Pruszków (znowu) w tyle za Grodziskiem

(124)

We wrześniu na łamach zpruszkowa.pl pisałem o zmarnowanym kinie w pruszkowskim CKiS, które niskim nakładem finansowym mogłoby zmienić się w pruszkowski iluzjon. Ku mojemu zaskoczeniu, takie coś właśnie powstaje… w Grodzisku Mazowieckim.

Facebook’owa strona Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki zaskoczyła w ten piątek wszystkich, ogłaszając, że już niedługo na kulturalnej mapie miasta pojawi się nowy obiekt, jakim będzie… Kino Wolność. Nazwa nieprzypadkowa, bo nawiązująca do starego Kina Wolność z ul. Kilińskiego, które zakończyło przed laty swoją działalność.

Budynek starego Kina Wolność
Willa Radogoszcz, dom nowego Kina Wolność

3… 2… 1… AKCJA! 🎬Panie i Panowie, mamy ogromną przyjemność przedstawić drugi obiekt kinowy w Grodzisku…

Opublikowany przez Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki Piątek, 8 listopada 2019

Piękna, choć niewielka, sala, wyposażona jest w 40 (wydaje mi się, że bardzo wygodnych) foteli, które już w najbliższy piątek o godzinie 20:00 przyjmą na swoje siedziska 40 głodnych wrażeń i emocji miłośników X muzy z Grodziska i okolic.

“W naszym zamyśle, w kinie tym będziemy wyświetlać jeden film dziennie, a w weekendy dwa obrazy. Na ogół będą to tytuły, które nie stoją w pierwszej linii nowości kinowych, ale wyszły już na nośnikach blu-ray i są warte pokazania.” – powiedział w wywiadzie dla portalu grodzisknews.pl Paweł Twardoch, dyrektor grodziskiego Centrum Kultury.

Ponownie wracam do tematu, który poruszyłem we wrześniu. Mamy w mieście w pełni wyposażony budynek (CKiS), odpowiednie fundusze oraz tajemniczą, niewidzialną przeszkodę. Jaką? Nie wiadomo. Gdyby jakimś cudem zniknęła, Pruszków mógłby stworzyć kino studyjne z prawdziwego zdarzenia, które karmiłoby pruszkowskich widzów klasykami kinematografii. Mogłoby także, podobnie jak grodziskie Kino Wolność, odziedziczyć nazwę po jednym z działających niegdyś w Pruszkowie kin. Kino Znicz? Kino Metro? Kino Lutnia? A może Kino Kolejarza? Możliwości jest wiele. Na razie jednak Pruszków skazany jest (niestety ponownie) na pozostanie w tyle za Grodziskiem Mazowieckim.

“Powracamy do korzeni i przybijamy piątkę z historią aby dać Wam to, czego najbardziej potrzebujecie – kinematografię przez duże “K”.” – te słowa dają ogromną nadzieję. Czy Kino Wolność stanie się prawdziwą perełką w naszym regionie? Przekonamy się już w piątek. Jeżeli tak, na co szczerzę liczę, moje wypady do Grodziska mogą stać się nieco częstsze.

“Jakiekolwiek opinie zawarte w artykule są osobistymi poglądami jego autora i nie odzwierciedlają opinii innych autorów bloga zpruszkowa.pl ani opinii wydawcy bloga zpruszkowa.pl. Polityka wydawcy wymaga kategorycznie od autorów, by nie używali określeń zniesławiających, nie naruszali ani nie zezwalali na naruszanie praw autorskich ani jakichkolwiek innych regulacji prawnych korzystając z bloga zpruszkowa.pl. Jakiekolwiek publikacje sprzeczne z polityką wydawcy stanowią przekroczenie zakresu uprawnień autora publikacji. Wydawca nie bierze odpowiedzialności za tego typu publikacje, a autor będzie osobiście ponosić odpowiedzialność za powstałe w wyniku jego publikacji szkody i zobowiązania.”

Jasiek Ochnio

Reżyser, scenarzysta, pisarz, w wolnych chwilach dziennikarz. Pruszkowiak od małego. Absolwent LO im. Tadeusza Kościuszki.

PROFIL REDAKTORA