Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Pruszkowskie licea: podnoszą czy obniżają poziom?

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Miesięcznik Perspektywy przygotował kolejną edycję rankingu liceów i techników. Sprawdzamy jak wypadły w nim pruszkowskie szkoły średnie?
Pruszkowskie licea w rankingu "Perspektyw"
Ilustracja: Pruszkowskie licea w rankingu "Perspektyw"

Kolejna edycja rankingu „Perspektyw” to ważna wskazówka dla wielu ósmoklasistów przed wyborem nowej szkoły. Podsumowanie wyników matur oraz olimpijskiego dorobku absolwentów szkół średnich pomaga w zapoznaniu się z poziomem nauczania, jaki reprezentują poszczególne placówki. Jednocześnie, ogłoszenie wyników rankingu, to czas refleksji dla podmiotów prowadzących placówki oświatowe. W szczególności samorządowcy powinni zastanowić się czy prowadzone przez nich szkoły publiczne odpowiadają potrzebom młodzieży.

Wyniki rankingu ustalane są w oparciu o uśrednione wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych, wyniki z matur z przedmiotów dodatkowych oraz rezultaty uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Jak wypadły licea z powiatu pruszkowskiego w tegorocznym rankingu?

LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie – 287 miejsce (2021 – 219 miejsce; 2020 – 182 miejsce; 2019 – 269 miejsce);

LO im. Tomasza Zana w Pruszkowie – 367 miejsce (2021 – 291 miejsce; 2020 – 433 miejsce; 2019 – 486 miejsce);

LO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie – 813 miejsce (2021 – 970 miejsce; 2020 - 777 miejsce; 2019 – 559 miejsce);

LO im. Jana Pawła II w Nadarzynie – 887 miejsce (2021 – 994 miejsce).

Piastowskie szkoły średnie, ani technika z terenu powiatu pruszkowskiego nie zostały ujęte w tegorocznej edycji rankingu.

📣 Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż jak co roku strony z Rankingiem Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2022...

Opublikowany przez Perspektywy Piątek, 14 stycznia 2022

Redakcja zpruszkowa.pl postanowiła też sprawdzić jak pruszkowskie szkoły średnie na tle placówek znajdujących się w innych podwarszawskich powiatach.

Liceum Ogólnokształcące nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku znalazło się aż na 133 miejscu rankingu i uzyskało złoty znak jakości. Trochę gorszą lokatę otrzymało IV LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Piasecznie – 184 miejsce. Z kolei Salezjańskie LO im. św. Jana Bosko z Legionowa zostało sklasyfikowane na 188 miejscu, zaś Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej Jadwigi z Grodziska Mazowieckiego zajęło 414 miejsce.

Wydaje się zatem, że LO im. T. Kościuszki i LO im. T. Zana nie wypadają w rankingu źle - zwłaszcza, że cały czas operują w nadzwyczajnych warunkach kształtowanych przez przebieg pandemii COVID-19. Nie sposób jednak pozbyć się wrażenia, że szkoły te mogłyby wypaść jeszcze lepiej. Skoro w Otwocku, Piasecznie i Legionowie znajdujemy szkoły ze złotym znakiem jakości Perspektyw, to dlaczego w Pruszkowie nie?

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: