Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Rondo na al. Wojska Polskiego?

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Niebezpieczne skrzyżowania na ul. Wojska Polskiego zastąpione przez ronda? Ten pomysł zyskuje popularność wśród pruszkowskich radnych.

Na mieście od jakiegoś czasu krążyły plotki o pomyśle budowy rond w ciągu al. Wojska Polskiego. Trudności ze skręcaniem w lewo i liczne wypadki wymuszają dyskusję o zmianie organizacji ruchu lub przebudowie głównych skrzyżowań w Pruszkowie.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska radni opiniowali projekt uchwały o rozbudowie oświetlenia na skrzyżowaniach al. Wojska Polskiego z al. Niepodległości i z ul. Przyszłości. Przy okazji rozpatrywania tego punktu Wiceprezydent Konrad Sipiera poinformował radnych, że dodatkowo istnieje koncepcja wybudowania w tym miejscu skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Przyszłości ronda. Miasto zamierza tę koncepcję zrealizować. Z kolei na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego z al. Niepodległości mają pojawić się lewoskręty.

Konrad Sipiera: „Naszym celem jest wyeliminowanie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w ciągu al. Wojska Polskiego.”

Wiceprezydent Sipiera zaznaczył, że powodem do przeprowadzenia takiej inwestycji jest konieczność poprawy bezpieczeństwa na pruszkowskich ulicach. „Naszym celem jest wyeliminowanie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w ciągu al. Wojska Polskiego.” – zaznaczał wiceprezydent.

Głównym inwestorem obu inwestycji będzie Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (al. Wojska Polskiego podlega samorządowi wojewódzkiemu). Miasto Pruszków zamierza współfinansować obie te inwestycje. Konrad Sipiera poinformował radnych, że trwają prace nad projektami przebudowanych skrzyżowań. W przypadku skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Przyszłości MZDW będzie wybierać spośród trzech projektów. Zdaniem wiceprezydenta rondo jest „najrozsądniejszym” wariantem.

O komentarz do pomysłu budowy ronda na tym skrzyżowaniu poprosiliśmy Piotra Bąka (KO, przewodniczący speckomisji ds. rozwiązywania problemów komunikacyjnych miasta):

„Ronda mają trzy zadania – poprawić bezpieczeństwo, uspokoić ruch i rozładowywać korki. Wystarczy zwrócić uwagę na przykład Piastowa, gdzie budowa ronda Ryszarda Kaczorowskiego u zbiegu ichniejszej Alei Wojska Polskiego i ulicy Warszawskiej. Spowodowało ono upłynnienie ruchu w tej części miasta. Uważam, że podobny efekt da budowa ronda na skrzyżowaniu z ul. Działkową w Pruszkowie.” – twierdzi Bąk.

“Obecne rozwiązanie polegające na powiązaniu ze sobą ul. Przyszłości i ul. Działkowej jest skomplikowane i nieczytelne dla kierowców. Budowa ronda może rozwiązać ten problem. Dlatego liczę na to, że będą wybudowane dwa zjazdy, tak by można spokojnie zjechać w obie te ulice.

Trzeba także pamiętać o takim rozwiązaniu projektowym, które umożliwi płynny wyjazd z Osiedla Prusa w Aleję Wojska Polskiego. Generalnie popieram projekt i uważam, że jest on potrzeby.” – dodaje.

Jako redakcja zpruszkowa.pl jesteśmy ciekawi Waszych opinii w tej sprawie. Wizja ronda w ciągu Alei Wojska Polskiego może wydawać się po prostu dziwna dla wielu mieszkańców. Jednak pomysł ten zdobywa ponadpartyjne poparcie. Dlatego zachęcamy Was do wyrażenia zdania w komentarzu.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: