[VIDEO] Styczeń w Muzeum Dulag 121
Muzeum Dulag 121 zaprasza na wydarzenia kulturalne organizowane w styczniu 2025. Obok spotkań i wykładów odbędą się też uroczyste obchody upamiętniające 84. rocznicę likwidacji pruszkowskiego getta. Ukazały się też dwie warte uwagi publikacje wydawnictwa Muzeum: "Zeszyty Muzeum Dulag 121, nr 3 – 80. rocznica wysiedlenia powstańczej Warszawy” oraz "Bajbus, pies, który przeżył powstanie".
Spotkanie promocyjne “Zeszytów Muzeum Dulag 121 - 80. rocznica wypędzenia powstańczej Warszawy”
18.01.2025 (sobota), godz. 15:00
Redaktorki i autorki wyboru relacji i tekstów do rocznicowego numeru Zeszytów Muzealnych, Weronika Wosińska-Miler i Iwona Drożyner opowiedzą o koncepcji wydawnictwa, przeprowadzaniu wywiadów oraz o nurcie historii mówionej. Spotkanie poprowadzi Maciej Boenisch.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Muzeum (tutaj).
Pomoc krakowian dla uchodźców z powstańczej Warszawy – wykład kustosz Katarzyny Kocik z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
25.01.2025 (sobota), godz. 15:00
Celem wykładu jest omówienie zagadnienia pomocy dla uchodźców z powstańczej Warszawy, którzy znaleźli się w Krakowie, w czasie wojny stolicy Generalnego Gubernatorstwa, docierając do miasta w zorganizowanych transportach bądź samodzielnie. Przedstawiona zostanie aktywność dwóch działów legalnie funkcjonującego w czasie okupacji niemieckiej Polskiego Komitetu Opiekuńczego Kraków-miasto, który niósł pomoc wysiedleńcom. Poruszone zostaną kwestie dotyczące początków akcji pomocy, różnych form wspierania wysiedleńców, działalności placówek opiekuńczych szczególnie zaangażowanych w opiekę nad uchodźcami. Omówione będą relacje pomiędzy mieszkańcami Krakowa a wysiedlaną z Warszawy ludnością.
Więcej informacji można na oficjalnej stronie Muzeum (tutaj).
84. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta
30.01.2025 (czwartek), godz. 18:00
Organizując coroczne uroczystości Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie pragnie upamiętnić losy ponad 1300 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego, którzy w 1940r. zostali przesiedleni do getta, które zostało wytyczone w obrębie ulic: Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej. Już pod koniec stycznia 1941 r. Niemcy podjęli decyzję o jego likwidacji. Rankiem 30 stycznia 1941 r. wszyscy mieszkańcy getta zostali przewiezieni do getta warszawskiego.
Uroczyste obchody odbędą się na placyku między ul. Bolesława Prusa i Al. Wojska Polskiego (wejście bramą przy ul. Prusa między numerami 38 i 40), gdzie przed wojną mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Muzeum (tutaj).
Najnowsze Publikacje Muzeum Dulag 121
Zachęcamy też do zapoznania się dwiema publikacjami, które ukazały się nakładem Muzeum: "Zeszyty Muzeum Dulag 121, nr 3 – 80. rocznica wysiedlenia powstańczej Warszawy” oraz "Bajbus, pies, który przeżył powstanie". Obie dostępne są w siedzibie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 go Maja 8a oraz w “Księgarni Ania” w Pruszkowie przy ul. Kraszewskiego 39.
Zeszyty Muzeum Dulag 121, nr 3 - 80. rocznica wysiedlenia powstańczej Warszawy. Fot.: dulag121.pl
Główną część tego rocznicowego numeru Zeszytów Muzeum Dulag stanowią relacje Świadków Historii. Siedemnaście historii opowiedzianych bądź spisanych przez byłych więźniów obozu Dulag 121, poświęconych wypędzeniu z Warszawy, pobytowi w obozie i dalszym ich losom.
"Bajbus, pies, który przeżył powstanie" to oparta na prawdziwej historii książka autorstwa autorstwa Anny Chomiak i Malwiny Kozłowskiej, przeznaczona dla dzieci w wieku 9–12 lat.
Jest 1944 rok, trwa wojna. Siedmioletni Piotruś musi opuścić dom wraz ze swymi bliskimi oraz ukochanym kudłatym, czarnym psem Bajbusem. Rodzina usiłuje wydostać się z bombardowanej Warszawy, pokonując barykady i próbując przetrwać. Po jednym z nalotów Bajbus przerażony ucieka. Piotruś bardzo tęskni za przyjacielem, ale nie ma już czasu na poszukiwania, trzeba uciekać. Razem z mamą, tatą i dziadkami chłopiec trafia do obozu przejściowego w Pruszkowie – Dulag 121. Mimo wszystko Piotruś wierzy, że odnajdzie swojego psiego przyjaciela.
Więcej o książce "Bajbus..." dowiecie się również z dedykowanego odcinka podcastu "Rozmowa z Pruszkowa".