Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Poradnik – jak 1 listopada dotrzeć na cmentarz komunikacją miejską

Sławomir BUKOWSKI
Urząd Miasta Pruszkowa uruchamia w środę specjalną linię C1 oraz zwiększa częstotliwość kursowania linii nr 4.
Komunikacja Cmentarna
Ilustracja: Komunikacja Cmentarna

Jak co roku komunikacja miejska w Pruszkowie będzie we Wszystkich Świętych funkcjonowała na zmienionych zasadach, aby ułatwić dojazdy na nekropolie. Największym ułatwieniem będzie specjalna linia cmentarna C1 kursująca po trasie linii 6 – z osiedla Staszica do ronda na Żbikowie za kościołem, skąd pieszo można dostać się na Cmentarz Żbikowski. Autobusy będą kursować od godz. 6.30 do około 19 z częstotliwością 15–60 minut. Rozkład jazdy linii C1 można znaleźć TUTAJ.

Linia C1 przyda się też mieszkańcom Żbikowa, którzy chcieliby dostać się na cmentarz parafialny przy osiedlach Staszica i Bolesława Prusa. Pętlę na osiedlu Staszica dzieli od bramy cmentarnej od strony ul. 2 Sierpnia około 600 metrów.

Do cmentarza komunalnego przy ul. Południowej na Gąsinie najlepiej dojechać linią 4. W środę autobusy kursują ze zwiększoną częstotliwością, co około 30 minut, a specjalny rozkład jazdy dostępny jest TUTAJ. Linia 4 wyrusza spod stacji WKD w Pruszkowie i jedzie przez wiadukt nad torami PKP, objeżdża Gąsin i tunelem w ul. Działkowej dociera do pętli na osiedlu Staszica.

Pozostałe pruszkowskie linie kursują w środę według zwykłych świątecznych rozkładów. Warto zwrócić uwagę na linię 5, której trasa od stacji WKD w kierunku Malich prowadzi ulicą Gordziałkowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza parafialnego – przystanek, na którą można wsiąść/wysiąść nazywa się TBS. Rozkład linii 5 (autobusy w święta kursują co 60 minut) dostępny jest TUTAJ.

Grafika Autobusy 1 Listopada

Niestety, utrudniony jest w tym roku dojazd komunikacją miejską do cmentarza przy ul. Turystycznej w Komorowie. Aby zmniejszyć korki Urząd Gminy Michałowice wprowadził tam w dniach 28.10–2.11 specjalną organizację ruchu i autobusy pruszkowskiej linii 2 kończą trasę przy rondzie na skrzyżowaniu alei Starych Lip/Wiejskiej/Turystycznej na przystanku o nazwie Komorów SUW. Z tego miejsca do bramy cmentarza jest do przejścia około 800 metrów. Linia 2 kursuje w środę według tradycyjnego świątecznego rozkładu, godziny odjazdów znajdziemy TUTAJ.

Osobom udającym się na cmentarze w Warszawie władze stolicy wręcz zalecają skorzystanie z komunikacji miejskiej z uwagi na duże kłopoty z parkowaniem samochodów w okolicach nekropolii. Stołeczny ZTM uruchamia ponad 20 specjalnych cmentarnych linii autobusowych. Ich numery oraz trasy znajdziemy TUTAJ, natomiast rozkłady obowiązujące 1 listopada TUTAJ. We Wszystkich Świętych tramwaje w Warszawie kursują według rozkładu sobotniego, a pociągi metra – ze zwiększoną częstotliwością, nawet co około trzy minuty.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: