Ranking „Perspektyw”: sukces LO im. Kościuszki i społecznego „Pryzmatu” z Pruszkowa. Ale co się dzieje z „Zanem”?
Ranking portalu edukacyjnego „Perspektywy” właśnie rozgrzał emocje uczniów, rodziców i nauczycieli. Dla ósmoklasistów ma rozstrzygające znaczenie, do których szkół średnich aplikować. I jak co roku nauczyciele i dyrektorzy ogólniaków z czołówki z dumą opowiadają o wynikach zapraszając do siebie najzdolniejszych uczniów, zaś ci ze środka bądź końcówki zestawienia deprecjonują je dowodząc, że jest mylące, a sugerowanie się rankingami nie powinno być głównym celem w życiu. Kto ma rację – nie rozstrzygniemy, ale wyniki tradycyjnie zaprezentujemy.
Ranking liceów ogólnokształcących 2023
To najważniejsze zestawienie przygotowane przez portal. Szkoły oceniono za pomocą trzech kryteriów: sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Każda składowa ma inną wagę. Sukcesom w olimpiadach przypisano 25 proc., wynikom matury z przedmiotów obowiązkowych – 30 proc., zaś z matury z przedmiotów dodatkowych – 45 proc. Uwaga: ranking nie uwzględnia wyników matury międzynarodowej.
LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie uplasowało się w tym roku na miejscu 197. Oznacza to powrót z trzeciej do drugiej setki w Polsce. W zeszłym roku „Kościuch” był na miejscu 237., w 2021 r. – na 219. Ale w 2020 roku – na 182.! Czy wszedł na ścieżkę systematycznego awansu, dowiemy się za rok.
LO im. Tomasza Zana sprawiło zaś ogromną niespodziankę. Niestety, niemiłą. Szkoła poleciała na łeb na szyję z miejsca 367. w zeszłym roku na 535. w obecnym. A jeszcze w 2021 r. „Zan” był na miejscu 291. Nowa, piękna siedziba ogólniaka wydawałoby będzie sprzyjać sukcesom edukacyjnym. Stało się dokładnie odwrotnie.
W rankingu znalazły się też dwa społeczne licea z Pruszkowa, ale dzieli je przepaść. Społeczne LO nr 23 zajęło miejsce pod koniec zestawienia – 850. (wszystkich LO w rankingu jest 1000), ale to i tak lepiej niż rok temu, gdy było 985. Ale niespodzianką jest bardzo wysoka pozycja drugiej pruszkowskiej szkoły – „Pryzmat” Akademickie LO Fundacji STERNIK w rankingu sklasyfikowany został po raz pierwszy i od razu na miejscu 51.! Gratulujemy sukcesu.
Zajrzyjmy do sąsiadów. LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie jest na miejscu, niestety, dopiero 972. (rok temu nie było klasyfikowane). Niewiele lepiej radzi sobie LO przy Zespole Szkół nr 1 w Milanówku – miejsce 886. (rok temu – 962.).
Za to historyczny sukces odnotowało Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku awansując aż na miejsce 12. w Polsce! Rok temu ta znana i ceniona w okolicy szkoła była 62. Słowa uznania dla kadry pedagogicznej i uczniów.
LO przy Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim jest na miejscu 808., nieco wyżej jest grodziskie Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej Jadwigi – 559. Podkowiańskie LO nr 60 w Podkowie Leśnej (to szkoła społeczna) – na 439. (warto jednak zauważyć ogromny skok – z 830.), a LO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie – na 580. (także znaczący awans, z miejsca 813.).
Kto wygrał ranking liceów? W pierwszej dziesiątce są 4 ogólniaki z Warszawy: XIV LO im. Stanisława Staszica (zwycięzca – 1. miejsce), IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (7.), XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (8.), II LO im. Stefana Batorego (10.). Są dwa ogólniaki z Wrocławia i po jednym z Krakowa, Szczecina, Torunia i Gdyni. Tym bardziej znaczący jest sukces wspomnianego wcześniej Społecznego LO nr 5 STO z Milanówka, które wskakując na miejsce 12. znalazło się w gronie gigantów edukacyjnych.
Ranking maturalny liceów ogólnokształcących 2023
Ten ranking szereguje szkoły wyłącznie pod względem wyników matur. Uwzględnia licea ogólnokształcące, w których maturę w maju 2022 r. zdawało minimum 12 maturzystów. Dodatkowym kryterium wejścia do rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z obowiązkowego egzaminu z języka polskiego i matematyki. Dla szkół z maturą zdawaną na poziomie dwujęzycznym w obliczeniach uwzględniono wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. W rankingu wzięto pod uwagę tylko wyniki maturzystów przystępujących do matury po raz pierwszy i wyłącznie na arkuszach standardowych.
LO im. Kościuszki znalazło się w tym zestawieniu na lepszym miejscu niż w rankingu ogólnym, bo na 187. (rok temu – 233.). LO im. Zana w ogóle się nie załapało – nie spełniło wskazanych kryteriów. Nie mu tutaj też ani jednego publicznego ogólniaka z najbliższej okolicy Pruszkowa, co jeszcze bardziej uwydatnia sukces „Kościucha”.
I teraz uwaga – na miejscu 3. tego zestawienia znalazło się Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku! Wskoczenie na podium ogólnopolskiego zestawienia liceów z najlepszymi wynikami matury to niebywały sukces tej szkoły.
Na najwyższym miejscu podium stanęło, podobnie jak w rankingu ogólnym, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na 2. miejscu zaś IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. W pierwszej dziesiątce tego zestawienia jest aż 6 ogólniaków z Warszawy, 2 z Wrocławia i po jednym z Milanówka i Krakowa.
Ranking szkół olimpijskich 2023
Do przygotowania go wzięto pod uwagę wyniki 45 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, z części pisemnej egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2021/2022, a także wyniki 17 międzynarodowych olimpiad, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół średnich. W tym zestawieniu są zarówno licea, jak i technika.
Opis rankingu musimy zacząć od sukcesu społecznego „Pryzmatu” Akademickiego LO Fundacji STERNIK w Pruszkowie. Szkoła, jak już wspomnieliśmy, po raz pierwszy znalazła się w zestawieniach „Perspektyw” i w tym rankingu zajęła od razu miejsce 7. w Polsce! To gigantyczne osiągnięcie.
Ranking uwzględnia pierwszych 200 liceów w Polsce. Niestety, nie ma w nim obu publicznych pruszkowskich ogólniaków ani żadnego innego z najbliższej okolicy Pruszkowa. Co ciekawe, nie ma nawet Społecznego LO nr 5 STO w Milanówku. Pierwsza dziesiątka zestawienia jest bardzo ciekawa, bo znalazło się w niej tylko jedno liceum z Warszawy – XIV LO im. Stanisława Staszica (2. miejsce). Poza tym są 2 licea z Krakowa i po jednym z: Pruszkowa (społeczny „Pryzmat”), Szczecina, Torunia, Gdyni, Lublina, Białegostoku i Wrocławia. Wygrało V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa.
Komentarz autora:
Odwieczną rywalizację pruszkowskich liceów „Kościucha” i „Zana” zdecydowanie wygrywa to pierwsze. „Kościuch” ma słabe warunki lokalowe, do końca poprzedniego roku szkolnego zajęcia odbywały się w starym, zdekapitalizowanym budynku. Teraz nauka jest w kontenerach, bo ruszyła budowa nowej siedziby. Mimo to LO im. Kościuszki jest dziś jednym z lepszych publicznych ogólniaków pod Warszawą. „Zan” w 2017 roku zyskał piękny, reprezentacyjny gmach i wydawałoby się, że nic nie stoi już na przeszkodzie, by zaczął piąć się na szczyty ogólnopolskich zestawień. Okazuje się, że nowoczesna siedziba to nie wszystko.
Owszem, wyniki rankingów można lekceważyć. Nie tylko oceny są ważne. Liczy się też klimat, relacje, dobre towarzystwo. Jednak na koniec to nie zdjęcia z Instagrama czy piękne wspomnienia decydują o sukcesie, tylko punkty zdobyte na egzaminie maturalnym – one i tylko one umożliwiają dostanie się na wymarzoną wyższą uczelnię. Dziś wyniki „Zana” każą pilnie poszukać odpowiedzi na pytanie: co w tej szkole zmienić, by zwiększyć szanse młodych ludzi na realizację życiowych planów? Bo że z tym może być problem, ranking „Perspektyw” właśnie pokazał.