Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Pruszkowskie idee #2

Jasiek OCHNIO
Co by było, gdyby Pruszków postanowił skopiować słynne budowle i umieścić je gdzieś u siebie? Na to pytanie odpowie cykl „Pruszkowskie idee”! Co Pruszków skopiuje dzisiaj?

Co by było, gdyby Pruszków postanowił skopiować słynne budowle i umieścić je gdzieś u siebie? Na to pytanie odpowie cykl „Pruszkowskie idee”! Co Pruszków skopiuje dzisiaj?

Statua… Pruszkowa?

Po bardzo ciepłym przyjęciu idei ustawienia na Górce Żbikowskiej napisu à la ten z Hollywood przyszedł czas na kolejną kopię. Poprzedni pomysł okazał się dosyć możliwy do wykonania, dlatego teraz podnoszę poprzeczkę. Dlaczego by nie postawić u nas, w Pruszkowie, Statuy Wolności, symbolu Nowego Jorku, a może i całych Stanów Zjednoczonych?

Czego nam potrzeba? Dużo stali i miedzi. Bardzo dużo stali i miedzi. Naprawdę bardzo, bardzo dużo stali i miedzi. Oryginał waży jakieś 229 ton, trochę dużo, ale o wadze kobiet nie powinno się rozmawiać. W każdym razie, wydaje mi się, że skup „przy czołgu” nie dysponuje takim zapasem materiałów, dlatego nasza kopia musiałaby być nieco mniejsza. Replika stojąca w Paryżu waży zaledwie 4 tony – na to już nas raczej spokojnie stać.

Tylko gdzie ją postawić? Tak sobie pomyślałem, że można by postawić ją w miejscu fontanny pływającej sobie po stawie w Parku Potulickich.

Wizualizacja Statuy Wolności stojącej w Parku Potulickich

Taka statua nie tylko urozmaicałaby nam wieczorne spacery, ale także pływanie kajakiem! Wtedy to by była dopiero Ameryka, i to na naszym podwórku! Jedynym minusem, spowodowanym jej małym rozmiarem, byłby brak punktu widokowego w jej wnętrzu, który znajduje się w oryginale. No cóż, coś za coś.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Pruszkowska Karta Mieszkanca. Fot.: pruszkow.pl Rekreacja

Co dalej z Pruszkowską Kartą Mieszkańca?

Konstanty CHODKOWSKI

Karta Nadarzyniaka uprawnia mieszkańców gminy Nadarzyn do większej zniżki na pruszkowskiej pływalni "Kapry", niż posiadaczy Pruszkowskiej Karty Mieszkańca. Z Kartą Mieszkańca Michałowic otrzymamy zniżkę na karnet na pływalni przy ul. Gomulińskiego, a z Pruszkowską Kartą Mieszkańca zapłacimy pełną stawkę. Czy program karty mieszkańca czekają (w końcu) jakieś zmiany? Zapytaliśmy o to Prezydenta Pruszkowa, Piotra Bąka.