Powiat Pruszkowski dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
.png?key=full-jpg)
W ramach jednego z nich przeszkolona zostanie kadra specjalistyczna, która na co dzień wspiera dzieci i młodzież w środowisku szkolnym. Trening kompetencji, superwizje indywidualne i grupowe, a także organizowanie grup wsparcia to narzędzia, które mają wpłynąć na poprawę systemu wsparcia uczniów powiatu pruszkowskiego. Realizacja projektu to koszt ponad 70 tysięcy złotych, z czego aż 55 860 zł pozyskano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Szkoła jako miejsce pierwszego wsparcia
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale też spędzają lwią część swojego młodego życia. Nie jest więc tajemnicą, że szkoła pełni też funkcję wychowawcza, wspierając wszechstronny rozwój uczniów. Stworzenie środowiska, w którym każde dziecko ma szansę rozwijać się w poczuciu bezpieczeństwa, akceptacji i zrozumienia powinno być celem kadry nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych. Realizacja projektu ma przyczynić się do przeszkolenia kadry w zakresie wczesnego rozpoznawania objawów problemów psychicznych, wspierania uczniów i profesjonalnej pomocy również w zakresie kierowania do innych placówek, w których mogą oni uzyskać pomoc.
Rola specjalistów w poradniach zdrowia psychicznego
Taką placówką na terenie powiatu pruszkowskiego jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pruszkowie. Projekt dofinansowany ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego będzie więc skierowany również do pracowników tej poradni. Problemy psychiczne dosięgają coraz młodszych dzieci. Rośnie też liczba nastolatków potrzebujących profesjonalnego wsparcia w okresie dojrzewania. Współczesne czasy stawiają przed młodymi ludźmi wiele wyzwań – od presji szkolnej, przez wpływ mediów społecznościowych, po skutki izolacji społecznej w wyniku pandemii COVID-19. Dbanie o ich dobrostan psychiczny powinno być priorytetem dla rodziców, nauczycieli, specjalistów oraz całego społeczeństwa.
Niestety system ochrony zdrowia jest niewydolny również, a może zwłaszcza w kwestii diagnozowania i leczenia problemów psychicznych dzieci i młodzieży. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), połowa wszystkich zaburzeń psychicznych zaczyna się przed 14. rokiem życia. Niestety, wiele z tych przypadków pozostaje nierozpoznanych i nieleczonych. W Polsce wciąż brakuje wystarczającej liczby specjalistów, a czas oczekiwania na wizytę bywa zbyt długi.
Powiat Pruszkowski wspiera zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Realizacja projektu “Powiat Pruszkowski dla zdrowia psychicznego 20205” to krok w stronę poprawy sytuacji dzieci i młodzieży. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to fundament ich rozwoju, edukacji i relacji społecznych. Wsparcie uczniów w placówkach szkolno-wychowawczych powiatu to potwierdzenie, że zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to temat, którego nie można ignorować.