Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Spotkanie po sąsiedzku w Nowej Stacji - hot or not?

Anna CHOMIAK
W minioną sobotę 28 sierpnia, w Centrum Handlowym Nowa Stacja w Pruszkowie odbyło się Spotkanie po sąsiedzku. Wydarzenie skupiało lokalnych przedsiębiorców i usługodawców, którzy mogli się zaprezentować szerszej publiczności. Czy nasze miasto potrzebuje takich wydarzeń?
potkanie_po_sasiedzku_nowa_stacja
Ilustracja: potkanie_po_sasiedzku_nowa_stacja

Czy galeria handlowa może sprzyjać nawiązywaniu relacji społecznych, szczególnie tych na szczeblu lokalnym? Oceniając frekwencję osób odwiedzających 6 stref podczas Spotkania po sąsiedzku w Nowej Stacji, mam wrażenie, że jak najbardziej. We wspomnianych strefach zaprezentowali się lokalni wystawcy, w aż 6 kategoriach:

Początkowo wydarzenie miało odbywać się na dachu galerii, jednak warunki pogodowe skłoniły organizatorów do przeniesienia spotkania do wnętrza centrum handlowego. Jako pomysłodawczyni i organizatorka "Po sąsiedzku" nie jestem obiektywna w ocenie przedsięwzięcia, dlatego podzielę się opiniami zasłyszanymi w kuluarach, oraz komentarzach odwiedzających, które pojawiły się w internecie. 

nowa stacja spotkanie po sąsiedzku

To co wybrzmiewało niemal jednogłośnie, to stwierdzenia typu: "wreszcie", "coś się dzieje", "Pruszków potrzebuje takich inicjatyw". Zgadzam się zarówno z perspektywy organizatorki jak i czynnej uczestniczki życia społeczno-kulturalnego naszego miasta. Im bogatsza oferta, tym ciekawsze doznania. Jeśli ludziom się chce, to można zorganizować świetne (bezpłatne) wydarzenie dla lokalsów, skupiające się na recyklingu, więziach społecznych i przyrodzie, nawet jeśli gości nas galeria, a nie zielony teren miejski. 

warsztaty z kolażu

Recykling, relacje i lokalne wsparcie

W "Spotkaniu po sąsiedzku" w Nowej Stacji wzięło udział 25 wystawców. Głównie lokalnych, ale pojawiły się też osoby z Grodziska Mazowieckiego, Warszawy, a nawet Nieborowa w województwie łódzkim. Partnerem strategicznym imprezy było MZO, które całkowicie zdominowało Strefę Kreatywnego Recyklingu. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Na ich stanowisku można było podarować drugie życie odpadom: tekturowym, szklanym, oraz plastikom. Poza bardzo rękodzielniczym i twórczym czasem z MZO, można było dowiedzieć się nieco więcej na temat istoty segregacji śmieci oraz recyklingu. 

mzo

Kreatywny Recykling oferował również bezpłatne warsztaty z robienia świec, prowadzone przez Olgę Bordakową wraz z mężem, który udzielał porad na temat projektowania ogrodów. Niegasnącą popularnością cieszyło się stanowisko Magia Gliny, oraz warsztaty ceramiczne prowadzone przez Monika by ceramika. Adrianna Sęk z Creative, skutecznie zainteresowała dzieci i młodzież warsztatem z wykorzystania starych gazet. Powstałe kolaże na pewno dodadzą uroku każdemu wnętrzu małych artystów. 

Bezpłatne badani dzieki Centrum Rehabilitacji Kinesi

W Strefie Zdrowie można było bezpłatnie wykonać komputerowe badanie stóp, USG kresy białej dla kobiet, czy zbadać wadę postawy dziecka. Wszystko dzięki Izie Korzeniowskiej i Bognie Sołtys-Szmagaj z Centrum Rehabilitacji Kinesi. Natomiast Małgorzata Różańska z Poradni Dietetycznej Foodarea pełniła dyżur i oferowała bezpłatną analizę składu ciała. W Strefie Food poprowadziła również warsztaty kulinarne dla dzieci, angażując je w tajniki zdrowego odżywiania. 

centrum rehabilitacji kinesi

Jeśli ktoś miał ochotę na odrobinę rozpieszczenia w Strefie Beauty, można było również nieodpłatnie skorzystać z usług stylistki i kolorystki Justyny Nowak. Anna Suchanecka i Iza Grzelak wykonywały pokazowe makijaże wegańskimi kosmetykami, a Ela Foltyn zdradzała tajniki pielęgancji. Na najmłodszych czekał fryzjer i stylista fryzur Sebastian Kaliszewski, który zaplatał kolorowe warkoczyki z koralikami i włóczką. 

warkoczyki

Kim jest wschodząca gwiazda instagrama? Kartonowa mama - Julululu.pl

To jeszcze nie wszystko ponieważ w Strefie Parentingu, można było doiedzieć się o korzyściach płynących z zapisania dzieci do Książnicy Pruszkowskiej. Odbyły się również warsztaty literackie z autorką książek dla dzieci i ilustratorką Karoliną Lijklemą. Sala Zabaw Fikołki zapewniła dzieciom modne, brokatowe tatuaże. A największą ciekawość wzbudziła kartonowa wystawa prac Marii Włodkowskiej, znanej na Instagramie jako julululu.pl. Gigantycznych rozmiarów domek muminków, samolot Sky z Psiego Patrolu, kartonowa Elza z Krainy Lodu, albo reprodukcja obrazu "Krzyk". Te i inne prace wzbudzały ogromne emocje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Wisienką na torcie były warsztaty z Marysią, "kartonową mamą", dzięki którym dzieci mogły na własnej skórze przekonać się jak to jest robić takie cuda z kartonu na co dzień. 

krzyk z kartonu

Warto zaznaczyć, że w Strefie Parentingowej powstała ogromna strefa gier planszowych i karcianych przygotowana przez Merfolk. To był naprawdę piękny widok - dzieci, młodzież, dorośli, wszyscy razem. Skupienie na rozgrywkach, dobranych do wieku i zainteresowań graczy. Stoisko gier w ogóle nie traciło zainteresowania i cały czas było wypełnione po brzegi ludźmi. 

medytacje

Podczas "Spotkania po sąsiedzku" gościłam również Anetę Guzowską z Nocne Szycie, która zaprezentowała piękny i bogaty asortyment pieluch wielorazowych. Goście galerii mogli skorzystać z darmowej sesji medytacji poprowadzonej przez Dominikę Bartman, oraz dowiedzieć się nieco więcej o kąpielach leśnych. Nie zabrakło degustacji herbatek jagodowych, oraz wykładów na temat form relaksacji i kontemplacji z naturą. 

gry bez prądu

Dla każdego coś smacznego (i zdrowego)

Ostatnia Strefa - Food, pomieściła wystawców, którzy poprowadzili warsztaty kulinarne. Angelina Ziembińska, znana jako Dietolog, zrealizowała z dziećmi 3 przepisy na zdrowe przekąski dla całej rodziny. Anna Koziarska ze sklepu zielonemielone.pl opowiedziała o zdrowych zamiennikach cukru i zobrazowała, ile kostek słodu, mieści się w poszczególnych produktach. Klaudia Czapkiewicz-Ziółek, zdradziła tajniki domowego peelingu, oraz ciastoliny domowej dla dzieci. Nie zabrakło degustacji zdrowych i smacznych napojów oraz koktajli. Podczas wydarzenia można było próbować lokalnych wypieków i słodkości od Marty Lipki, znanej w sieci jako Ciacha Lipki. 

warsztaty kulinarne

Imprezę poprowadziła Agnieszka Gasparska z Poezji Głosu, dzięki czemu można było poznać każdego wystawcę nieco bliżej. To było niesamowicie pozytywne spotkanie wielu ludzi, z rozmaitych branż. Wszystkie Strefy były wypełnione odwiedzającymi aż po brzegi, co zdaje się być odpowiedzią na pytanie, czy warto organizować takie wydarzenia w Nowej Stacji. 

mzo

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: