Pruszków i wszyscy w okolicy pomagają Ukrainie
Sławomir BUKOWSKI
Pruszków
„Naszych sąsiadów dotknęła ogromna tragedia i nie możemy pozostawać na nią obojętni. W naszym mieście mamy bardzo liczną społeczność mieszkańców pochodzących z Ukrainy” – napisał prezydent Pruszkowa Paweł Makuch. „W poniedziałek jestem umówiony na spotkanie z ich przedstawicielami, którzy będąc w stałym kontakcie ze swoimi rodzinami, przekażą mi, jakiej pomocy teraz najbardziej od nas potrzebują. Wówczas będziemy organizować, to co jest potrzebne, aby przekazać to bezpośrednio potrzebującym. Część Ukraińców mieszkających w Pruszkowie sprowadza tu swoje rodziny. Jesteśmy przygotowani, aby zapewnić im u nas bezpieczeństwo”
Urząd Miasta Pruszkowa uruchomił specjalny adres mejlowy: pomocukrainie@miasto.pruszkow.pl.
„Jeśli są wśród Was osoby, które mogłyby w razie potrzeby przyjąć uchodźców, to proszę o przesłanie informacji, która będzie zawierała: 1. Wasze imię i nazwisko; 2. Adres; 3. Numer telefonu; 4. Adres e-mail; 5. Ilość osób, które możesz przyjąć” – prosi prezydent Pruszkowa.
Starostwo Powiatu Pruszkowskiego
„Jesteśmy zdecydowani zapewnić realne wsparcie w niesieniu pomocy naszym ukraińskim sąsiadom. Odbyłem krótką rozmowę telefoniczną z władzami Hostomelu na Ukrainie w obwodzie kijowskim. Zostaliśmy poproszeni o zapewnienie opieki dla grupy ok. 100 dzieci” – napisał Krzysztof Rymuza, starosta pruszkowski. „Podczas spotkania kryzysowego zarządu z wszystkimi włodarzami gmin z terenu powiatu pruszkowskiego w sprawie pomocy mieszkańcom Ukrainy, omówione zostały różne formy wsparcia. Otrzymaliśmy deklarację współpracy od wszystkich włodarzy”.
Jak informuje starostwo, obecnie samorządy są w trakcie organizowania miejsc noclegowych oraz zbierane są informacje na temat zapotrzebowania na różnego rodzaju produkty dla uchodźców z Ukrainy.
Brwinów
W Brwinowie punkt zbiórki darów dla Ukraińców uruchomiono w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Moczydłowskiego 2. Akcję koordynuje Gminy Ośrodek Kultury Okej.
Jak ośrodek informuje na swojej stronie internetowej, potrzebne są: koce, śpiwory, kubeczki jednorazowe, mieszadełka, sztućce jednorazowe, ręczniki materiałowe, ręczniki jednorazowe, papier toaletowy, leki (apap, paracetamol, ibufen – w tym przeznaczone dla dzieci), bandaże, plastry, środki higieny osobistej, mydło, pasta do zębów, szczoteczki, szampony/płyny do kąpieli tzw. 3w1, podpaski, pampersy, mokre chusteczki, suchy prowiant, zupy błyskawiczne, batoniki dla dzieci wielozbożowe, paluszki, rogale opakowane długoterminowe na dalszą drogę, herbata, kawa, cukier w małych saszetkach.
„Przybywającym do naszej gminy dzieciom z Ukrainy proponujem darmowe zajęcia, aby choć na chwilę oderwać je od tragicznych okoliczności, w których się znalazły” – pisze GOK Okej.
Podkowa Leśna
„W związku z licznym odzewem, ale też rosnącymi potrzebami (przyjmujemy kolejne liczne rodziny) od godz. 18.00 przekierowujemy zbiórkę do MOK, ul. Świerkowa 1. Przyjmujemy także środki higieniczne i jedzenie, ubranie tylko w bardzo dobrym stanie” – napisał Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. „Kochani, pierwsze rodziny już do nas jadą, są wstępnie rozlokowane. Obecnie szykujemy dom dla większej grupy ok. 30 osób – niestety na chwilę obecną nie znamy, ile i w jakim wieku są dzieci. Potrzebujemy na dziś/jutro materaców do spania, kołder, koców, śpiworów, pościeli. Proszę o informację, czy ktoś może pomóc”.
Burmistrz pisze, że trafiają do niego deklaracje od mieszkańców Podkowy Leśnej oferujących gotowość przyjęcia uchodźców z Ukrainy szukających schronienia. „Robimy listę takich adresów. Jeżeli jesteście Państwo gotowi przyjąć pod swój dach, albo stworzyć miejsce w domkach gościnnych i gospodarczych, to proszę o kontakt mejlem: burmistrz@podkowalesna.pl lub w wiadomości prywatnej. Szczegóły do omówienia bezpośrednio” – apeluje Tusiński.
Michałowice
„Na teren powiatu pruszkowskiego być może przyjedzie grupa dzieci z Hostomelu w obwodzie kijowskim. W Hostomelu toczą się walki o lotnisko. Nasza gmina, podobnie jak pozostałe gminy powiatu, udzieli niezbędnej pomocy. Zdajemy siebie też sprawę, że może to być pomoc długoczasowa. Nie wiemy jeszcze na czym będzie polegała, bo wszystko dzieje się bardzo szybko i dynamika zdarzeń jest duża. Działania koordynuje Powiat Pruszkowski i wicestarosta Agnieszka Kuźmińska” – napisała wójt Michałowic Małgorzata Pachecka.
Gmina deklaruje wypłaty zasiłków dla wszystkich rodzin z Ukrainy, które zamieszkają na terenie gminy Michałowice. Będzie pomagać w znalezieniu pracy, zapewni poradnictwo specjalistyczne, w tym psychologów, posiłki, usługi opiekuńcze.
Radny Michałowic Jarosław Hirny-Budka uruchomił na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukraińcom. „Kochani sąsiedzi i sąsiadki. Przyjmujemy coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Część z nich przyjeżdża z jedną walizką rzeczy, część z gospodarzy ma wielkie serce, ale nie ma tak dużo w portfelu. To jest lokalna zbiórka pieniężna w gminie i wśród naszych przyjaciół na rzecz wszystkich tych osób. Nie potrafię przewidzieć z góry na co to pójdzie. Na nowe łóżeczko dla dziecka, na buty, na wyższe koszty gazu. Ona nie zastępuje zbiórki materialnej, którą prowadzimy – na odwrót, ma ją uzupełnić tam, gdzie trzeba coś szybko rozwiązać. ale widzę, że jest potrzebna, a też i widzę, że część z was jest chętna do pomocy w ten sposób” – pisze Hirny-Budka.
Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/2dpzfg
Milanówek
Zbiórkę darów uruchomi w poniedziałek 28 lutego Milanowskie Centrum Kultury. Start o godz. 8. „Kochani, wiele wspaniałych osób z instytucji kultury, fundacji, grup nieformalnych z całej Polski to nasi przyjaciele. Robiliśmy razem rzeczy kulturalne, a teraz będziemy robić rzeczy naprawdę ważne. Dołączamy do Nich w akcjach pomocowych dla Ukrainy” – czytamy na stronie MCK.
Dary zostaną przekazane wyselekcjonowanym i sprawdzonym fundacjom, które następnie zawiozą je na ogarniętą wojną Ukrainę.
Oto lista potrzebnych rzeczy, które od poniedziałku można przynosić na ul. Kościelną 3:
Leki: bandaże oraz opatrunki, przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, chirurgiczne maseczki oraz rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki.
Rzeczy: hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, śpiwory, Noktowizory, Krótkofalówki Motorola, reflektory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, spacerówki, skarpety, obuwie, materace, generatory prądu.
Środki higieny osobistej: pasty do zębów, szczoteczki do zębów, pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, grzebienie, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.
Żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batoniki energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki dla dzieci.
Nadarzyn
„Partnerska Gmina Nadarzyna – Hostomel na Ukrainie, w której w tej chwili trwają walki – zwróciła się z prośbą o przyjęcie setki dzieci. Działania w tej kwestii będzie koordynowało starostwo powiatowe w Pruszkowie i powołany sztab kryzysowy” – informuje Dariusz Zwoliński, wójt Nadarzyna. „Ze swojej strony szykujemy samorządową infrastrukturę do przyjęcia uchodźców wojennych. Jednak w związku z niespotykaną skalą problemu i ludzkiego nieszczęścia zwracam się z prośbą do mieszkańców oraz do firm funkcjonujących na terenie naszej gminy, które chcą i będą mogły przyjąć uchodźców. Swój akces należy potwierdzić mailowo: gmina@nadarzyn.pl”.
Ożarów Maz.
„W tak trudnych chwilach narodowi ukraińskiemu należy się wsparcie i opieka. Bardzo dziękujemy tym wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy deklarują daleko idącą pomoc humanitarną dla uchodźców. Jednocześnie informuję, że jestem w osobistym kontakcie z przedstawicielami ukraińskiej diaspory w naszej gminie. Od rana trwają rozmowy o racjonalnym i sprawnym udzielaniu niezbędnego wsparcia” – informuje Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.
Burmistrz wyraził zgodę na przyjęcie ok. 50-osobowej grupy matek z dziećmi i umieszczenie ich w przygotowanych i umówionych miejscach pobytu. Proces ten będzie odbywał się sukcesywnie w zależności od rozwoju sytuacji.
Od soboty 26 lutego 2022 r. w godz. 9–20 w remizie strażackiej OSP w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Strażackiej 1 trwa zbiórka niezbędnych środków opatrunkowych wchodzących w skład podstawowego wyposażenia apteczki, takich jak kompresy sterylne, opaski elastyczne, plastry samoprzylepne, opatrunki sterylne, opatrunki indywidualne (np. typu izraelskiego TRAUMA), opatrunki wentylowe, opaski uciskowe, bandaże w różnych rozmiarach, bandaże elastyczne, dużych rozmiarów gazy sterylne, gaziki sterylne, chusty opatrunkowe, opatrunki/bandaże hydrożelowe na oparzenia, plastry na oparzenia, plastry gojące rany, kompresy chłodzące, bandaże (osłony) na oko, woda utleniona, płyny dezynfekcyjne, rękawiczki nitrylowe jednorazowe, siatka opatrunkowa (Codofix) różne rozmiary, koce termiczne, rurki nosowo- gardłowe, nożyczki ratownicze itp.
Zebrane środki opatrunkowe będą przekazane dla potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy.
„Jednocześnie informuję, że chęć indywidualnej pomocy w postaci zakwaterowania rodzin ukraińskich można zgłaszać do Pełnomocnika ds. zarządzania kryzysowego w Gminie Ożarów Mazowiecki Pana Jana Lal, tel. 601 602 182, e-mail: j.lal@ozarow-mazowiecki.pl” – pisze Paweł Kanclerz.
Piastów
Jak czytamy na stronie urzędu miasta, zbiórkę uruchomili harcerze z Hufca Piastów. W niedzielę 27 lutego 2022 w godz. 19–20 do siedziby hufca (ul. Bohaterów Wolności 25) można przekazać dary, które dołączone zostaną do zbiórki koordynowanej przez Liceum Kościuszki w Pruszkowie:
https://kosciuch-pruszkow.edupage.org/news/#132
Przyjmowane są: bandaże, opatrunki, środki pierwszej pomocy, koce, śpiwory, środki pielęgnacyjne i czystości, woda w butelkach, żywność puszkowana.
Polecamy też artykuł Ani Chomiak o wielkiej mobilizacji mieszkańców Pruszkowa wraz z informacjami, gdzie i jak można pomóc.