po sesji prezydent zapytany wprost przez portal zpruszkowa.pl, czy miasto z pokazu ostatecznie rezygnuje, potwierdził: – Nie będzie fajerwerków. Dla mnie to oczywiste. Każdy z mieszkańców mógł się wypowiedzieć, zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Z uwagi na moje wcześniejsze deklaracje uszanuję wyniki ankiety i przygotujemy zupełnie coś innego, co mam nadzieję będzie równie atrakcyjne – powiedział Paweł Makuch. Nie podał konkretów mówiąc, że wszystko jest jeszcze dopracowywane.

Przypomnijmy. W ankiecie zamieszczonej na stronie internetowej miasta mieszkańcy byli pytani, czy 31 grudnia ma się odbyć pokaz. Oddano 3996 głosów, na „tak” – 1776, na „nie” – 2220. W głosowaniu papierowym (ankietę można było wypełnić także na miejskich imprezach) oddano 604 głosy: 373 na „tak” i 231 na „nie”, ale w ogólnym rozrachunku przeciwnicy fajerwerków okazali się górą.

Sprawa obchodów pruszkowskiego sylwestra od miesięcy budziła ogromne emocje, w mediach społecznościowych dochodziło z tego powodu niemal do awantur. Część osób, w tym inicjator antyfajerwerkowej akcji Edgar Czop, uważała nawet, że przygotowana przez miasto ankieta została źle skonstruowana. Przeciwnicy sztucznych ogni przestali jednak podważać jej wyniki w momencie, kiedy szala zwycięstwa przechyliła się na ich stronę – zaczęli domagać się uznania wyników. Z kolei niektórzy zwolennicy pokazu ostrzegali, że jeśli miejskiego pokazu nie będzie, to zorganizują własny, głośny i widowiskowy. 

Póki co czekamy na szczegóły oficjalnej imprezy. Czy miasto nas czymś zaskoczy? 

“Jakiekolwiek opinie zawarte w artykule są osobistymi poglądami jego autora i nie odzwierciedlają opinii innych autorów bloga zpruszkowa.pl ani opinii wydawcy bloga zpruszkowa.pl. Polityka wydawcy wymaga kategorycznie od autorów, by nie używali określeń zniesławiających, nie naruszali ani nie zezwalali na naruszanie praw autorskich ani jakichkolwiek innych regulacji prawnych korzystając z bloga zpruszkowa.pl. Jakiekolwiek publikacje sprzeczne z polityką wydawcy stanowią przekroczenie zakresu uprawnień autora publikacji. Wydawca nie bierze odpowiedzialności za tego typu publikacje, a autor będzie osobiście ponosić odpowiedzialność za powstałe w wyniku jego publikacji szkody i zobowiązania.”

Sławomir Bukowski

Rodowity pruszkowiak, dziennikarz prasowy, podróżnik. Pracował jako reporter miejski, redaktor, wydawca. Specjalizuje się w tematyce samorządowej. Interesuje się rozwiązaniami smart city, problematyką transportu i mobilności miejskiej. Prywatnie zwariowany podróżnik, jeździ tam gdzie dowiozą go tanie linie, uwielbia wędrówki z plecakiem od rana do nocy, lokalną kuchnię i wino.

PROFIL REDAKTORA