Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Świąteczne warsztaty w Magia Gliny - HIT czy KIT?

Anna CHOMIAK
W ostatnich dniach, mieszkańcy Pruszkowa mieli okazję skorzystać z bezpłatnych zajęć arteterapii w pracowni "Magia Gliny" znajdującej się przy ulicy Bolesława Prusa 10 lok. 7. Podczas darmowych warsztatów dorośli i dzieci mieli okazję poznać tajniki pracy w glinie i stworzyć własne ozdoby świąteczne.
Img 20221223 090710
Ilustracja: Img 20221223 090710

Monika Wal, właścicielka pracowni artystycznej Magia Gliny przy parku Anielin w Pruszkowie w grudniu poprowadziła bezpłatne zajęcia dla mieszkańców Pruszkowa, organizowane przez urząd miasta. Zajęcie z tworzenie świątecznych dekoracji obejmowały 2 spotkania: pierwsze to wykrajanie ozdób, a drugie zdobienie, po uprzednim wypaleniu w specjalnie przeznaczonym do tego piecu. 

Czym jest pracownia Magia Gliny?

Monika Wal stworzyła pracownię, w której można zapomnieć o świecie zewnętrznym. Jak sama mówi:

Tutaj wizja ma przestrzeń, by oddychać i zmaterializować się w prostej formie czarki, kubeczka, patery lub pięknej rzeźby. Praca z materią  daje poczucie ukojenia i spokoju. Wytworzony w ten sposób obiekt działa niczym amulet. Przywołuje nas do chwili stworzenia za każdym razem, kiedy jest używany.

Poza dzieleniem się artystyczną pasją lepienia w glinie, Monika pragnie dzielić się z osobami odwiedzającymi pracownię swoją wiedzą coacha oraz terapeuty holistycznego. Przekraczając szklane drzwi "Magii Gliny" nauczysz się innego patrzenia na życie. Zwrócisz uwagę na świadomy oddech i relaks poprzez kontakt ze sztuką.

Na czym polegała arteterapia?

Zajęcia z arteterapii mają różne funkcje. Są dobrym sposobem rozładowywania napięcia, obniżenia stresu i wyciszania się. Obcowanie ze sztuką oraz aktywne tworzenie dzieł sztuki pozwala wyrazić swoje uczucia i emocje. Proces ten skutkuje otwieraniem się na świat i innych ludzi. Arteterapia usprawnia funkcjonowanie intelektualne, łagodzi objawy stresu i innych chorób cywilizacyjnych. Istnieją dowody, że m.in. słuchanie odpowiedniej muzyki w trakcie zajęć minimalizuje lęk oraz ułatwia zasypianie. Warsztaty z tej formy relaksacji odbywają się w małych grupach - do 10 osób.  

Img 20221223 090601

Jak wyglądały świąteczne warsztaty w "Magii Gliny"?

Na początku warto zaznaczyć, że bezpłatne wejściówki na zajęcia rozeszły się błyskawicznie, zanim zostały podane o nich oficjalne informacje na stronie Miasta Pruszków. Czy to znaczy, że pruszkowianie są spragnieni kontaktu ze sztuką? Sądząc po pełnej frekwencji na warsztatach, na pewno. Monika Wal zapewniła miłą, kameralną atmosferę, aby ażdy czuł się dobrze. W lepieniu świątecznych ozdób towarzyszyła mi rodzina: mąż i dwie córki w wieku 6 i 7 lat, które poradziły sobie świetnie.

Img 20221223 090536

Arteterapia była podzielona na 2 spotkania  każde po 60 minut. Na pierwszych zajęciach można było dowiedzieć się ciekawostek o glinie, zobaczyć jak pracownia wygląda i pracuje "od kuchni". Podczas spotkania nauczyliśmy się pracować z gliną, wałkować ją i wykrawać odpowiednie kształty ozdób świątecznych. Następnie prace były wypiekane w piecu, aby były gotowe na następne zajęcia. Drugie spotkanie było poświęcone zdobieniom dekoracji, czyli nakładaniu kolorowego szkliwa. 

Jak oceniam warsztaty w "Magia Gliny"?

Był to bardzo wartościowy i inspirujący czas spędzony w gronie najbliższych. Bez względu na wiek i płeć każda osoba świetnie sobie poradziła z własnoręcznym tworzeniem dekoracji. Możliwość malowania swoich ozdób wpłynęła na całą grupę relaksująco. Monika Wal zadbała o odpowiednią atmosferę, będąc otwartą i ciekawą przewodniczką po świecie gliny. Świetnie poradziła sobie ze znacznie zróżnicowaną wiekowo grupą. Można było naprawdę poczuć magię zbliżających się świąt, a ja nie odmówiłam sobie przyjemności kupienia pięknej biżuterii spod rąk Moniki. 

Img 20221223 090753

Img 20221223 090857

Z całego serca polecam "Magię Gliny" w Pruszkowie jako ciekawe i wartościowe miejsce do spędzania czasu w Pruszkowie. Oceniam to miejsce jako HIT! Prawdziwa perełka na pruszkowskiej mapie kultury i rozrywki. Więcej informacji na temat pracowni znajdziecie tutaj

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: