Pruszków i jeszcze 55 miast walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski
O co chodzi w zabawie? Każdy mieszkaniec Pruszkowa, który chce pomóc swojemu miastu zdobyć tytuł, powinien w dniach 1–30 czerwca przejechać rowerem jak najdłuższy dystans. Przejażdżki dokumentuje w aplikacji na telefon Aktywne Miasta. System zlicza użytkowników i przejechane przez nich w czerwcu kilometry. Żeby rywalizacja była sprawiedliwa i nie faworyzowała dużych ośrodków, punkty są przeliczane według specjalnego algorytmu, uwzględniającego liczbę mieszkańców każdego miasta.
Czyli robimy tak. Ściągamy aplikację Aktywne Miasta. Rejestrujemy się podając swoje dane. Jeżeli przystępujemy do projektu pierwszy raz, z menu wybieramy „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Publiczne” – „Rowerowa Stolica Polski”. Aby dołączyć do rywalizacji z listy rozwijanej wybieramy Pruszków, w kolejnym kroku wybieramy grupę: Mieszkańcy Pruszkowa i przyłączamy się lub proponujemy swoją i razem z przyjaciółmi bierzemy udział w rywalizacji. Aby uruchomić zliczanie kilometrów na początku przejażdżki rowerowej w zakładce „Aktywność” klikamy przycisk START. Po zakończeniu musimy zaznaczyć STOP.
Dlaczego zastopowanie zliczania kilometrów jest ważne? Otóż przejażdżka rowerem w rywalizacji nie może trwać dłużej niż 24h. Jeśli będzie dłuższa, zostanie automatycznie zamknięta z uwzględnieniem pokonanego dystansu, który zostanie dodany do rankingu. Jeśli jednak nie zastopujemy zliczania kilometrów i na przykład wsiądziemy do samochodu czy autobusu, aplikacja automatycznie zidentyfikuje niedozwoloną aktywność, uzna ją za „podejrzany trening” i przeniesie aktywność do kwarantanny. Uczestnik, w dziale „Historia”, znajdzie wtedy na pasku informację z prośbą o zatwierdzenie lub odrzucenie treningu. Jeżeli go nie zatwierdzi w ciągu 7 dni, trening nie będzie liczony do rankingu. W przypadku potwierdzenia przejazdu, ten musi zostać jeszcze zaakceptowany przez organizatora rywalizacji. W przypadku, gdy trening zostanie potwierdzony, a organizator w oparciu o dane w aplikacji stwierdzi, że nie został on wykonany zgodnie z regulaminem (bo ktoś jechał samochodem), przejażdżka zostanie usunięta, a uczestnik usunięty z rywalizacji.
Uruchamianie aplikacji i modułu GPS w pomieszczeniach, szkołach, garażach czy na klatkach schodowych może zostać zakwalifikowane jako próba oszustwa. „Pamiętajcie, że to przede wszystkim zabawa, a dopiero potem rywalizacja! Przestrzegajmy zasad FAIR PLAY i wspólnie bawmy się dobrze!” – czytamy w opisie zasad rywalizacji.
Jeszcze kilka użytecznych informacji. Aplikacja działa także bez internetu. W przypadku czasowego braku transmisji danych, punkty GPS są zapisywane lokalnie na urządzeniu, po ponownym odpaleniu aplikacji pobiera ona dane GPS i przesyła na serwer. Jeżeli jednak uczestnik wykonuje trening bez włączonej transmisji danych i jego trening zostanie zsynchronizowany po upływie 24h od jego ukończenia, aktywność ta nie będzie brana pod uwagę w rankingu.
Po wskazaniu miasta, dla którego będziemy kręcić kilometry, dokonanego wyboru nie można już zmienić. Lepiej więc nie kombinować i od razu kliknąć Pruszków.
W tym roku w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski uczestniczy 56 miast, wśród nich np. Bielsko-Biała, Ełk, Kołobrzeg, Bydgoszcz, Płock, Poznań, Radom, Skierniewice, Wałbrzych, Zielona Góra, Żyrardów i oczywiście Pruszków. Na zwycięskie miasto czeka puchar. Statuetki trafią również do miast – liderów w klasyfikacji miast pod względem liczby ludności. Z kolei trzy pierwsze miasta w rankingu rywalizacji otrzymają rowerowe stacje naprawcze. Na rowerzystów czekają też nagrody indywidualne.
Organizatorem rywalizacji jest Bydgoszcz. Prezydent tego miasta Rafał Bruski życząc uczestnikom sukcesów wymienił nasze miasto: – Już po raz czwarty zapraszam całą Polskę do wsiadania na rowery. To nie tylko tańsza i zdrowsza forma poruszania się po miastach, ale także świetny sposób spędzania czasu wolnego. Na zachętę, dobrych wyników życzę debiutantom: Zielonej Górze, Zduńskiej Woli, Legnicy, miastom: Żyrardów i Pruszków – powiedział Bruski.
Dokładny opis wszystkich zasad wraz z pytaniami i odpowiedziami oraz kontaktem mejlowym do organizatora znajduje się TUTAJ.
Komentarz autora:
Instalując aplikację Aktywne Miasta i rejestrując się trzeba uzbroić się w cierpliwość. W czwartkowy wieczór zajęło mi to 15 minut, choć powinno nie więcej niż dwie. Trzykrotnie apka wyrzucała mi komunikat o braku połączenia z serwerem. Musiałem też użyć danych GPS, bo na domowym wi-fi nie chciała działać. Zapewne to efekt dużego zainteresowania. Ale w końcu się udało i już w najbliższy weekend mam zamiar wykręcić trochę kilometrów dla Pruszkowa.