Huczne otwarcie “Przystanku Pruszków”
W miniony piątek odbyło się uroczyste otwarcie “Przystanku Pruszków” – nowego lokalu miejskiego dedykowanego mieszkańcom Pruszkowa.
“Przystanek Pruszków” mieści się w nowo wyremontowanym, zabytkowym dworcu PKP przy ul. Sienkiewicza 2 w Pruszkowie. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, Przystanek (pisownia oryginalna) “został stworzony z myślą o mieszkańcach naszego miasta. Będzie to miejsce, w którym pruszkowianie będą mogli wspólnie, aktywnie i pomysłowo spędzać czas.”
Według informacji z Urzędu Miasta, w “przystanku” znajdzie się filia Książnicy Pruszkowskiej “Pruskoviana”. Tam też będzie powstawać Kronika Dnia Codziennego Pruszkowa. Co więcej, nowy lokal udostępni organizacjom samorządowym przestrzeń biurową. Do dyspozycji wszystkich mieszkańców została zaś oddana specjalna sala konferencyjna. W “Przystanku Pruszków” zostanie otwarty oddział Kancelarii Urzędu Miasta z punktem podawczym – od teraz, mieszkańcy będą mogli składać dokumenty tuż przed wejściem lub tuż po wyjściu ze stacji PKP.
Sukces ma wielu ojców
Remont dworca PKP stworzył mnóstwo okazji do poprawy jakości okolicznej infrastruktury oraz racjonalnego rozwiązania wielu bolączek komunikacyjnych Pruszkowa. Z większości z nich nie skorzystano – o czym wspominał Sławomir Bukowski na łamach zpruszkowa.pl w artykule “Dworzec kolejowy – Remont straconych szans”. W świetle jego spostrzeżeń, przystosowanie części pomieszczeń na terenie dworca do potrzeb mieszkańców, wydaje się jedynym naprawdę dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem zaaplikowanym przy okazji remontu. Nie dziwi więc fakt, że chętnych do pamiątkowego zdjęcia wśród lokalnych polityków nie brakuje.
Dziwi zaś, że pomimo całej medialnej oprawy otwarcia “Przystanku”, do publicznej wiadomości nie przebił się fakt, że umowa o dostosowaniu i udostępnieniu miastu części pomieszczeń w budynku należącym do PKP została zawarta jeszcze w… 2017 roku. Oznacza to, że piątkowe otwarcie to nic innego, jak efekt rozmów prowadzonych przez poprzednie władze Pruszkowa. W nowej kadencji kilkukrotnie zmieniała się jedynie koncepcja zagospodarowania przestrzeni udostępnianej przez PKP miastu. Między innymi to stało się przyczyną, dla której otwarcie “Przystanku” nastąpiło niemal rok od oddania dworca PKP do użytku (czyli od maja 2019 roku).
O szczegółach prac podejmowanych przez miasto w 2017 roku można dowiedzieć się z relacji byłego Prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego, zamieszczonej na oficjalnym kanale Pruszkowa na YouTube.
Warto przypomnieć, iż w zeszłym roku miała miejsce podobna sytuacja – inwestycja przygotowywana i realizowana za poprzedniej kadencji była odbierana przez władze wybrane w końcówce 2018 roku – chodzi o budowę szkoły podstawowej nr 10. Wtedy jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby poprzednie władze Pruszkowa brały udział w uroczystości otwarcia. Czemu tak się nie stało tym razem? Tego nie wiemy.
Fakt ten może być jednak odebrany jako syndrom zaostrzającego się konfliktu politycznego w mieście.