Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Radni szukają pieniędzy w budżecie

Sławomir BUKOWSKI
Niedoszacowane wydatki – to główny zarzut części pruszkowskich radnych do projektu przyszłorocznego budżetu Pruszkowa. Wiele wskazuje, że w połowie 2020 roku trzeba będzie ścinać plany inwestycyjne i szukać oszczędności.

Niedoszacowane wydatki – to główny zarzutczęści pruszkowskich radnych do projektu przyszłorocznego budżetu Pruszkowa.Wiele wskazuje, że w połowie 2020 roku trzeba będzie ścinać plany inwestycyjnei szukać oszczędności.

Grubo po godz. 23 zakończyło się w poniedziałek posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, na którym najwięcej czasu radni poświęcili ocenie projektu uchwały budżetowej miasta na 2020 rok. To będzie trudny rok. Dochody zaplanowane zostały na 336 mln zł, wydatki – na 426 mln zł. 90-milionowy deficyt pokryty zostanie z kredytów i pożyczek. Problem w tym, że deficyt może być jeszcze większy, bo część wydatków nie została oszacowana realistycznie. Wykazał to radny Karol Chlebiński z Samorządowego Porozumienia Pruszkowa, przewodniczący komisji, na przykładzie planu zakupu udziałów w Centrum Kultury i Sportu (takie dokapitalizowanie pozwala co roku pokrywać straty generowane przez miejską spółkę).

–Stąpamy po cienkim lodzie. Rezerwujemy tylko 500 tys. zł na wykup udziałów wCKiS, choć z góry wiadomo, że absolutnym minimum będzie wydatek rzędu 2 mlnzłotych, żeby spółka mogła działać. Pół miliona to pobożne życzenie. Obawiamsię, że w ciągu roku nie będziemy mieli skąd dołożyć brakujących pieniędzy, ato grozi tym, że spółka splajtuje – mówił Chlebiński. – Choćby nie wiem jakdobry biznesplan przygotował nowy prezes spółki – którego jeszcze nie ma i niewiadomo, kto nim będzie – za chwilę będzie on musiał zmierzyć się z tymi samymiproblemami, które były rok temu. Okaże się, że boisko jest niepodlewane, że niema odpowiednich urządzeń, a garaż podziemny jest niewymalowany. Nie liczmy nato, że nowy prezes dokona cudu – tłumaczył.

Radny Piotr Bąk z Koalicji Obywatelskiej wskazał na niedoszacowanie wydatków na zakup energii elektrycznej. W projekcie budżetu zapisano kwoty odpowiadające tym z 2019 roku, podczas gdy wiadomo powszechnie, że prąd drożeje i rachunki poszybują. Radna Dorota Kossakowska (również KO) alarmowała: – Ja widzę w projekcie budżetu braki rzędu 10 mln złotych. Gdzie znajdzie się źródło ich sfinansowania? Które z zaplanowanych inwestycji będą musiały wypaść? – pytała.

Konrad Sipiera: Plan, który przedstawiamy, chcemy zrealizować. Natomiast, jak pokazują poprzednie lata i poprzednie budżety, nie wszystko udaje się w ciągu roku zrobić.

– Plan, który przedstawiamy, chcemy zrealizować – odpowiedział wiceprezydent Konrad Sipiera. – Natomiast, jak pokazują poprzednie lata i poprzednie budżety, nie wszystko udaje się w ciągu roku zrobić. Przede wszystkim dlatego, że inwestycje są na etapie procedowania, są składane wnioski o ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – przy. red.), o pozwolenie na budowę, to wszystko trwa. Być może na koniec przyszłego roku jakieś zmiany będą do budżetu wprowadzane, tak samo jak odbywało się to w tym roku. Ale nie ma żadnej inwestycji, która została do projektu wpisana z założeniem, że nie będzie realizowana – stwierdził Sipiera.

Spośródwielu przedsięwzięć zaplanowanych na przyszły rok warto wymienić remont ulicyDziałkowej, budowę łącznika ulicy Dolnej z Piastowską w Malichach (toinwestycja, o którą mieszkańcy prosili od wielu lat), wyczekiwaną przebudowęprzejścia pod torami PKP przy Utracie, termomodernizację budynku SzkołyPodstawowej nr 8 czy rozpoczęcie budowy nowego budynku przedszkola miejskiegoprzy ul. 3 Maja na Żbikowie. Hitem ma być wodny plac zabaw dla dzieci w rejonieujęcia wody oligoceńskiej przy Lipowej.

Uwaga, zaplanowano pieniądze na uruchomienie linii autobusowej z osiedla Staszica do Dworca Zachodniego w Warszawie! Miasto rezerwuje na ten cel 1 mln 550 tys. zł – choć wiadomo, że rzeczywisty wydatek będzie niższy. Taka kwota pozwoliłaby finansować linię przez 12 miesięcy, tymczasem autobusy wyjadą na trasę nie wcześniej, niż w marcu. Uruchomienie linii można już chyba traktować jako pewnik, bo żaden radny na poniedziałkowej komisji nie złożył wniosku o usunięcie tego wydatku z planu.  Autobusy mają kursować w dni robocze co 30 minut.

W projekciebudżetu zapisano też 100 tys. zł na współfinansowanie linii R1 z osiedlaStaszica, przez Michałowice i Raszyn do pętli P&R Aleja Krakowska na Okęciu.Wygląda więc na to, że autobus będzie kursował przynajmniej do końca 2020 roku.Linia działa od 4 listopada, jej organizatorem jest gmina Raszyn. Szkodajedynie, że w autobusie nie są honorowane bilety ZTM zakodowane na kartachmiejskich.

Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska do projektu budżetu na 2020 rok (to pierwszy budżet w całości przygotowany przez ekipę Pawła Makucha) podeszli z bardzo dużą rezerwą. Ostatecznie zaopiniowali go pozytywnie. „Za” byli: Ewa Białaszewska i Marta Dziudzi z PiS oraz Olgierd Lewan z SPP, nikt nie zagłosował przeciw, jednak aż czwórka radnych wstrzymała się od głosu: Dorota Kossakowska i Piotr Bąk z KO oraz Karol Chlebiński i Józef Osiński z SPP. To już druga pozytywna opinia dla tego projektu, w ubiegłym tygodniu podobnego zdania byli radni z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, choć tam również podejście było bardzo zachowawcze (4 radnych było za, nikt nie był przeciw, aż 5 wstrzymało się od głosu).

Kiedyjuż wszystkie komisje zaopiniują projekt, na grudniowej sesji, zwanej budżetową(to jedna z najważniejszych sesji w ciągu roku) wszyscy radni zagłosująostatecznie nad jego przyjęciem, bądź odrzuceniem.

I jeszcze ciekawostka. Na zakończenie poniedziałkowej komisji mieszkaniec Pruszkowa Arkadiusz Gębicz zadał pytanie o lodowisko. W tym roku, jak wiemy, władze miasta nie zaplanowały tradycyjnej tafli z lodu przy Szkole Podstawowej nr 2, tylko plastikową na dachu Nowej Stacji. Odpowiedział mu Andrzej Guzik, naczelnik Wydziału Geodezji, Mienia i Estetyki Miasta. – Została podpisana umowa o współpracy, która przewiduje obowiązki obu stron. Dlaczego lodowiska nie będzie przy SP 2? Dlatego że państwo prezydenci zadecydowali, że w innym miejscu będzie ono lepiej spełniało swoją funkcję – odparł Guzik.

–Ale dlaczego wybrali państwo do współpracy akurat tego a nie innego przedsiębiorcę?– nie ustępował Gębicz.

– Ponieważten przedsiębiorca zgłosił się do miasta, decyzja zapadła na podstawie rozmów. Wszystkoreguluje umowa – skwitował lekko poirytowany pytaniami wiceprezydent KonradSipiera.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!