Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Ścieżka rowerowa jako droga dojazdowa na plac budowy

Sławomir BUKOWSKI
Trasa rowerowa w Pruszkowie, zbudowana ze środków UE, objęta jest tzw. zasadą trwałości projektu. Mimo to robotnicy traktują ją jako drogę transportową materiałów budowlanych.
Al Wp Koparka
Ilustracja: Al Wp Koparka

O tym, że ścieżkę rowerową rozjeżdża ciężki sprzęt, poinformowała nas mieszkanka jednego z bloków przy al. Wojska Polskiego. Okazuje się, że ścieżka zaczęła służyć jako składowisko i droga do transportu materiałów niezbędnych do przebudowy skrzyżowania alej Wojska Polskiego i Niepodległości. Gdy dotarliśmy na miejsce, koparko-ładowarka kursowała po ścieżce i chodniku dla pieszych, wśród idących ludzi, bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Plac budowy nie był wygrodzony.

Ścieżkę rowerową zbudowało miasto Pruszków dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Projekt nosił nazwę „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – Etap 2”, współfinansowany był z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Ścieżka jest w tzw. okresie trwałości projektu, przez co podlega szczególnej ochronie. Nierespektowanie tej zasady grozi nałożeniem kar przez instytucje przekazujące unijne środki.

Dlaczego miasto Pruszków nie sprawuje skutecznego nadzoru nad własną infrastrukturą? Jakie kroki podejmie wobec wykonawcy prac budowlanych? Pytanie przesłaliśmy do prezydenta Pawła Makucha. Zdjęcia wysłaliśmy również do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (on jest inwestorem przebudowy skrzyżowania) z prośbą o ustosunkowanie się oraz do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która pośredniczyła w przekazywaniu unijnych środków dla Pruszkowa.

Wojska Polskiego Koparka

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: