Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Radni z Komisji Oświaty proszą mieszkańców o pomoc

Sławomir BUKOWSKI
Chodzi o zaplanowanie pracy komisji w 2022 roku. Radni proszą o podrzucanie im tematów, którymi powinni się zająć.
Komisja Oświaty
Ilustracja: Komisja Oświaty

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu to jedna z najważniejszych komisji Rady Miasta Pruszkowa. Zwłaszcza pierwszy człon nazwy wskazuje, co jest sednem jej pracy. Co prawda kompetencje radnych są ograniczone – nie mają zdolności sprawczych, nie mogą ad hoc zdecydować na przykład o podjęciu ważnej inwestycji w konkretnej szkole – od tego jest urząd miasta oraz prezydent ze swoimi zastępcami. Ale mogą inspirować, omawiać, wskazywać urzędnikom metody rozwiązywania problemów. Co więcej, mają prawo przygotowywać projekty uchwał (niezmiernie rzadko z tego korzystają), albo przynajmniej składać wnioski do budżetu miasta – nie tylko na kolejny rok, ale i bieżące poprawki.

Komisja Oświaty w Pruszkowie pracuje nierówno. Zdominowana przez radnych będących w opozycji do prezydenta niechętnie korzysta ze swoich ustawowych kompetencji do wskazywania problemów i metod ich rozwiązania. Najchętniej ogranicza się do krytyki pomysłów przedstawianych przez urząd, nie przedstawiając własnych kontrpropozycji. W mijającym roku można było nawet odnieść wrażenie, że przewodnicząca komisji Małgorzata Widera więcej czasu poświęca na obronę polityki kadrowej w szkole w Michałowicach, gdzie była dyrektorką (zasłynęła z zatrudniania koleżanek z rady miasta) oraz prób wyciszenia konfliktów z podległymi sobie nauczycielami oraz rodzicami uczniów, niż pracę na rzecz Pruszkowa, gdzie jest radną. Tymczasem pilnych tematów związanych z pruszkowską oświatą nie brakuje.

Oto pierwsze z brzegu, które mogłyby stać się przedmiotem obrad:

1. Brak żłobka na rozrastającym się Gąsinie. Pomysł urzędu miasta uruchomienia oddziału żłobkowego na parterze planowanego budynku komunalnego przy ul. Elektrycznej został zmiażdżony przez rozpolitykowanych radnych Komisji Gospodarki Komunalnej. Komisja Oświaty, choć to leży w zakresie jej zainteresowań, problemu braku żłobka na Gąsinie do tej pory nie dostrzegła. Warto, by nadrobiła zaległości w 2022 roku.

2. Plany rozbudowy przeciążonych szkół podstawowych, zwłaszcza SP 5 na Bąkach, która budowana pospiesznie na wybory samorządowe w 2018 r. już w momencie otwarcia była za mała.

3. Problem organizacji pracy Szkoły Podstawowej 3 przy al. Wojska Polskiego na czas przebudowy, która rozpocznie się w 2022 roku – przy współpracy z dyrekcją tej placówki i wydziałem edukacji urzędu miasta. Wśród członków komisji są dwie nauczycielki, może warto, by służyły radą i pomocą?

4. Objęcie prawem do bezpłatnych przejazdów pruszkowską komunikacją miejską wszystkich uczniów pobierających naukę w szkołach w Pruszkowie, a nie tylko tych zameldowanych w naszym mieście.

5. Przygotowanie stypendialnego programu wsparcia dla studentów zamieszkałych w Pruszkowie, na wzór programów funkcjonujących z powodzeniem w wielu gminach w Polsce, choćby w pobliskich Michałowicach.

Powyższe tematy przesłaliśmy na ręce Małgorzaty Widery, ale przyłączając się do prośby komisji o zgłaszanie jej propozycji spraw do omówienia – zachęcamy wszystkich mieszkańców Pruszkowa do kontaktu. Piszcie do radnych w sprawach dotyczących oświaty, kultury i sportu. Komisja czeka na Wasze propozycje do 5 stycznia 2022 roku.

Dla ułatwienia podajemy pełen skład komisji wraz z kontaktami (informacje za stroną: www.pruszkow.pl):

Małgorzata Widera (przewodnicząca, klub KO)
tel. 606 455 111
e-mail: mkwidera@gmail.com

Eliza Kurzela (wiceprzewodnicząca, niezrzeszona)
tel. 883 625 452

Karol Chlebiński (SPP)
tel. 606 452 920
e-mail: kchlebinski@interia.pl

Edgar Czop (KO)
tel. 531 212 918
e-mail: edgar.czop@gmail.com

Dariusz Krupa (PiS)
tel. 605 056 641
e-mail: dario.krupa@wp.pl

Kazimierz Mazur (PiS)
tel. 609 433 720
e-mail: lidia.mazur@wp.p

Jacek Rybczyński (formalnie w klubie SPP)
tel. 501 032 576
e-mail: jacryb44@wp.pl

Grzegorz Szachogłuchowicz (niezrzeszony)
tel. 883 547 984
e-mail: szachogluchowicz.grzegorz@gmail.com

Katarzyna Wall (SPP)
Tel. 604 110 885
Julia5000@o2.pl

Andrzej Kurzela (niezrzeszony)
Brak bezpośredniego kontaktu

Anna Maria Szczepaniak (PiS)
Brak bezpośredniego kontaktu

Z radnymi, którzy nie podali telefonów, należy kontaktować się przez Biuro Rady Miasta Pruszkowa tel. (22) 735 87 22 lub 735 87 50, e-mail: rada@miasto.pruszkow.pl

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: