Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Przebudowa al. Wojska Polskiego: pruszkowscy radni wysyłają apel do MZDW

Konstanty CHODKOWSKI
"Wnosimy o pilne unieważnienie trwającego postępowania przetargowego" – radni Koalicji Obywatelskiej, Samorządowego Porozumienia Pruszkowa oraz niezrzeszeni wysyłają list protestacyjny do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Kopia Skrzyżowanie Awp I an W Pruszkowie   Lipy
Ilustracja: Kopia Skrzyżowanie Awp I an W Pruszkowie Lipy

Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy skrzyżowania al. Wojska Polskiego z al. Niepodległości w Pruszkowie. Projekt zakłada rozbudowę jezdni al. Wojska Polskiego o dodatkowe pasy do skrętu w lewo w al. Niepodległości, w obu kierunkach. Nowe pasy miałyby powstać kosztem zieleni miejskiej, w tym m.in. szpalerów lip rosnących dziś wzdłuż adresów al. Wojska Polskiego 25 i 27. Inwestorem jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW).

W poniedziałek 24 lipca pruszkowscy radni wystosowali apel do władz MZDW. W jego treści nawołują o cyt. "pilne unieważnienie postępowania przetargowego i zmianę koncepcji rozbudowy drogi". Radni odnoszą się w nim również do drugiego, rozstrzygniętego już przetargu, na przebudowę al. Wojska Polskiego u zbiegu z ulicami Przyszłości i Działkową. W przypadku tej inwestycji, pruszkowscy radni wnoszą o cyt. "podjęcie wszelkich możliwych rozwiązań celem uratowania cennej zieleni". Przypomnijmy – przebudowa tego fragmentu, zgodnie z projektem, ma pozbawić Pruszków ponad 50 drzew (pisaliśmy o tym na łamach zpruszkowa.pl tutaj).

"Nie zgadzamy się na tak głęboką ingerencję w wycinkę drzewostanu w centrum Miasta Pruszkowa, który niejednokrotnie stanowi swoistą barierę dla hałasu ulicznego, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń oraz przynosi inne nieocenione korzyści" – czytamy w treści listu. Radni zaznaczają, że popierają "konieczność zwiększenia bezpieczeńśtwa w ruchu drogowym", lecz w przypadku dwóch wspomnianych inwestycji, usunięcie łącznie ponad 80 drzew, uważają za "nieakceptowalne".

Sygnatariuszami listu jest łącznie 15 radnych. Spośród radnych Koalicji Obywatelskiej: Piotr Bąk, Dorota Kossakowska i Małgorzata Widera, z Samorządowego Porozumienia Pruszkowa: Karol Chlebiński, Olgierd Lewan, Krzysztof Biskupski, Grzegorz Margas, Józef Osiński, Mieczysław Maliszewski, Józef Moczuło oraz Jacek Rybczyński. Spośród niezrzeszonych list poparli: Ewa Białaszewska-Szmalec, Edgar Czop, Anna Wasielewska i Anna-Maria Szczepaniak. Warto zaznaczyć, że z racji na trwający sezon wakacyjny nie wszyscy spośród wyżej wymienionych zdołali złożyć podpis pod listem osobiście i wyrazili poparcie w trybie korespondencyjnym. 

Pełna treść listu została opublikowana na stronach Koalicji Obywatelskiej w Pruszkowie oraz Samorządowego Porozumienia Pruszkowa na Facebooku. Można się z nią zapoznać poniżej.

Szanowni Mieszkańcy. ⚠️Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy skrzyżowania al. Wojska Polskiego (DW 719) z al....

Opublikowany przez Samorządowe Porozumienie Pruszkowa Poniedziałek, 24 lipca 2023

List, wraz z pismem przewodnim, został wysłany do władz Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w miniony poniedziałek (24 lipca). 

Trwa zbiórka podpisów pod petycją

W Pruszkowie trwa zbiórka podpisów pod petycją elektroniczną skierowaną do MZDW. Treść petycji zawiera apel o zatrzymanie przetargu, przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych i zmianę projektu przebudowy skrzyżowania al. Wojska Polskiego z al. Niepodległości tak, aby w jego nowej wersji uwzględniono potrzeby wszystkich (w tym również niezmotoryzowanych) użytkowników dróg. 

Podpis pod petycją można złożyć zaglądając pod ten link. W momencie pisania tego artykułu, widnieje pod nią już 115 podpisów.  

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: