Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Powiat pruszkowski zlikwidował własną stronę internetową

Sławomir BUKOWSKI
Całą zawartość starostwo przeniosło na zestandandaryzowaną stronę na serwerach rządowych. Tylko po co?
Strona Powiatowa
Ilustracja: Strona Powiatowa

Jaka powinna być strona internetowa miasta, powiatu czy województwa samorządowego? Pełna użytecznych informacji, przyjazna dla użytkowników, a także bezpieczna – pozbawiona wirusów i odporna na ataki hackerskie. Duże miasta z tymi wyzwaniami radzą sobie znakomicie. W mniejszych gminach bywa różnie, dlatego przed dwoma laty Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało dla samorządów zestandaryzowaną stronę samorząd.gov.pl. Kogo nie stać na wydatki związane z utrzymywaniem własnej strony, może przenieść się na serwery rządowe. Tam witryny wszystkich samorządów wyglądają niemal identycznie, ale w urzędach odpadają wydatki na informatyków czy twórców grafiki internetowej.

Jak duże jest zainteresowanie samorządów rządową ofertą? Po dwóch latach funkcjonowania projektu – raczej skromne. Na migrację zdecydowało się zaledwie 49 spośród ponad 1,5 tys. gmin wiejskich, 7 niedużych miast i miasteczek i 21 z ponad 300 powiatów (oficjalne dane ze strony samorząd.gov.pl). W tym powiat pruszkowski kierowany przez starostę Krzysztofa Rymuzę.

„Ministerstwo nas zaprosiło"

Wysyłamy do starostwa pytania, jaki był powód wygaszenia własnej, unikalnej strony? Czy takie działanie nie oznacza zaprzepaszczenia dotychczasowych starań o utrzymanie spójnej identyfikacji wizualnej powiatu pruszkowskiego? Odpowiedzi nadsyła Michał Landowski, sekretarz powiatu pruszkowskiego.

„Ministerstwo Cyfryzacji zaprosiło Powiat Pruszkowski do współpracy w ramach pilotażowego projektu Samorzad.GOV.PL. polegającym na przeniesieniu całości serwisów internetowych na Portal RP. Łączyło się z licznymi korzyściami” – pisze Landowski. I wymienia między innymi: stworzono serwis internetowy zgodny z podejściem zorientowanym na mieszkańca powiatu; projektowanie, serwis oraz jego funkcjonalności zostało poprzedzone badaniem potrzeb użytkowników i informacjami na temat braku rozwiązań u dotychczasowego dostawy usług.

„Założyliśmy cel, aby serwis internetowy powiatu był dopasowany do potrzeb jego mieszkańców, przyjazny i prosty w obsłudze, a jednocześnie jego układ logiczny i znany mieszkańcom – strony gov.pl mają podobną strukturę. Serwis internetowy w ramach Portalu RP jest dostosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Zaprojektowane i przetestowane rozwiązania są zgodne z zasadą mobile first. Czyli szczególną uwagę zwracamy na to, czy dana strona lub rozwiązanie jest łatwe w obsłudze za pomocą urządzenia mobilnego” – tłumaczy sekretarz.

Podkreśla, że Portal RP jest stale audytowany pod kątem bezpieczeństwa i wydajności. „Dysponujemy możliwościami, które niezmiernie trudno jest osiągnąć w innych systemach” – dodaje. Nowy serwis odpowiada też standardom dostępności dla osób niepełnosprawnych, dodatkowo starostwo wsparcie techniczne i redakcyjne oraz szkolenia. „Udział w pilotażu i przeniesienie serwisu internetowego na Portal RP oznaczał po naszej stronie całkowite zredukowanie kosztów związanych z obsługą strony internetowej (hosting, domena, wsparcie administracyjne). Korzystanie z serwisu RP jest za darmo” – podkreśla Michał Landowski, ale nie odpowiada na pytanie, ile konkretnie pieniędzy starostwo zaoszczędzi.

Repki, Brzyska, Wymiarki, Powiat pruszkowski

Czy wykonując taki ruch powiat pruszkowski postanowił znaleźć się w awangardzie nowoczesności, czy raczej poszedł po linii najmniejszego oporu i zrzucił z siebie trochę pracy związanej z prowadzeniem witryny? Skromne zainteresowanie samorządów ofertą rządową wskazuje raczej na to drugie. Miasta, powiaty własnymi siłami przygotowują i całymi latami doskonalą swoje strony starając się, by każda z nich była unikatowa, nawiązywała grafiką do charakteru miejsca, promowała gminę czy powiat wśród inwestorów i turystów, budowała jedyną w swoim rodzaju więź z mieszkańcami. Strona przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji największy nacisk kładzie zaś na szablonowość, prostotę i komunikatywność,

Wśród samorządów, które podobnie jak powiat pruszkowski zdecydowały się na internetową emigrację, znajdują się m.in. powiaty hajnowski, kraśnicki czy wołomiński, miasta Zabrze, Pszów i Chełm, gminy Repki, Brzyska i Wymiarki. Strony gov.pl umiarkowaną popularnością cieszą się też wśród miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Na serwery rządowe swoje serwisy przeniosły m.in. GOPS w Mokobodach, MGOPS w Mordach czy OPS w Nowych Piekutach.

Obecną stronę powiatu pruszkowskiego możecie obejrzeć TUTAJ. Co o niej sądzicie? 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: