Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Pruszkowska elektrociepłownia przestawia się na gaz

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
W pruszkowskiej elektrociepłowni powstanie kotłownia gazowo-olejowa o mocy 45 MWt. To krok w kierunku odejścia od węgla w polskiej energetyce.
Elektrociepłownia Pruszków
Ilustracja: Elektrociepłownia Pruszków

O nowej inwestycji w pruszkowskiej elektrociepłowni poinformował portal energetyka24.com. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od właściciela obiektu – PGNiG – inwestycja powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2022 r.

Wybudowanie nowego kotła umożliwi korzystanie z nowych źródeł energii. Przede wszystkim z gazu, który ma być głównym źródłem energii w „przejściowym” okresie polskiej transformacji energetycznej.

“Podczas planowania transformacji paliwowej w PGNiG Termika pamiętamy o naszym najstarszym zakładzie, Elektrociepłowni Pruszków” – powiedział Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu PGNiG Termika, w rozmowie z portalem energetyka24.com. – “Budowa kotłowni gazowo-olejowej jest przykładem tego, że PGNiG Termika nie tylko deklaruje swoje poparcie dla transformacji, ale faktycznie bierze w niej udział. Jest to krok w stronę Europejskiego Zielonego Ładu i jednocześnie inwestycja w nowe moce wytwórcze ciepła dla Elektrociepłowni Pruszków”.

Należy jednak przypomnieć, że o ile zastosowanie gazu zamiast węgla pozwala na znaczącą redukcję emisji CO2 do atmosfery, to nadal jest to technologia, której nie da się uznać za “czystą”.

Pruszkowska elektrociepłownia jest jednym z najstarszych tego rodzaju obiektów w kraju. Zakład jest istotny nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo energetycznego regionu. Posiada on również bogatą historię. Pierwszy zakład powstał jeszcze w 1914 r. 1 sierpnia 1944 r. elektrociepłownia została przejęta przez żołnierzy Armii Krajowej w ramach Akcji “Burza” w związku z wybuchem Powstania Warszawskiego. Zakład został następnie zniszczony przez wycofujących się z Pruszkowa Niemców w styczniu 1945. Niedługo potem, bo w 1953 r., nastąpiła jego odbudowa.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: