Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Pruszkowski Porcelit na wystawie "Nostalgia" - już jutro w Muzeum Hutnictwa!

Konstanty CHODKOWSKI
Filiżanki, talerzyki deserowe, sosjerki oraz kokilki - Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego zaprasza na sentymentalną podróż do świata pruszkowskich Zakładów Porcelitu Stołowego.
"Nostalgia" - Zakłady Porcelitu Stołowego na wystawie w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie
Ilustracja: "Nostalgia" - Zakłady Porcelitu Stołowego na wystawie w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

W najbliższy piątek mieszkańcy Pruszkowa będą mogli udać się w sentymentalną podróż do XX wieku. 25 listopada 2022 roku o godzinie 19 w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego odbędzie się otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej ”Nostalgia. Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie w latach 70.”.

Porcelanowe perełki powstałe w czasach PRL będzie można oglądać bezpłatnie w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego od 25 listopada 2022 roku do 8 stycznia 2023 roku. Na wystawie zaprezentowana zostanie zastawa stołowa z serii ”Nostalgia” projektu Wiesława Niewiedzielskiego i Jana Kantorka, pochodząca z 1977 r.  

Pruszkowski Porcelit Stołowy - wystawa czasowa

Odwiedzający będa mogli podziwiać m.in. słynne filiżanki, talerzyki deserowe, sosjerki oraz kokilki. Te ostatnie, często budzące ciekawość ze względu na swój kształt, to niewielkie naczynia żaroodporne na przystawki. Do dziś mają one szeroką gamę zastosowań w kuchni. Intencją organizatora jest odtworzenie i uczczenie tego kultowego cyklu produkcyjnego pruszkowskiego porcelitu.

Historia pruszkowskiego porcelitu sięga 1882 roku, kiedy Jakub Teichfeld otworzył fabrykę wyrobów fajansowych przy drodze helenowskiej (obecnie ulica Bolesława Prusa). Fabryka powstała na wzór ośrodka ceramicznego w Kole i przetrwała ponad 120 lat. Ostateczna rozbiórka, dokonana pod inwestycję deweloperską, odbyła się w 2005 roku. Likwidacji nie uniknął również fabryczny komin, niegdyś najwyższa budowla w mieście, uchodzący za swoisty symbol przemysłowej tożsamości Pruszkowa.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: