Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Presja ma sens! Będzie komunikacja zastępcza za skrócone kursy WKD

Sławomir BUKOWSKI
O szczegółach wynegocjowanych rozwiązań poinformowali w piątek m.in. wójt Michałowic Małgorzata Pachecka oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Pruszkowa Piotr Bąk.
Wkd Kom Zast
Ilustracja: Wkd Kom Zast

Od 3 września kolejka WKD na blisko rok przestanie dojeżdżać do centrum Warszawy, z powodu budowy Dworca Zachodniego kursy zostaną skrócone do przystanku Warszawa Reduta Ordona. Jadąc do stolicy przystanek wcześniej – w Alejach Jerozolimskich – pasażerowie będą zmuszeni przesiadać się do autobusów ZTM albo do pociągów KM i SKM. Pociągów będzie jednak mało, dlatego autobusy to jedyna alternatywa.

Zarząd WKD nie przewidział uruchomienia własnej komunikacji zastępczej na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście WKD. Komunikat przewoźnika w tej sprawie, ogłoszony w połowie sierpnia, wręcz  zszokował pasażerów. Jak autobusy ZTM miałyby przejąć cały ruch, skoro każdym składem kolejki podróżuje nawet ponad pół tysiąca osób?

Z interwencją pospieszyli samorządowcy z gmin, przez które przejeżdża kolejka oraz lokalne media. Administratorzy fejsbukowego profilu „WKD info” przygotowali nawet petycję w sprawie uruchomienia przez WKD komunikacji zastępczej, którą w krótkim czasie podpisało ponad 1200 osób.

Walkę o zapobieżenie ogromnym problemom komunikacyjnym podjęli przede wszystkim: wójt Michałowic Małgorzata Pachecka, burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pruszkowa Piotr Bąk, radny Michałowic Jarosław Hirny-Budka oraz radny sejmiku mazowieckiego Piotr Kandyba. To oni doprowadzili do szeregu spotkań zarówno z zarządem spółki WKD, jak i z dyrekcją Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie oraz władzami Warszawy. Efekt? Będzie oczekiwana komunikacja zastępcza na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny. Linia będzie miała oznaczenie ZA1, ma kursować w godzinach porannego i popołudniowego szczytu co 20 minut (godziny zostaną skorelowane z rozkładem WKD), linię uruchomi ZTM i honorowane na niej będą także bilety WKD.

Wójt Michałowic podaje szczegóły ustaleń

Jak będzie wyglądać komunikacja w zamian za WKD, poinformowała w piątkowe przedpołudnie wójt Małgorzata Pachecka. Oto podane przez nią szczegóły:

„– Na przystanku Aleje Jerozolimskie pojawi się WYDŁUŻONA miejska linia 158. Do tej pory autobusy tej linii zawracały przy Blue City, teraz będą zawracać na rondzie Dudajewa. To oznacza dodatkowe PUSTE autobusy na tym przystanku, w godzinach szczytu — co 10 minut.

– Pojawi się NOWA linia zastępcza ZA1 kursująca w godzinach szczytu porannego i popołudniowego co 20 minut na trasie PKP WKD Al. Jerozolimskie – Dw. Centralny. Linia będzie skoordynowana z przyjazdami i odjazdami pociągów WKD. Linię współfinansują po połowie WKD i ZTM.

– Będzie prowadzone monitowanie sytuacji na przystanku PKP WKD Al. Jerozolimskie z gotowością do uruchomienia DODATKOWYCH, pozarozkładowych autobusów (m.in. linii 127) z zajezdni Kleszczowa „w czasie rzeczywistym”, przez nadzór ruchu ZTM.

– Zostanie wprowadzone HONOROWANIE okresowego biletu WKD na linii SKM S1 Pruszków – Dworzec Centralny. Bilet okresowy będzie też honorowany, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w pociągach Kolei Mazowieckich między Grodziskiem a Warszawą Śródmieście.

– Zostanie wprowadzone HONOROWANIE okresowego biletu WKD w autobusach linii 220 między WKD Opacz i Ursus Ratusz (możliwość skorzystania z wielu połączeń miejskich)

– Pojawią się ZMIANY w rozkładzie jazdy linii 817 poprawiające jej punktualność”.

Jak zaznacza wójt Pachecka, to nie koniec prac. „Przygotowujemy cały czas propozycje kolejnych rozwiązań, które dodatkowo pozwolą nam dojeżdżać do Warszawy z zachowaniem podstawowego komfortu. Wśród nich znajdują się również takie, które kierujemy do organizatora transportu – Marszałka Województwa Mazowieckiego”.

Piotr Bąk: Dziękujemy mediom i stronie społecznej za współpracę

– Na ten moment trudno powiedzieć, czy wypracowane w tym tygodniu rozwiązania wystarczą – na pewno stanowią krok w dobrym kierunku, którego efekty będziemy na bieżąco monitorować i ewaluować w poniedziałkowy poranek na stacjach WKD – poinformował w piątek radny Pruszkowa Piotr Bąk. – Dziękujemy też mediom i stronie społecznej za współpracę i informowanie mieszkańców o możliwych alternatywach komunikacyjnych – dodał.

Wkd Rozmowy

Konferencja prasowa po negocjacjach z ZTM i WKD. Od lewej: Piotr Bąk – wiceprzewodniczący Rady Miasta Pruszkowa, Jarosław Hirny-Budka – radny Michałowic, Małgorzata Pachecka – wójt Michałowic, Artur Tusiński – burmistrz Podkowy Leśnej i Piotr Kandyba – radny sejmiku mazowieckiego. Zdjęcie z oficjalnego profilu FB Małgorzaty Pacheckiej.

Piotr Kandyba: To krok w dobry kierunku

– Ostatni tydzień upłynął pod znakiem tematu WKD, problemów, jakie zrodziła decyzja PLK i spotkań ze wspaniałymi, zaangażowanymi w swoje społeczności samorządowcami i urzędnikami. Mam szczęście, że spotykam na swojej drodze coraz więcej serdecznych, wysoce merytorycznych ludzi, którzy wkładają serce i czas w pracę na rzecz mieszkańców – skomentował radny sejmiku Piotr Kandyba. – Bardzo się cieszę, że wspierając się nawzajem w tym gronie, udało nam się dziś, podczas konferencji w Michałowicach, przedstawić może nie cudowne remedium – nie da się go stworzyć w nieco ponad tydzień – ale rozwiązanie, które jest krokiem w dobrym kierunku i na pewno pomoże pasażerom. Jestem też bardzo zbudowany postawą dyrekcji i zarządów ZTM i WKD. Bardzo otwarte podejście i doskonałe przygotowanie merytoryczne pozwoliły nie tylko wypracować doraźne rozwiązania, ale też przedyskutować kwestie bardziej skomplikowane, których realizacja być może będzie możliwa w przyszłości – dodał.

WKD opublikuje komplet informacji

Kiedy przygotowywaliśmy ten artykuł, na stronie przewoźnika widniał jeszcze stary komunikat o organizacji komunikacji od 3 września, zamieszczony 18 sierpnia. Wedle zapowiedzi, nowy powinien pojawić się w piątek 1 września. Ma zawierać wszystko, co pasażerowie WKD powinni wiedzieć: rozkłady, mapki, informacje o honorowaniu biletów.

Komentarz autora:
Presja ma sens! Alarm podniesiony przez mieszkańców, media, także redakcję portalu zpruszkowa.pl oraz sympatyków WKD prowadzących profil „WKD info” w mediach społecznościowych, a następnie działania kilkorga energicznych samorządowców zaowocowały wprowadzeniem udogodnień, które choć w części zrekompensują od poniedziałku 4 września problemy wynikające ze skrócenia trasy kolejki WKD.

Ciężar rozmów z zarządem spółki, a także z ZTM i władzami Warszawy, wzięli na swoje barki przede wszystkim wójt oraz radny z Michałowic, burmistrz Podkowy Leśnej, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pruszkowa i radny sejmiku Mazowsza. I to im w pierwszej kolejności należą się gratulacje. A gdzie prezydent Pruszkowa Paweł Makuch?

Prezydent Pruszkowa od ponad tygodnia utrzymywał, że problem z WKD został sztucznie wykreowany przez małą grupkę osób (mówił o tym na posiedzeniu specjalnej komisji ds. rozwiązywania problemów komunikacyjnych), że kłopotów z dojazdami nie będzie, a jeśli w ogóle się pojawią, dopiero wtedy trzeba będzie zastanowić się, czy i jakie działania zaradcze podjąć. Jeszcze w czwartek 31 sierpnia na sesji rady miasta, dopytywany przez radnego Olgierda Lewana, co z pasażerami WKD, odpowiadał, że problemu nie widzi.

Podczas gdy prezydent Pruszkowa problemu nie dostrzegał, rozwiązali go za niego inni. Panie Prezydencie, gratuluję umiejętności delegowania zadań nawet na samorządowców z sąsiednich gmin!

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: