W sobotę 14 stycznia warto wybrać się do Muzeum Dulag 121 przy ul. 3-go Maja 8A w Pruszkowie. Z okazji rocznicy likwidacji obozu przejściowego wystawiony zostanie spektakl formacji Teatralnia „Pocztówka z Dulagu” w reżyserii Karoliny Skrzyńskiej. Początek o godz. 15.00.

78. rocznica likwidacji obozu Dulag 121

Spektakl upamiętnia wydarzenia z drugiej połowy października 1944 roku, kiedy akcja wysiedlania cywilnej ludności Warszawy została zakończona, a zakres działania obozu Dulag 121 był systematycznie ograniczany. Malała liczba więźniów, kolejne hale były wyłączane z użytku. W nocy z 15 na 16 stycznia 1945 roku – dzień przed wkroczeniem do Warszawy wojsk sowieckich – Niemcy ewakuowali całą niemiecką załogę obozu Durchgangslager 121, a sam obóz przestał istnieć. To ważny element historii Pruszkowa.

Pocztówka Z Dulagu 1 Min

O czym jest spektakl „Pocztówka z Dulagu”? 

Przedstawienie powstało w oparciu o listy, wspomnienia i relacje Świadków Historii, zgromadzone w archiwum Muzeum Dulag 121. Artyści ze Stowarzyszenia K40 w formie poetycko-muzycznej przedstawiają losy wypędzony warszawiaków, którzy między sierpniem 1944 a styczniem 1945 byli więźniami Dulag 121. Rekwizyty użyte w przedstawianiu to autentyczne przedmioty należące do więźniów obozu.

Kim jest grupa Teatralnia K40?

Teatralnia K40 to amatorska grupa działająca przy Stowarzyszeniu K40 w Komorowie od 2014 roku. Tworzą ją seniorzy pełni pasji, ambicji i życiowego optymizmu. Opiekunką zespołu i pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Karolina Skrzyńska, aktorka związana z teatrem Gardzienice, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Na swoim koncie Teatralnia K40 ma inscenizacje m.in. takich spektakli, jak „Kochanek Sybilli Thompson” na podstawie dramatu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, „Smoczysko Zamczysko” autorstwa Grażyny Siczek czy „Twardowski dla małych i dużych”.

R

Fot. zso.komorow.pl

Przypominamy: sobota 14 stycznia 2023 r., godz. 15.00, Muzeum Dulag 121 przy ul. 3-go Maja 8A. Bezpłatne wejściówki są do pobrania TUTAJ.

Więcej informacji na facebookowym profilu Muzeum Dulag 121. Miło nam poinformować, że redakcja zpruszkowa.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.