Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Po prawie dwóch dekadach - udało się! Aleja Marii Dąbrowskiej w Komorowie oddana do użytku po remoncie

Konstanty CHODKOWSKI
W miniony poniedziałek odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi na świeżo wyremontowanej al. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. "Czy jesteśmy zadowoleni? Po 17 latach, kiedy oczekiwaliśmy na remont tej ważnej arterii, generalnie tak, bo w końcu nie będzie spękań, ubytków" - napisała na swoim Facebooku Wójt Michałowic Małgorzata Pachecka.
Nowo wyremontowana Aleja Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Fot.: Małgorzata Pachecka - Wójt Gminy Michałowice
Ilustracja: Nowo wyremontowana Aleja Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Fot.: Małgorzata Pachecka - Wójt Gminy Michałowice

Powód do dumy dla mieszkańców Komorowa i obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla przybyszów z zewnątrz. Tej ulicy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Aleja Marii Dąbrowskiej w Komorowie to jedna z najpiękniejszych, reprezentacyjnych ulic Powiatu Pruszkowskiego. Majestatycznie opleciona szpalerami wiekowych lip i kasztanowców, stanowi perłę Gminy Michałowice i centralną drogę spokojnego, ustronnego Komorowa. 

Walory estetyczne i przyrodnicze są jednak tylko jedną z rzeczy, z których Aleja Marii Dąbrowskiej słynie w całym regionie. Innym powodem jej sławy jest (a raczej był), fatalny stan nawierzchni drogowej, który dawał się we znaki szczególnie kierowcom. Wiele do życzenia pozostawiał też chodnik po południowej stronie drogi (od strony szkoły w Komorowie). 

Zabiegi Gminy Michałowice o poprawę tego stanu rzeczy trwały prawie dwie dekady. Należy nadmienić, że Aleja Marii Dąbrowskiej jest drogą powiatową, a jej zarządcą jest Starostwo Powiatowe w Pruszkowie. Co więcej - droga podlega ochronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ustalenie wspólnych warunków remontu drogi pomiędzy władzami powiatu, władzami Gminy Michałowice, Konserwatorem i społecznością lokalną nie było łatwe i kilkukrotnie spaliło na panewce. 

Dopiero w minionej kadencji samorządu terytorialnego (2018-2023), sprawa doczekała się szczęśliwego finału. Po latach starań i negocjacji doszło do wypracowania wspólnych warunków projektu. Zakładały one m.in., że remont obejmie jedynie pas drogowy oraz chodnik po południowej stronie Alei.

Wydeptana ścieżka piesza po stronie północnej została "wyłączona" z projektu, co ułatwiło pozyskanie uzgodnień i zezwoleń, szczególnie ze strony konserwatora. Jej budowa ma być przedmiotem oddzielnej inwestycji. Nieoficjalnie mówi się, że zanim do niej dojdzie, Gmina Michałowice będzie dążyła do przejęcia zarządu nad tą stroną drogi, aby planowany remont przeprowadzić na własny koszt i na własnych zasadach. Jeśli tak się stanie, w ustaleniach co do kształtu inwestycji będą brały udział już tylko władze gminy, konserwator i społeczność lokalna, co zdecydowanie ułatwi proces inwestycyjny. 

W bieżącym (właśnie zakończonym) remoncie uwzględniono za to przebudowę skrzyżowania al. Marii Dąbrowskiej z ul. Waldemara i H. Kotońskiego, budowę nowej sygnalizacji świetlnej i ustalenie nowej stałej organizacji ruchu drogowego. Jezdnia na zabytkowym odcinku została zwężona, zaś remont chodnika po południowej stronie alei odbył się niemal bez ingerencji w istniejącą zieleń. W toku remontu przesadzono jedno drzewo z gwarancją jego trzyletniego utrzymania. 

Wójt Michałowic, Małgorzata Pachecka, na swojej stronie na Facebooku zaznaczyła, że niewykluczone, że w ramach remontu dojdzie również do wymiany barierek przy drodze, które znajdują się na wysokości szkoły. "Poruszyłam z Adrian Ejssymontem - Starostą Pruszkowskim - temat jaskrawo-żóltych barierek na wysokości szkoły. Mam wrażenie, że jest zrozumienie dla ich wymiany na inne, takie jak w okolicy przystanku WKD" - czytamy.

Nie sposób nie napisać o zakończeniu remontu Alei Marii Dąbrowskiej w Komorowie, który Gmina Michałowice dofinansowała...

Opublikowany przez Małgorzatę Pachecką - wójt gminy Michałowice Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Do podpisania umowy na remont Al. Marii Dąbrowskiej doszło 13 października 2023 roku. Kontrakt opiewał na kwotę prawie 6,5 mln złotych, z czego wkład Gminy Michałowice wyniósł 2 mln złotych. Prace rozpoczęły się 7 lutego 2024 roku. W miniony poniedziałek (24 czerwca) doszło do symbolicznego przecięcia wstęgi po zakończeniu inwestycji i oddaniu drogi do użytku. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: