Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Rowery miejskie od majówki, ale w tym roku będzie ich mniej

Sławomir BUKOWSKI
90 zamiast 106 rowerów będą mieli do dyspozycji mieszkańcy Pruszkowa. Dobra informacja jest taka, że mimo inflacji cennik wypożyczeń się nie zmieni.
Rower Miejski 2022
Ilustracja: Rower Miejski 2022

Dlaczego zamiast rozwijać system, urząd miasta go redukuje? Jak się dowiedzieliśmy, powodem są ograniczenia budżetowe i rosnące ceny dyktowane przez wykonawców. W tym roku przeliczono, że aby zmieścić się w kwocie zapisanej w budżecie na 2022 rok, liczbę jednośladów trzeba z góry określić na 90 (zamiast 106, jak w ub. roku).

Podobnie jak w poprzednich latach jedyną ofertę w przetargu złożyła spółka Nextbike Polska, za swoją usługę zażądała 536 tys. zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał maksymalnie 4 tygodnie na uruchomienie systemu. Rowery na ulicach pojawią się więc w drugiej połowie kwietnia. Urzędowi miasta zależy, żeby zdążyć przed długim majowym weekendem.

W rzeczywistości rowerów będzie nieco więcej, bo oprócz liczb podawanych przez miasto w oficjalnych statystykach co roku uruchamiane są też dwie stacje komercyjne, finansowane przez MLP Group: przy ul. 3-go Maja 8 w Pruszkowie oraz w Mosznie Parceli. Ale i tak globalnie jednośladów dostępnych będzie o kilkanaście mniej, co z pewnością miłośnicy jednośladów odczują szczególnie w słoneczne weekendy, kiedy rowery miejskie cieszą się dużą popularnością. 

Teraz dwie wiadomości, dobra i zła. Dobra – cennik wypożyczeń nie ulegnie zmianie.  Pierwsze 20 minut jak poprzednio będzie gratis, następnie od 21. do 60. minuty – 1 zł, druga godzina – 3 zł, trzecia – 5 zł, czwarta i każda następna – 7 zł. Zła informacja jest dla mieszkańców Malich – w tym roku na osiedlu nie będzie stacji rowerów miejskich. Jak tłumaczy urząd miasta, powodem jest przebudowa ulicy Spacerowej, gdzie była ona zlokalizowana. Ta decyzja ze zrozumieniem maliszan z pewnością się nie spotka, choć z drugiej strony pod względem liczby wypożyczeń stacja przy Spacerowej znajduje się na przedostatnim miejscu w Pruszkowie (patrz zestawienie na koniec artykułu).

Jest duża szansa, że już na starcie tegorocznego sezonu Pruszkowski Rower Miejski będzie kompatybilny z warszawskim Veturilo, co pozwoli na przejazdy z Pruszkowa do Warszawy i oddawanie tam naszych rowerów, oraz na przyjazdy do Pruszkowa ze stolicy warszawskimi jednośladami i pozostawianie ich na naszych stacjach. – Mamy deklarację gotowości podpisania umowy od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Chcielibyśmy, żeby już na marcowej sesji rady miasta przyjęta została uchwała zezwalająca prezydentowi na podpisanie porozumienia międzygminnego w tej sprawie – mówi Monika Golędzinowska, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Pruszkowa.

A jaką popularnością cieszą się poszczególne stacje rowerowe w Pruszkowie? Oto zestawienie liczby wypożyczeń w 2021 roku przygotowane przez Nextbike Polska:

 1. PKP – 2789
 2. Plantowa – 1927
 3. Park Sokoła – 1834
 4. WKD Pruszków – 1829
 5. Parking Waryńskiego – 1709
 6. Robotnicza – 1426
 7. Centrum Kultury i Sportu – 1228
 8. Park Mazowsze – 978
 9. MLP Pruszków I – 908
 10. Mickiewicza – 756
 11. Gałczyńskiego – 739
 12. Park Żwirowisko – 714
 13. MLP Pruszków II – 602
 14. Spacerowa – 391
 15. Ostoja – 206

Przez cały ubiegłoroczny sezon rowery wypożyczono w Pruszkowie ponad 18 tys. razy.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: