Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona
zpruszkowa.pl logo

SOWA wyląduje w Pruszkowie

Sławomir BUKOWSKI
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, nazywana także małym Centrum Nauki Kopernik, w przyszłym roku zostanie otwarta w Pruszkowie.
Sowa

Informację potwierdził prezydent Paweł Makuch, który w poniedziałek 20 września pojechał do Piotrkowa Trybunalskiego na otwarcie pierwszej w Polsce Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, zorganizowanego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki. W uroczystościach w piotrkowskiej Mediatece uczestniczyli również prezydent tego miasta Krzysztof Chojniak oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Kolejne lokalne minicentra nauki mają być otwierane w ciągu 2 lat w mniejszych miejscowościach w całej Polsce.

Jak podał w poniedziałek rządowy serwis gov.pl, minicentra nauki powstaną w następujących miejscowościach: Bolesławiec, Brzesko, Drohiczyn, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Jarocin, Jaworzno, Jelenia Góra, Koniecpol, Konin, Końskie, Łomża, Malbork, Nysa, Ostrowiec Świętokrzyski, Piaseczno, PRUSZKÓW, Rawicz, Rybnik, Sanok, Starachowice, Staszów, Suwałki, Świdwin, Wadowice, Wałbrzych, Wieleń, Witnica, Wodzisław Śląski oraz Zawiercie.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA to pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik zapoczątkowany w sierpniu 2020 r. SOWY mają powstawać przy już funkcjonujących instytucjach kultury, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą różnorodne zajęcia.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie w Pruszkowie minicentrum nauki zostanie ulokowane, ale najbardziej oczywistym miejscem wydaje się gmach Centrum Dziedzictwa Kulturowego. 

Paweł Makuch w poniedziałek późnym popołudniem na swoim fejsbukowym profilu napisał: „Serdecznie dziękuję pracownikom Urzędu Miasta za zaangażowanie i realizowanie takich pomysłów. Już w III kwartale 2022 roku będziemy mogli korzystać i cieszyć się z naszego lokalnego minicentrum nauki, do którego przeniesione będą najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik”.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!