Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Przybywa zielonych przystanków w gminie Brwinów

Sławomir BUKOWSKI
Nie tylko pięknie wyglądają, ale wpływają na mikroklimat, zmniejszają smog. Chyba nie będzie przesadą powiedzieć, że Pruszków zazdrości sąsiadom z Brwinowa takich rozwiązań.
Zielony Przystanek Fot Ug Brwinów
Ilustracja: Zielony Przystanek Fot Ug Brwinów

Zielone przystanki to innowacyjne rozwiązania stosowane w przestrzeni miejskiej, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Nie są one jednak nowością w gminie Brwinów, która już w 2020 r. zainwestowała w instalację czterech tego typu wiat. Jak informuje urząd miasta i gminy, właśnie zakończył się kolejny etap projektu – montaż czterech porośniętych roślinami przystanków. Inwestycja realizowana jest z udziałem dofinansowania przyznanego w ramach autorskiego Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021 (MIWOPiM 2021).

Cztery nowe zielone dwu- i trójmodułowe wiaty stanęły w wybranych miejscach w gminie Brwinów:

– na dwóch przystankach przy ul. Grodziskiej w Brwinowie,
– na przystanku przy drodze powiatowej w Czubinie,
– na przystanku przy ul. Głównej w Parzniewie.

Zielone wiaty wyróżnia stalowo-betonowo-szklana konstrukcja. Specjalnie zaprojektowany system rozprowadzania wody opadowej sprawia, że nasadzone wokół stelaża rośliny nie muszą być często dodatkowo podlewane. System umożliwia zatrzymanie nawet 90 proc. deszczu spadającego na przystanek w ciągu roku. A obłożony matą rozchodnikową dach wiaty nie tylko zdobi, ale stwarza również dogodne warunki dla korzystających z przystanku pieszych – wpływając na obniżanie latem temperatury w rejonie wiaty, nawet o kilka stopni.

W donicach ustawionych na zewnątrz konstrukcji rosną m.in. powojniki – byliny, które pnąc się na linowej konstrukcji generują dodatkowy cień w letnie dni. Rośliny porastające wiatę zwiększają ponadto ilość tlenu, pochłaniają zanieczyszczenia i pyły zawieszone. Zmieniają punktowo mikroklimat przy betonowych chodnikach i asfaltowej, nagrzewającej się od słońca, nawierzchni jezdni. Jednak co istotne, zielone przystanki sprawiają, że okolica wygląda ładniej, a oczekiwanie na autobus staje się znacznie przyjemniejsze.

To nie wszystkie nowinki. Wiaty doświetlane są za pomocą modułów ledowych podłączonych do układu fotowoltaicznego. Czujnik ruchu zainstalowany na konstrukcji powoduje włączanie się oświetlenia wiaty po zmroku, w reakcji na przechodnia. System doświetla także oszkloną gablotę informacyjną. Zamontowane przy przystankach stacje solarne umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych przez port USB. Zatem czekając na autobus można podładować telefon.

Bieżącym utrzymaniem wiat zajmują się pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Brwinów. Koszt II etapu inwestycji wyniósł niecałe 182 tys. zł.

Pruszków dopiero planuje zainwestować w ekologiczne wiaty. W przyszłym roku cztery staną na przebudowanej pętli na osiedlu Staszica – na dachach będą miały panele fotowoltaiczne, dla pasażerów zaplanowano gniazdka USB do ładowania telefonów – jednak projekt nie przewiduje obsadzenia konstrukcji roślinami tak, jak w Brwinowie. Dwie nowe, kompaktowe wiaty stanęły jesienią na przystankach przy ulicy Bolesława Prusa w Pruszkowie – są nieduże, estetyczne, wygodne, mają gabloty na rozkłady jazdy – ale niestety też nie są zielone.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: