Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Podkowa Leśna obniża przedsiębiorcom czynsze. Pruszków stworzył nowy hasztag i proponuje składanie wniosków

Konstanty CHODKOWSKI
Samorządy w całej Polsce proponują swoim przedsiębiorcom pakiet działań antykryzysowych. Propozycja Pruszkowa? Now hasztag i grupa na Facebooku.
Makuchmojprezydent 01.png
Ilustracja: Makuchmojprezydent 01.png

Samorządy w całej Polsce proponują swoim przedsiębiorcom pakiet działań antykryzysowych. Propozycja Pruszkowa? Now hasztag i grupa na Facebooku.

W miniony wtorek, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do samorządów w całej Polsce. Poprosił o zwolnienie z czynszów przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć lokale w związku z zagrożeniem koronawirusem. Dotyczy to w szczególności lokali gastronomicznych, barów czy kawiarni. Te, decyzją rządu, od 13 marca są zamknięte dla klientów.

Niektórzy przedsiębiorcy próbują zaradzić sytuacji rozwijając ofertę wydawania posiłków “na wynos” lub z dowozem do domu. Część z nich nie posiada jednak odpowiedniej infrastruktury, nie chce lub nie może zdecydować się na to rozwiązanie (patrz – przedsiębiorstwa spoza branży gastronomicznej, np. salony fryzjerskie). Oznacza to, że na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego przedsiębiorstwa te będą dosłownie odcięte od możliwości zarabiania pieniędzy. Realizacja propozycji Rzecznika MŚP miałaby wyjść naprzeciw tym problemom.

Samorządy w całej Polsce obniżają czynsze przedsiębiorcom

Na stronie rzecznika MŚP możemy podejrzeć mapę miast, które zdecydowały się na pomoc przedsiębiorcom poprzez obniżenie lub całkowite umorzenie czynszów za użytkowanie lokali należących do miasta. Na taki krok zdecydował się m.in. Prezydent Miasta Chełm, Jakub Banaszek, który zwolnił z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię tych przedsiębiorców, którzy zmuszeni byli zamknąć lokale.

Na nieco inny krok zdecydował się Artur Tusiński, Burmistrz Podkowy Leśnej. Ten nie zwolnił przedsiębiorców z opłat czynszowych, jednak obniżył czynsz za użytkowanie gminnych lokali o 70% w stosunku do tych przedsiębiorstw, które próbują funkcjonować w ograniczonym zakresie pomimo sytuacji. Ci zaś, którzy zmuszeni byli zamknąć przybytki, Podkowa Leśna oferuje zwolnienie z konieczności opłacania czynszu.

Brwinowski Ratusz przystąpił do szybkich konsultacji z lokalnymi firmami. W następstwie tego, Burmistrz Arkadiusz Kosiński zdecydował o otwarciu możliwości umorzenia czynszu tym przedsiębiorcom, którzy z powodu epidemii “koronawirusa” zamknęli lokale. Według informacji, do których dotarł portal zpruszkowa.pl, krokiem wystarczającym do uzyskania decyzji o umorzeniu czynszu będzie złożenie odpowiedniego wniosku do ratusza.

Sytuacja w Pruszkowie będzie coraz cięższa

Na stronie internetowej TEL-KAB pojawił się dziś wywiad z właścicielem jednego z pruszkowskich koktajlbarów, Adrianem Mamalą.

“Podejrzewam, że wielu właścicieli gastronomii nie podniesie się po tym. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile to wszystko potrwa. W moim przypadku, to już straty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodam również, że koronawirus dopadł moją firmę w trakcie realizowania nowej inwestycji. Jednym słowem: jest źle.” – relacjonuje przedsiębiorca.

W przypadku Pruszkowa problem polega na tym, że – w przeciwieństwie do Brwinowa czy Podkowy Leśnej – lokalna gospodarka opiera się tu w znacznej mierze na małym i dużym biznesie. Podtrzymanie lokalnych firm przy życiu może być więc o wiele bardziej kosztowne ale przez to, może uchronić najbardziej witalną część pruszkowskiego ekosystemu przed zapaścią.

Prezydent proponuje grupę na Facebooku, nowy hasztag i składanie wniosków

Jak przedstawiają się realne działania magistratu na rzecz przedsiębiorców? Prezydent Paweł Makuch ogłosił dziś na Facebooku powstanie nowej grupy – “Pruszków – Wspieram Lokalnie”, której celem ma być wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Do grupy zaprasza się przedstawicieli lokalnych firm aby ci mogli opublikować swoje reklamy czy informacje o swoich ofertach. Przedsiębiorcom zaproponowano również nowy hasztag – #wspieramlokalnie, który ma promować nową grupę.

W jaki sposób grupa na Facebooku ma uchronić przedsiębiorców przed kryzysem? Tego nie wiadomo. Zbudowanie społeczności odpowiedniej do osiągnięcia skuteczności publikowanych reklam jest dość czasochłonne, a przecież w Pruszkowie istnieją już kanały komunikacji umożliwiające dotarcie do szerokich mas. Nie wiadomo w jaki sposób kolejna grupa na Facebooku ma pomóc tym firmom, które z powodu zagrożenia epidemicznego były zmuszone zamknąć swoje lokale i któym żadna forma reklamy już raczej nie pomoże. Nie wiadomo również w jaki sposób grupa ta ma stabilizować sytuację pruszkowskiego wielkiego przemysłu (przedsiębiorców obszaru inwestycyjnego).

Dziś Prezydent Paweł Makuch zaproponował również, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Miasta Pruszkowa, którzy dzierżawią lub najmują nieruchomości gminne, składali wniosek o zmianę warunków umowy w zakresie wysokości czynszu dzierżawnego lub najmu oraz terminów płatności. Dodał również, że “wszystkie tego typu umowy podpisywane są indywidualnie, więc i zmiany będą w nich wprowadzane w sposób indywidualny”. Nie wiadomo więc czy i na jakie ulgi mogą liczyć przedsiębiorcy dotknięci kryzysem.

Szanowni Przedsiębiorcy, rozpoczęliśmy dzisiaj akcję #wspieramlokalnieWychodząc naprzeciw przedsiębiorcom, którzy…

Opublikowany przez Paweł Makuch Czwartek, 19 marca 2020

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Pruszkowska Karta Mieszkanca. Fot.: pruszkow.pl Rekreacja

Co dalej z Pruszkowską Kartą Mieszkańca?

Konstanty CHODKOWSKI

Karta Nadarzyniaka uprawnia mieszkańców gminy Nadarzyn do większej zniżki na pruszkowskiej pływalni "Kapry", niż posiadaczy Pruszkowskiej Karty Mieszkańca. Z Kartą Mieszkańca Michałowic otrzymamy zniżkę na karnet na pływalni przy ul. Gomulińskiego, a z Pruszkowską Kartą Mieszkańca zapłacimy pełną stawkę. Czy program karty mieszkańca czekają (w końcu) jakieś zmiany? Zapytaliśmy o to Prezydenta Pruszkowa, Piotra Bąka.